Dijital Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

Logo Tasarımında İşinize Yarayacak 5 Trend

Markanızın logosu genel pazarlama çalışmalarınızda sandığınızdan çok daha büyük rol oynar.  İnsanların yaptığı aramalar veya tavsiye edilen sayfalarda markanız hakkında karşılaştıkları tek görsel ipucu genellikle logolardır. Bu yüzden logolarınız taze ve güncel olmalı, modern trend ve ilgilerle aynı hizada olmalıdır. Logo işinizin temsilcisidir. Logolar güçlü görsel elementlerdir ve iyi tasarlanmış bir logo sizi uzaklara götürebilir. Logo tasarımının önemli olduğu parçalardan biri de dijital pazarlamayla ilgilidir. Doğru ve verimli logo kullanımı dijital pazarlama çalışmalarınızda da önemli rol oynar.Her zaman aklınızda bulundurun, eğer spesifik bir estetik trend markanız ile uyuşmuyorsa bunu kullanmanıza gerek yoktur. Fakat eğer markanızla uyuşuyorsa tasarım hem trende uygun hem de ebedi olacaktır. Logonuz eskidiyse ya da yeni bir iş kuruyorsanız markanızı daha öne çıkartabilecek logo tasarım trendlerine göz atalım. 


1- Çok Boyutlu Düşünün

Tasarımcılar tasarımlarını oluştururken bunların farklı ortamlarda çalışabileceğinden emin olmalıdır. Kartvizitlerden, farklı platform teknolojilerine kadar tasarımlarınız her mecrada iyi gözükmelidir. Bir mecrada düzgün çalışıp bir başkasında düzgün çalışmayan tasarım ilgi ve güven kaybına sebep olabilir. Nasıl ki web sitelerin masaüstünde sıkıntısız çalışıp mobil ortamlarda hatalı çalışmasında görülebilir.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Tipografiye Özen Gösterin, Yalın Olun

Sadelik çoğu konuda olduğu gibi logo tasarımı konusunda da etkili bir yöntemdir. Tipografi sizin de çok iyi bildiğiniz gibi harf ve semboller kullanılarak yaratılan görsel tasarımlardır. Tipografide yazılar font, boşluk ve boyutuna göre düzenlenir. Öte yandan logoda monogram kullanmak tasarıma zarif bir görünüş katar ve form yalınlaştırması trendi ile birlikte iyi bir uyum yakalar. Bunun yanında deneysel tipografiden de yararlanabilirsiniz. Deneysel tipografi yeni bir şey değil fakat bir süredir pek tercih edilen bir yöntem değildi ancak logoda deneysel tipografi kullanımı son dönemin yükselen trendleri arasında.  


3- Eğlenin

Kulağa garip gelse de günümüz logo tasarımları eğlenceli ve şakacı gözükmekten çekinmiyor. Markalar geçmişte güçlü olmaya çok önem veriyordu. Ancak güçlü görünmek aynı zamanda yaşlı ve sıkıcı görünmek anlamına da gelebiliyordu. Genç ve dinamik görünmek markalar için önemli bir elzem haline gelince, eğlenceli logolar üretmek de markaların radarına girdi. Özelleştirilmiş tipografik elementler veya mizahsal detaylar kullanarak böyle bir tasarıma sahip olabilirsiniz. Tabi ki bu tip bir tasarımı seçerken markanızın ve markanızın bulunduğu pazarın duruşu ve durumu oldukça önemlidir.


4- Katmanlar ve Renklere Özen Gösterin

Logo tasarımında son dönemin önemli trendlerinden biri de katmanlar ve renklerde maskeleme ve katmanlaştırma kullanmaya başlanmış olması. Zekice ama kolay anlaşılmayan detaylar eklemek veya daha anlaşılır ve büyük detaylarla logonuzun sizin için nasıl görüneceğini belirleyebilirsiniz. Katman ve renk kullanımında soyutlama yaklaşımını deneyerek farklı anlamlar da oluşturabilirsiniz.


5- Geometrik Şekillerden ve Mimariden Yararlanın

Tasarımcıların son dönemde logo tasarlarken en çok deney yaptığı konulardan biri de şekil ve geometri üzerinde olanlar. İyi yapılmış bir geometrik logo uzun süreli bir etki yaratabilir ve kolayca hatırlanabilir. Özellikle geometrik şekillerin uluslararası olarak anlaşılabilirliği sayesinde global şirketler bu tip logoların avantajını kullanabiliyor. Geometrik şekillerin yanı sıra,  son dönem logo tasarımında yeniden dirilen mimari tarz tasarımlar logonuzu bir üst seviyeye çıkarabilecek yöntem olabilir.


Özetle logo tasarlarken pek çok açıdan düşünmeniz gerekir. Markanızın kimliğini ve markanızla ilgili söylemek istediğiniz her şeyi logonuz bir seferde söyleyecek. Bu yüzden logo tasarımınıza olabildiğince özen göstermeniz ve kendinizi iyi ifade edebilmek için yukarıda bahsettiğimiz trendleri göz önünde bulundurmalısınız.

İlginizi Çekebilir:
[ANALİZ] Renk Psikolojisini Kullanarak Web Sitenizin Dönüşümünü Artırmanın Yolları
Blog Yazılarınızın Okunurluğunu Arttırmanın 5 Yolu
Önceki yazıyı okuyun:
Eylül Ayında Dijital Pazarlama Çalışmalarınızda Kullanabileceğiniz 40 Önemli Gün Önerisi

Yazın tamamlandığı eve dönüşün başladığı eylül ayı, tatilin sona erdiği, kışa hazırlığın başladığı ay olarak öne çıkıyor. Futbol ve basketbol...

Kapat