Dijital Pazarlama, Sosyal medya, Yeni Başlayanlar İçin

Kusursuz Blog Postları Yaratabilmeniz İçin 7 İpucu

Sizce bir blog postu mükemmel yapan nedir? Yanıt vermesi kolay değil, kabul ediyoruz ancak biraz daha düşünmenizde fayda var. Kısaca özetlersek ve yardımcı olmaya çalışırsak, öncelikle okuyucunun blogunuzu tekrar ziyaret etmesini sağlayacak şekilde; net, orijinal ve güven yaratan içeriğiniz olmalı. Hatta yarattığınız içerik, okuyucuyu yorum yapmaya, paylaşmaya ya da herhangi bir etkileşimde bulunmaya teşvik etmeli. Bu özetlerden sonra biraz daha detaylı önerilerde bulunalım.


1- Fikriniz Olsun ve Orijinal Bir Şeyler Söyleyin

Güncel konular hakkında yazmanızın, o konuda diğerlerinin söyledikleri şeyleri tekrar etmediğiniz sürece yanlış bir tarafı olduğunu düşünmeyin. Genel konular üzerinde yazdığınızda dahi güçlü, hatta tartışmaya yol açabilecek bir fikir ortaya atmaktan çekinmeyin. Genel geçer düşüncelerin aksine bir şeyler söyleyebiliyorsanız, insanlarda merak uyandırabilir ve bu yolla blog tıklanmanızı arttırmanız mümkün. Öte yandan bu tartışmacı ve fikirlerinizdeki ısrarcı tavrınız içerik anlamında daha fazla şey üretebilmenizde de yardımcı olacaktır.

İpucu: Tartışmacı olmakla saldırgan olmak farklı şeylerdir. Saldırganlık takipçilerinizde negatif algı yaratacaktır. 


2- İlgi Çekici ve İlişki Kurulabilir Tarzda Yazılar Yazın

Unutmayın siz akademik metin değil, bir blog yazısı yazıyorsunuz. Dolayısıyla yazarken, okuyucuları çekebilecek, onlarla yazınız arasında bir ilişki yaratabilecek şekilde samimi bir yaklaşımda olmalısınız. Uzmanlığınızı ön plana çıkarmak uğruna okuyucularınıza kelimelerinizle tepeden bakmak ya da ağdalı bir jargon kullanmak yerine samimiyetinizi gösterebileceğiniz “siz” “biz” “bizim” gibi ifadeler kullanmanız okuyucuyla aranızla pozitif bir ilişki oluşturmanızda etkili olacaktır.


3– Önceliğiniz SEO Olmasın

Kabul ediyoruz, blog yazmak arama motoru optimizasyonu(SEO) için hayati önemde. Metin yazıyor olmak SEO’ya olumlu etki yaratsa da, kullanıcının tatmin olmaması da negatif etki yaratıyor. Düşüncelerinizi sayfaya aktarmadan önce bir optimizasyon filtresinden geçirilmesi gerekiyorsa, büyük ihtimalle bu noktada kendinize ve okuyucularınıza bir istenilen düzeyde katma değer sağlamayabilirsiniz. Önceliğiniz uzmanlığınızı; inandırıcı,bilgilendirici ve ilgi çekici bir yolla anlatabilen bir metin yazmak olmalı. Daha sonra, optimizasyon için yazınızı yeniden düzenleyebilirsiniz.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


4- İçerik Uzunluğuna Dikkat Edin

Farklı amaç ve nedenler doğrultusunda birbirinden farklı insanlar, farklı zamanlarda birçok aygıt üzerinden blog yazılarınıza erişebilecek. Buna bağlı olarak, kimisi kısa ve net içerikler ararken kimisi de ayrıntılı bilgi içeren yazılarla ilgilenebilir. Aynı zamanda okuyucuları çeken şey ağırlıklı görsel ya da sadece yazı da olabilir. Bu nedenle yazılarınızın içeriğine ve uzunluğuna karar verirken okuyucularınızın kim olduklarını ve ne istediklerini iyi bilmelisiniz.


5- Kalitenizi Kontrol Etmeyi Unutmayın

Herhangi bir blog postu yayınlamadan önce 3 önemli noktayı kontrol etmelisiniz. Öncelikle sunduğunuz bilgi ne kadar doğru? Kaynağınızın güvenirliliğinden, gerçekliğinden emin olmalısınız. İkinci olarak kötü bir duruma düşmemek adına yazım ve imla kurallarına dikkat etmelisiniz. Bunun için mutlaka yazdığınız içeriği tekrar tekrar okuyun ve gözden geçirin. Son olarak, markalaşabilmeniz ve içten olmanız önemlidir. Seçtiğiniz konunun,yazarken takındığınız tavrın ve seslendiğiniz hedef kitlenin, sizin ve şirketinizin markalaşmasıyla örtüşür nitelikte olması gerekir. Aynı zamanda duruşunuzla çelişebilecek, sizin normaliniz dışında görülebilecek yazılardan kaçınmanız, müşterilerinizin sizi tutarsız ve samimiyetsiz olarak görmemesi için dikkat edilmesi gereken bir noktadır.

İpucu: Hakkında tamamıyla dürüst ve içten olmadığınız hiçbir şey söylemeyin. Güvenilirliğiniz için fikirleriniz mutlaka somut örneklere ve istatistiklere dayanmalı.


6- Okuyucularınızın Yararlanabileceği İçerikler Yaratın

Yazılarınızın içeriği, ne kadar çok okuyucunun sorunlarına yönelik, onlar için faydalı olabilecek bilgi ve çözümü sunuyor, onları harekete geçirme yetisi taşıyorsa, okuyucularınızdan alacağınız geri dönüşüm de o kadar yüksek olacaktır. Kısacası yazılarınız; onlara cesaret vermeli, daha önce sorunlarını çözmek adına yapmadıkları bir şeyi yaptırmalı ve bilgi kazandırmalı.


7- Sizin İçin Uygun Olabilecek Tüm Teknolojilerden Yararlanın

Blog içeriğinizi güçlendirmek ve ilgi çekici kılmak için kullanabileceğiniz birçok önemli araç ve uygulama bulunuyor. Görsel olarak çeşitli videolar, gifler ve infografikler yardımıyla okuyucularınızın dikkatini çekmenizde, gündemde olan ve en çok konuşulan konular hakkında yazılar yazmanızda, yazı ve imla hatalarınızı düzeltmenizde ve hatta blogunuzun yayın ve tanıtım sürecinde size yardımcı olabilecek çeşitli sayıda araç ve uygulama teknolojileri her yerde.

İlginizi Çekebilir:
B2B E-posta Pazarlamada Müşterilerinizle Etkileşim Sağlamanın 3 Yolu
Şubat Ayında E-posta Pazarlama Kampanyalarınızda Değerlendirebileceğiniz 30 Önemli Gün
Önceki yazıyı okuyun:
Haziran Ayında E-posta Pazarlama Kampanyalarınızda Değerlendirebileceğiniz 40 Önemli Gün

Eylül ayında başladığımız ve her ay devam ettirdiğimiz özel günler serimiz haziran ayında da sürüyor. Yazın ilk ayı olan haziran,...

Kapat