Davranışsal Hedefleme, Dijital Pazarlama, Kişiselleştirme

Lead Nurturing Yapabilmeniz İçin Kullanabileceğiniz 5 İletişim Kanalı

Araştırmalar, müşterilerin %80’inin satın almaya karar verirken, satıcı/mağaza/hizmet verenle ortalama 5 ile 12 kez arasında ilişki kurduğunu ortaya koyuyor. Yani müşterilerinizi bu süreci yaşarken doğru yönetmek, yönlendirmek satışlarınızı olumlu yönde etkiliyor. Bu süreçte müşterilerin bazıları sizin web sitenize ya da fiziksel mağazanıza gelip alışveriş yapabiliyor ya da alışverişi yapmadan web sitenizi gezip sadece size kişisel bilgilerini bırakıp çıkabiliyor. Bu müşteri o gün bir ürün satın almamış olmamasına rağmen, bir şekilde sizinle ilgilendiği için diğer gezen müşterilere göre sizden bir şeyler satın alma olasılığı sizi tanıdığı, kendi bilgilerini kendi rızasıyla bıraktığı için daha yüksek. İşte lead nurturing dediğimiz yapı da tam olarak burada devreye giriyor.

Satış kanalınıza gelen müşteriyi anlayıp, kampanya, içerik, farklı kampanya önerileri, davranışlarına göre kişiselleştirilmiş öneriler sunarak satışa dönüştürme işine lead nurturing denir.Lead nurturing dijital dünyanın sağladığı kişiselleştirme, pazarlama otomasyonu gibi enstrümanlar sayesinde yapılabiliyor ve var olan lead bu yöntemler sayesinde satışa dönüştürülmeye yardımcı olunuyor. Lead nurturing yapabilmek için kullanabileceğiniz temel anlamda 5 kanal bulunuyor.


1- E-posta/SMS/Push Notification

Elinizdeki lead datasını CRM sisteminize entegre ederek müşterilerinizi tanımlayıp, anlamlandırabilirsiniz. Bu sayede müşterinizin gerçekten ilgilendiği e-posta, sms ya da push notification mesajlarınızı kişiselleştirilmiş hedeflerle gönderip, daha etkili bir sonuç almanız mümkün.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Web Sitesi Kişiselleştirmesi

Dijital anlamda kişiselleştirilmiş içerikler sadece e-posta yoluyla olmak zorunda değil. Elbette e-posta tartışmasız en etkili yollardan biri ancak giriş bölümünde de bahsettiğimiz gibi müşterileriniz satın alma yapmadan önce en az 5 kez sizi inceliyor. Bu incelemelerin büyük bölümü de internetten yani web siteniz üzerinden gerçekleşiyor. İlk ziyaretten sonra müşterinizin davranışlarını analiz edip, bir sonraki ziyarette bir önceki ziyarete uygun kişiselleştirilmiş içerikler sunan bir web sitesine sahip olmanız, satışlarınıza olumlu yansıyacaktır. Web sitesinin kişiselleştirilmesiyle ile ilgili örnek çalışmaların yer aldığı yazımızı da buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Öneri: Web sitenizde kişiselleştirilmiş içerikler sunmanız teknolojik olarak kolay ve mümkün. euromessage olarak web sitesi kişiselleştirmesi konusunda özel çözümlerimiz bulunuyor. Konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak ve bizimle iletişime geçmek için tıklayın 😉


3- Retargeting

Ziyaretçilerinizin davranışlarını anlamlandırmanız halinde onlara e-posta ya da web sitesinde kişiselleştirilmiş içerikler sunmanızın yanında Google Adwords Görüntülü Reklam Ağından(Türkiye’de yaygın kullanım Adwords olduğu için kolay anlaşılması için genelleme yaptık, diğer retargeting ürünleri de bulunuyor) yararlanarak, bu içeriklerin görüntülü reklamlarını da müşterilerinize gezdikleri web sitelerinde sunmanız mümkün. Bu sayede müşterilerinizi internet ortamında vakit geçirerek çevreleyerek, sürekli sizin farkında olmanızı sağlayabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken konu, hangi içeriği kişiselleştirip, retargeting reklamı olarak sunacağınız. Çok iyi A/B testi yapıp, müşteri davranışlarını iyi analiz etmeniz gerekiyor.


4- Sosyal Ağlar

Hedef kitlenizin hangi sosyal ağları kullandığını iyi analiz edebilirseniz, topladığınız leadlere yönelik sosyal ağlarda kişiselleştirilmiş reklam(teknolojik olarak mümkün) ya da içerikler sunmanız mümkün. Sosyal ağlarda leadle iletişim kurmak e-postaya pek benzemeyebilir. Sosyal ağların kendine göre bir dünyası vardır ve insanlar genellikle sosyal ağda eğlenceli vakit geçirmek için yer alırlar. Hoş vakit geçirmek isteyen insanlara kullanacağınız dil, doğrudan reklam dili olmamasına özen göstermelisiniz.


5- Mağazalar

Eğer aynı zamanda bir fiziksel mağazanız söz konusuysa lead nurturing için işiniz daha kolay olabilir.  İnternet üzerinden sizi araştıran ya da ürünlerinizi tanıyan müşteriniz, mağazanıza gelip ürünlerinize dokunmak istiyorsa tam da burada başarılı satış ekiplerinize ihtiyacınız var. Satış ekipleriniz ürünlerinizi ne kadar iyi anlatırsa ve müşteriyi beslerse o kadar fazla satışa dönüş olasılığınız olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken önemli nokta, web sitenizde anlattıklarınızla saha satış ekibinizin anlattıkları arasında tonlama ve hizmet içeriği gibi konularda uyumdur. Saha çalışanınız müşteriye yeterli düzeyde bilgi vermezse ya da internette anlattıklarınızla sahadaki durum farklıysa müşterinizin kafasının karışması mümkün ve bilinen bütün araştırmalar kafası karışık müşterinin genellikle satın almaktan vazgeçtiğini ortaya koyuyor.

İlginizi Çekebilir:
Blog Yazılarınızın Okunurluğunu Arttırmanın 5 Yolu
[ANALİZ] Renk Psikolojisini Kullanarak Web Sitenizin Dönüşümünü Artırmanın Yolları
Önceki yazıyı okuyun:
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] YouTube’da Etkili Dijital Pazarlama Yapabilmeniz İçin 7 İpucu

Videonun hikayenizi karşınızdakilere iletmek için müthiş bir yol olduğu aşikar. Bir fotoğrafın bin kelime değerinde olduğunu söyleyen fotoğraf teorisyenleri var ve...

Kapat