Dijital Pazarlama, E-Posta Pazarlama

Kurban Bayramı’nda E-posta Pazarlama Kampanyalarınızda İşinize Yarayacak 8 İpucu

Bilinen bir gerçek var ki, bayram dönemleri perakende başta olmak üzere pek çok sektörün hareketlendiği dönemdir. Türkiye’nin en çok önem verdiği özel günlerden biri olan Kurban Bayramı dönemi de markaların e-posta pazarlama ve genel olarak iletişim çalışmaları için büyük fırsatlar barındırıyor. Bu dönemdeki fırsatları kaçırmamanız ve Kurban Bayramı’nda doğru iletişim yapabilmeniz için size mutlaka uymanızı tavsiye edeceğimiz, ve işinize yarayacağını düşündüğümüz ipuçlarını derledik.


1- Ne Olursa Olsun İletişim Yapın

Özel günler ve bayramlar pazarlama kampanyalarında her zaman işe yarayan metotlardan biridir. Özellikle Kurban Bayramı gibi bütün Türkiye’ye hitap eden bayramda ne olursa olsun kutlama mesajı yayınlamanız, yerinde bir iletişim olacaktır. Eğer e-ticaret ya da perakende markasıysanız Kurban Bayramı konseptine yönelik kampanyalara bir an önce başlamanızı tavsiye ediyoruz.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- İletişim Çalışmanızı Son Güne Bırakmayın

Markaların Türkiye’de maalesef yaptıkları en önemli hatalardan biri, özel günlerle ilgili iletişim çalışmalarını son güne bırakmaları. Son dakikada yapılan işler hem yaratıcılıktan uzak olabiliyor hem de ajans/çalışan tarafında gereksiz stres ve baskı üretebiliyor. Planlı olup, erken hazırlık yapmak her zaman iyidir 😉


3- Yaratıcı Olun

İkinci maddede bahsettiğimiz önerimize maalesef pek uyulmasa da :), birinci maddede bahsettiğimiz önerimize genellikle markalar uyuyor ve bir kutlama mesajı yayınlıyor. Tabii bu süreçte sadece sizin değil, neredeyse tüm markaların çok fazla kutlama mesajının yayınlanması hiç istemeseniz de farkındalığınızı düşürebilir. Kurban Bayramı mesajı farkındalığınızı arttırmak için, kutlama ile ilgili yaratıcı içerik çalışması yapmanızı öneriyoruz.


4- Kurban Bayramı ile İlgili Garip Espriler Yapmayın

Markalar bazen yaratıcı ve eğlenceli olayım derken, çok iyi niyetli olsalar dahi, farkında olmadan garip ya da bazı insanlar tarafından yanlış anlaşılabilecek espriler yapabiliyor. Buradan hareketle Kurban Bayramı ile ilgili yanlış anlaşılmaya müsait bir espri yapmamaya özen gösterin. Kurban Bayramı pek çok insan için bir değerdir ve değerlerle ilgili espri yaparken çok taraflı düşünüp, hassas olmak gerekir. Kaş yapayım derken, göz çıkartmayın. Eğer şu ya da bu nedenle yeterince yaratıcı içerik üretemeyecekseniz, jenerik çalışma yapmak daha yerindedir.


5- Kurban Bayram İhtiyaçlarından Yararlanın

Kurban Bayramı dönemi hem mevsimsel, hem de bayramın kendi doğasına özel pek çok ihtiyaç üretiyor. Örneğin etlerin derin dondurucularda saklandığını düşünürsek, teknoloji mağazalarının derin dondurucu ya da büyük buzdolabı önerisinde bulunması mantıklı bir iletişim çalışması olarak öne çıkabilir. Ya da otomobil markaları için uzun yol/tatil öncesi servis bakımı ve hatta araba değişikliği önerisinde bulunmak yerinde olabilir. Bu tür sektör-bayram ilişkisi odaklı örnekler çoğaltılabilir.


6- Bayram Günlerinde Kampanya Yerine Değerli İçerik Sunun

Yaptığımız bütün araştırmalar ve genel gözlemler, uzun tatil dönemlerinde internet trafiğinin gözle görülür seviyede düştüğünü gösteriyor. Bayram günlerinin olduğu tatil günlerinde satış odaklı kampanyalar yerine, özellikle mobilde kolay okunabilen değerli ve yaratıcı içerikler paylaşmanız daha etkili olacaktır. Örneğin et pişirme yöntemleri ya da sağlıklı beslenme gibi Kurban Bayramı’nda herkesin dikkatini çekebilecek ve ihtiyacı olabilecek içerikler daha olumlu etkileşim yaratacaktır.


7- Turizmciler İçin Fırsat

Kurban Bayramı uzun bir tatil dönemine denk geliyor. Sizin de çok iyi bildiğiniz üzere, Türkiye’de çalışanların sınırlı tatilleri bulunuyor ve bayram gibi dönemler aile ziyaretlerinin yanı sıra aynı zamanda tatil olarak da değerlendiriliyor. Yazın son tatil dönemi sayılabilecek bu günlere özel, otel, seyahat ya da turizm operatörlerinin iletişim yapması normal şartlar altında yoğun karşılık bulabilecek iletişim kampanyalarıdır.


8- Tekstilciler İçin Avantaj

Türkiye’de “bayramlık” kavramı yavaş yavaş terk edilse de, halen bayram öncesi ciddi kıyafet satın alımı gerçekleşiyor. Yaz sezonunun son günlerine gelen Kurban Bayramı’nda, tekstilciler yaz koleksiyonunun elde kalan ürünlerini, bu döneme özel kampanyalar yaparak stoklarını eritebilir. Kurban Bayramı dönem,ne özel yaz sezonu kıyafetlerine indirim avantajları sunan e-posta pazarlama kampanyaları, tekstil markalarının sandıklarından daha fazla işlerine yarayacaktır.

İlginizi Çekebilir:
En Çok Kullanılan 5 Pazarlama Otomasyonu Kampanyası
Facebook Reklamlarında Hedef Kitlenizi Optimize Etmenin 8 Yolu
Önceki yazıyı okuyun:
[16-22 Temmuz] Haftanın Öne Çıkan Sosyal Medya Haberleri

Dijital ajansımız madebycat tarafından hazırlanan sosyal medyadaki önemli gelişme ve haberlerin toplandığı haftalık raporu yayında. Google, Facebook, Twitter, Microsoft'un ortak projesi,  AB tarafından...

Kapat