Dijital Pazarlama, E-Posta Pazarlama, Kişiselleştirme, Segmentasyon

Lead Nurturing Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken 7 İpucu

Dijital pazarlama her geçen gün gelişiyor ve değişiyor. Banner reklamıyla iletişim kurduğumuz tek yönlü dijital iletişim yolları geride kaldı. Artık bütün müşterileriniz e-posta adresleriyle, sosyal profilleriyle, arama motoru davranışlarıyla dijital dünyada yerini aldı. Dijital iletişimdeki hayatımız müşterilerimizi çevrelemek, her ihtiyaç duyduğunda etrafında olmak üzerine kurgulu. Dijital pazarlama etkili sonuçlar alabilmeniz için ana araçlarda  biri olan lead nurturingin etkisinden ve lead nurturingin nasıl yapıldığından bahsetmiştik. Müşterilerinizle yaptığınız ve yapacağınız yolculuğun en önemli parçalarından biri olan lead nurturing yaparken dikkat etmeniz gereken ipuçlarını inceleyelim.


1- Hedefleme

Müşterilerin davranışları çoğunlukla kendini tekrar eder. Bu yüzden müşteri davranışlarını iyi analiz edip, onların gerçekten neyi istediklerini anlamalısınız. Lead nurturing programınızı segmentlere ayırıp, kişiselleştirilmiş hatta birey birey özelleştirilmiş şekilde iletişim kurmaya çalışmalısınız. Bu sayede çok daha kalıcı başarılar elde edebilirsiniz.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Zamanlama

İletişim teorisinin temel taşlarından bir de iletişim frekansıdır. Kaynaklarınızın sonsuz olması bir şeyi değiştirmez. Eğer doğru zamanda doğru iletişimi kurmazsanız, müşterilerinizin ilgisini çekeceğim derken, bıktırıp itici hale gelebilirsiniz. Yaptığınız işlerin verimli sonuçlar yaratması için zamanlamayı iyi ayarlamalısınız.


3- İçerik

İçerik dijital pazarlamanın ana eksenini oluşturuyor. Müşteriler üzerinde yapılan araştırmalar, gönderilen e-postaların yarıdan fazlasının gönderilen müşteriyi hiç ilgilendirmediğini söylüyor. Yani mesajların yarıdan fazlası boşa yaratılıp, gönderiliyor. Doğru zamanı ayarlayarak hedeflediğiniz müşterinizi kendisini ilgilendirmeyen içerikler yerine gerçekten müşterinizi tanıyarak, gerçekten onu ilgilendiren içerikler göndermelisiniz.


4- Profilleme Kademeleri

Bir insanı tanımanın en iyi yollarından biri olarak, onunla bir yolculuk geçirmeniz gerektiği önerilir. Aslında müşterilerinizle tanıştığınız andan itibaren de bir yolculuk geçiriyorsunuz. Eğer müşterinizi tanıyıp, nasıl davrandığı üzerine fikriniz olabilirse, bu sayede onları kademelendirip çok daha verimli bir yolculuk yaratabilirsiniz.


5- Otomasyondan Yararlanın

Pazarlama otomasyonları, yarattığınız lead program segmentlerinde oluşan davranışlara otomatik olarak karşılık vermenizi sağlayacaktır. Otomasyonlar ilk bölümde bahsettiğimiz gibi her zaman tamamen kişiselleştirilmiş içerik sunmayabilirler ancak müşterilerinizin davranışlarında bir hareket oluştuğunda tetikte bekleyerek, müşteriyle iletişimi başlatmak ve müşteriyi çevrelemek anlamında lead nurturing programınızda önemli katkılar sağlar.


6- Müşteriyi Soğutmayın

Perakende gibi sıcak satışa dönük sektörlerde çalışıyorsanız, müşterilerinizin hareketlerinde artış görüyorsanız mümkün olduğunda hızlı tepkiler verin. Müşterilerin %30-35 aralığındaki bölümü ilk etki sonucunda satış kararını veriyor. Yani müşteriniz sıcakken, karar vermesine yardımcı olacak şekilde iletişim kurmaya çalışın ve satın alma kararından soğumadan harekete geçin.


7- Ölçün & Analiz Edin

Blogumuzda herhalde üzerinde en çok durduğumuz konu ölçümlemek. Dijital pazarlamanın sağladığı en büyük nimet olan ölçüm ve analizi iyi yaparak, lead nurturing programınızı değerlendirin. Eksiklerinizi, pozitif taraflarınızı ortaya çıkartın ve programınızı veriler ışığında geliştirin.

İlginizi Çekebilir:
E-posta Pazarlama İçin İlham Alabileceğiniz 5 İçerik Fikri
Dijital Dünyayla İlgili Bilmeniz Gereken 4 Temel Doğru
Önceki yazıyı okuyun:
Pazarlama Otomasyonu İle İlgili Dikkat Çeken 14 İstatistik

Pazarlama otomasyonu dünyada da Türkiye'de de kullanımı hızla artan pazarlama teknolojisi. Sunmuş olduğu kolaylaştırıcı teknolojiler, kişiselleştirilmiş mesaj gönderme imkanları, otomatik...

Kapat