Dijital Pazarlama, Kişiselleştirme, Yeni Başlayanlar İçin

Landing Page Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gereken 7 Nokta

Herhangi bir web sitesindeki reklam, banner, yönlendirme linki gibi unsurlar sayesinde başka bir siteye yönlendirme ile geçiş yapan ziyaretçilerin karşılaştığı ilk sayfaya landing page adı verilir. Genellikle herhangi bir ürün ya da hizmeti tanıtan/satın almaya yönlendiren internet reklamı ya da bannerın ulaştığı hedef linkin bulunduğu sayfalar landing page olarak kurgulanır. Türkçe tabiri henüz oturmamış ve dilimizde daha çok landing page olarak kullanılıyor. Landing ile varılması istenen amaç conversion(geri dönüş) yaratmaktır. Her landing page’in kendine özgü “geri dönüşü” olabilir. İletişim formunun doldurulması, satış yapılması gibi durumlar geri dönüşe temel örnekler olarak öne çıkar. Başarılı landing page hazırlamak için dikkat etmeniz gerekenleri sizin için derledik.


1- Ziyaretçinizi Tanıyın

Bu başlık aslında neredeyse tüm dijital pazarlama çalışmaları için temel unsurlardan biri. Landing page için hazırladığınız sayfanızı ziyaretçilere göre hazırlayın. Her ziyaretçinin istegi, beklentileri farklıdır. Ziyaretçilerin beklentilerini ya da sizden potansiyel beklentilerini göz önünde bulundurmadan yapılan landing page’lerin sayısı oldukça fazladır. “Geri dönüşüm oranı” üzerinde önemli etkisi olan landing page’lerin, ziyaretçi özellikleri göz önünde bulundurarak hazırlanması dönüşüm oranlarının artmasını sağlayacaktır.


2- Ziyaretçi Aradığı Sorunun Cevabını Bulmalı

Ziyaretçi, bulunduğu landing page’de  aradığı şeyin olup olmadığını var ise ne gibi fayda sağladını, ürünün veya hizmetin amacına uygun olup olmadığını sorgular. Bu yüzden landing page’de tanıtılan ürün veya hizmetin doğru ziyaretçilere ulaşması geri dönüşü arttıran diğer bir etmendir.


3- Görsellere Özen Gösterin

Sayfa içerisinde kullanılan görsellerin, anlatılan ürünle veya hizmetle ilişkili olması sayfanın başarılı olmasını sağlar. Ayrıca görselin reklam ve verilen mesajla da uyumlu olması gerekir. Aynı zamanda sayfada kullanılan renklerle de müşteriler etkilenebilir. Renklerin bu alandaki başarısı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.


4- İçerikle Uygun Mesaj Verin

Ziyaretçi tıklayarak geldiği (reklam vb.) landing page’de reklam içeriğine uygun mesajla karşılaşmak ister. Ayakkabı reklamına tıklayarak sayfaya ulaşan ziyaretçi, doğal olarak ayakkabı ile ilgili mesaj almak ister. Farklı sayfalara yönlendirmiş olmak ya da kullanıcıyı aldatmaya çalışmak negatif etki yaratacaktır.


Öneri: Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


5- İlgiyi Dağıtmayın

Sayfanızda sadece vermek istediğiniz mesajı verin. İçeriği basit bir şekilde anlatın. Kafa karıştırıcı kelimeler kullanarak ziyaretçinin sayfadan çıkmasına neden olmayın. Aynı zamanda mesajları içerik bağlamı anlamında da tekilleştirin. Örneğin ayakkabılarda indirim üzerine reklam yapıyorsanız, karşılaşılan sayfa indirimli ayakkabılar sayfası olmalı. Eğer bu sayfada aynı zamanda indirimsiz ayakkabıları da sunuyorsanız, arzuladığınız sonucu almanız zorlaşır.


6- Fazla Soru Sormayın

Eğer landing page bir form doldurmaya yönlendirme amacı taşıyorsa ziyaretçilerinize fazla soru sorarak sayfadan çıkmalarına neden olmayın. İletişim formunun doldurulmasını istiyorsanız ziyaretçinin 1-2 dakikada doldurabileceği bir form hazırlayın. Form ne kadar kısa, amaca hizmet eden ve net olursa o kadar çok geri dönüş gerçekleşir.


7- Sayfanızı Test Edin

Birinci madde gibi bu madde de aslında tüm dijital pazarlama çalışmaları için olmazsa olmaz faktörlerden biri. Landing page’lerde en yüksek geri dönüşümü sağlayacak sayfayı bulmak için A/B testlerini uygulayın. Sayfanın tasarımı, kullanılan mesaj ve görsel gibi konularda değişik alternatifler deneyerek, doğru sonucu bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:
Pazarlama Otomasyon Stratejinizi Geliştirmenizi Sağlayacak 15 İstatistik
Aralık Ayında Dijital Pazarlama Çalışmalarınızda Kullanabileceğiniz 40 Önemli Gün Önerisi

Lütfen yorumunuzu paylaşın

Yorumunuz

Adınız
Web siteniz

Önceki yazıyı okuyun:
[KONTROL LİSTESİ] 50 Maddede Geri Dönüş Sağlayan E-Posta Yaratmanın İpuçları

Dijital pazarlamada ideal olan, dijital pazarlamanın tüm unsurlarını bir arada tutarak, performansınızı en üst düzeye çıkarmaktır. Dijital unsurların önemli bağlantı...

Kapat