Dijital Pazarlama, Sosyal medya, Yeni Başlayanlar İçin

LinkedIn Algoritması Paylaşımlarda Nasıl Çalışıyor?

Sosyal ağlar içerisinde belki de en niş karakterli olarak kabul edebileceğimiz LinkedIn, diğer popüler ağlardan farklı olarak tek bir hedef kitleyi, yani beyaz yakalıları hedefleyen yapısıyla öne çıkıyor. Beyaz yakalı demek, aynı zamanda ekonomik alım gücü yüksek, markalara daha aşina, eğitim seviyesi belli bir düzeyin üzerinde demek oluyor ki bu özelliği ile pazarlamacıların ana hedef kitlelerinden biri haline dönüşüyor. LinkedIn’in çok önemli özelliklerinden biri de kullanıcıların ekonomik göstergelerine kanıt olabilecek kendi gerçek hayatlarını(iş durumu, eğitim seviyesi, bulunduğu/yaşadığı yer vb) yaşıyor olması. Yani LinkedIn’in kendi doğası gereği, kimse okumadığı üniversiteyi ya da yapmadığı işi yazamıyor, yazsa da sosyal onay üretemiyor ve bu yaklaşım güdük kalıyor.

LinkedIn’in markalar için, markalara özel sayfa oluşturma, bu sayfa üzerinden iletişim kurma, iş ilanı yayınlama, yaratılan iletişim materyallerini reklamla daha fazla insana ulaştırabilme gibi özelliklere sahip. Ağın, en güçlü taraflarından biri profesyonellerle kurabildiğiniz ve bu platformdan devam ettirebildiğiniz bağlar. Kısacası, LinkedIn üzerinde ne kadar çok insanla bağlantıda olursanız o kadar çok networkünüz dışındaki insanın içeriklerinizi görmesini sağlamanız mümkün. İçeriklerinizi ve iletişim materyallerinizi reklam dışında kitlelerle ve takipçilerinizle buluşturmak isteseniz de, LinkedIn algoritması sizi belli noktalarda kısıtlıyor. Çünkü LinkedIn’in de diğer pek çok ağda olduğu gibi spam yapan markalar ve insanların gerçekten ilgisini çekmeyen garip içeriklere karşı geliştirdiği özel algoritması bulunuyor. Bu algoritmanın amacı dediğimiz gibi gereksiz içerikleri filtreleyebilmek ve ağdaki kullanıcıların daha fazla geçirmesini sağlayabilecek içerikleri öne çıkartmak olarak belirtilebilir.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


LinkedIn spam ve istenmeyen içeriklere karşı kullandığı içerik dağıtımının dört tane aşaması var. LinkedIn’in bu aşamaları geliştirip büyütmesinden önce bu aşamaları kavramak içeriğinizin LinkedIn’de ulaşılabilirliğini arttırır. İlk aşama paylaşımı hesabınızda yaptığınız an gerçekleşiyor. İçerik baştaki filtreden geçerken içeriği beğenebilme, paylaşabilme ya da kaydedebilme ihtimali olan kullanıcı örneklemesiyle buluşuyor. Bu noktada içerik, içeriğin kaderini belirleyen editörlerin evet ya da hayır kararını almasından önce kalite perspektifi tarafından sistemce puanlanıyor. Başta içeriğiniz test edilmek için bağlı olduğunuz küçük bir insan topluluğuna sunuluyor, eğer bunu başarıyla geçerse editörler daha büyük kitlelere gösterilip gösterilmemesi konusunda karar veriyor.  LinkedIn içeriğinin kitlelere gösterilip gösterilmeme kararı alınırken süreç şu şekilde işliyor:

  1. İçerik görsel, yazı, video, link şeklinde sınıflandırılıyor.
  2. Sınıflandırmaya göre içerik bağlantılı olunan örnek kitleye taşınıyor.
  3. Bu insanların karşısına içerikler çıkarıldıktan sonra, değişik ölçümlerle paylaşılan içeriğin düşük kalitede olup alçaltılmasına veya yüksek kalitesinden ötürü daha çok insana gösterilmesine karar veriliyor.
  4. Editörler bu içerikleri inceleyip network dışındaki insanlara da bu içeriğin iletilip iletilmeme kararını veriyor.

Bu algoritma mantığını anlamak ve bu algoritmaya uygun içerikler üretmek doğal olarak size farklı bir perspektif sunuyor. Eğer algoritmanın mantığına uygun şekilde davranırsanız, LinkedIn’de çok daha etkili ve daha büyük kitelere ulaşan bir dijital iletişim gerçekleştirebilirsiniz. Önceden binlerce beğeni alan paylaşım yapan kişilerin şu anda bu sayıların yanında bile geçememesinin sebebi uyguladıkları taktik ve stratejilerin düşük kalite olarak sınıflandırılmasından kaynaklanıyor. 

İlginizi Çekebilir:
Web Analiz Yazılımında Mutlaka Olması Gereken 10 Özellik
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] 5 Maddede E-ticarette Kişiselleştirilmiş Ürün Önerisi Nedir, Nasıl Kullanılır?
Önceki yazıyı okuyun:
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] Hemen Çıkma Oranı(Bounce Rate) Nedir?

Hemen çıkma oranı web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların, web sitenize geldikten sonra, site içinde başka bir sayfaya gitmeden herhangi bir...

Kapat