Dijital Pazarlama

Long Tail Keyword Kullanımının 4 Avantajı

Arama motoru reklamcılığında long tail keyword kullanımının ne olduğu ve nasıl değerlendirilmesi gerektiğinden daha önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Tekrar hatırlatmak gerekirse, long tail keyword kullanımı daha hedef odaklı aramalar için yapılan arama motoru reklamcılığı çalışmalarıdır. Kullanımı her geçen gün artan long tail keyword kullanımından verimli sonuçlar almak için dikkatli çalışmak ve analiz yapıp, geri dönüşleri iyi hesap etmek gerekiyor. 

Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉

Long Tail Keyword ile Arama Hacmi 

Burada dikkat edilmesi gereken yapılan arama sorgularında yer alan kelime sayısının artmasıyla birlikte (en az 3 kelime ve fazlası) long tail keyword kavramının kazandığı önemdir. Öte yandan sözcük sayısı arttıkça arama hacmi doğal olarak düşecektir. Yani “kiralık ev” sözcüğünün arama sayısı “Bahçelievler Mahallesi kiralık ev” aramasından doğal olarak daha yüksektir. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi long tail keyword daha hedef odaklı olduğundan etkisi daha yüksektir. Arama hacimleri doğal olarak daha düşük olduğundan, long tail keyword kampanyaları tek başına pek fazla değer taşımayabilir. Anlamlı ve verimli bir kampanya yapabilmek için oluşabilecek kombinasyonları iyi planlamak gerekir. Çok fazla(hatta binlerce) long tail keyword ile desteklenecek bir PPC kampanyasının ciddi bir geri dönüş sağlama potansiyeli yüksektir. 

Long tail keyword kullanımının, arama motoru reklamcılığında önemli avantajları bulunuyor. Bu avantajları sizler için derledik.

1- CTR (Click Through Rate) Daha Yüksek

Long tail keyword üzerindeki rekabet düşük olacağından reklama tıklanma oranının yüksek olma ihtimali fazla olacaktır. Ayrıca long tail keyword kullanımının spesifik bir ihtiyacı karşılamaya yönelik olduğundan arama yapanlar tarafından tıklanma oranı yüksek olacaktır.

2- Conversion Oranları Daha Yüksek

Yapılan arama sorugusundaki kelime sayısının artmasıyla conversion oranının da arttığı söylenebilir. Bu durum long tail keyword ile arama yapan bir kişinin satın alma öncesi araştırma safhasını tamamladığı düşüncesinden ortaya çıkmaktadır.

3- CPA (Cost Per Acquisition) Maliyeti Daha Uygun

Long tail keyword ile yapılan aramalar sonrasında sağlanan conversion , head keyword ve short tail keyword ile yapılan aramalardan sağlanan conversion ile karşılaştırıldığında birim başına maliyet açısından daha uygundur.

4- CPC (Cost Per Click) MaliyetiDaha Uygun

CPC için önemli bir değişkenin Adrank olduğunu unutmamak şartıyla, long tail keyword üzerindeki rekabetin az olmasından dolayı long tail keyword ile oluşturulacak reklam kampanyasının özellikle short tail keyword ile karşılaştırıldığında daha ucuz olması gerekmektedir.

Özet olarak, bir CPC kampanyasının long tail keyword ile desteklenmesi etkili bir sonuç ortaya çıkaracaktır. İhtiyaç duyulacak binlerce long tail keyword oluşturmanın, duruma uyarlanmış ad texts ve landing pages  için ad group tanımlamalarının pek kolay olacağı söylenemez. Yapılacak analizler ve optimizasyonlar da hesaba katıldığında ihtiyacınızı karşılayacak profesyonel üçüncü parti yazılım kullanımının düşünülmesi gerekecektir.

İlginizi Çekebilir:
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] Snapchat İle Başarılı İletişim Yapmanın 5 İpucu
Video Pazarlamasıyla İlgili Dikkat Çeken 20 İstatistik
Önceki yazıyı okuyun:
Mobilde Daha İyi E-posta Açılma Oranı Yakalamak İçin 10 İpucu

Gittiğiniz her dijital pazarlama konferansında ya da takip ettiğiniz her dijital pazarlama blogunda "mobilin önemi" üzerine bir şeyler duyuyor/okuyorsunuz. Yazılan, çizilen her...

Kapat