Dijital Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

Long Tail Keyword Nedir?

İnternet kullanıcıları internette aradıklarına ulaşmak için arama motorlarını konuyla ilgili anahtar kelimeleri arayarak kullanır. Arama motorlarında bir markanın kendisiyle ilgili hedef anahtar kelimelerde üst sıralarda çıkması arama motoru optimizasyonu ile ilgilidir. Markalar arama motorunda şu ya da bu sebeple üst sıralarda çıkamadıkları takdirde arama motorlarının reklam alanlarında yer almayı tercih edebilirler(bazen markalar üst sıralarda çıkmalarına rağmen, reklam alanlarında da yer alabiliyor).

Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉

Arama motoru reklamcılığı basit anlamda bakarsak bir tür açık arttırma sistemi üzerinden çalışır. En çok aranan sözcükler çoğunlukla ana anahtar kelime(örneğin traş makinesi) dediğimiz “head keyword” oluyor. Bu sözcükler doğal olarak reklamverenler tarafından en çok ilgi çeken/talep edilen sözcüklerdir. Bu durumda firmaların, kullanıcıların yaptığı arama sonuçlarında yer alabilmeleri için “head keyword” olarak tabir edilen kelimeler için yüksek  maliyetlere (CPC) katlanmaları gerekir.  Ana anahtar kelimeler her zaman en çok arana sözcükler olsa da sadece ana kelime aranmaz ya da ana kelime her zaman hedeflenen geri dönüşü sağlamayabilir. Çünkü “traş makinesi” aramasıyla insanlar nasıl tamir edileceğini arıyor olabilir. Bu da eğer bir e-ticaret sitesiyseniz hedeflenen asıl kitleye ulaşamamanıza ve doğal olarak reklam maliyetinizin artmasına neden olur. Bunun önüne geçebilmek için “long tail keyword(uzun tümceler)” dediğimiz yöntemler kullanılır.  “x marka banyo traş makinesi fiyatları” türünde bir arama long tail olarak tanımlanabilir.

İpucu: Oluşturulacak etkili bir CPC kampanyasında short tail keyword ve long tail keyword birbirini tamamlayıcı şekilde kullanılmalıdır. Biri diğerinin yerini alamayacağı gibi birbirlerinden bağımsız olarak da düşünülmemelidir. Short tail keyword ile satın alma döngüsünün ilk safhalarında farkındalık yaratmak hedeflenirken, long tail keyword ile sonuca götürecek bir strateji oluşturulmalıdır.

Bir Keyword Ne Zaman ve Nasıl Long Tail Olur?

Long tail keyword yapısal olarak en az üç adet kelimeden  oluşur gibi bir yanlış anlaşılma olduğu söylenebilir. Aynı yanlış anlaşılma head keyword bir kelimeden ve short tail keyword iki kelimeden oluşur yargısında da geçerlidir.

Kısa bir örnek ile açıklamak gerekirse;

“Zeytinyağı” tek kelimeden oluşan bir head keyword iken, “zeytinyağ sabunu” iki kelimeden oluşan bir head keyword olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durumda “zeytinyağ sabun kalıbı” üç kelimeden oluşan short tail keyword, “yıldız şeklinde zeytinyağı sabun kalıbı” ise beş kelimeden oluşan long tail keyword denilebilir. Yani bir tümceyi long tail keyword yapan onu oluşturan kelime sayısı olmayacaktır. Bu durumda long tail keyword tanımı için aşağıdaki kavramlardan bahsetmek yerinde olacaktır.

1- Keyword Ücreti: Ödenecek keyword ücreti kelime üzerinde yaşanan rekabete bağlı olduğuna göre long tail keyword için ödenecek ücret kendisinden kısa diğer keyword ücretlerinden daha ucuz olmalıdır.

2- Keyword Rekabeti: Long tail keywords için belirleyici diğer bir unsur keyword üzerindeki rekabetidir. Rakamsal olarak 1 ile 10 arasında ifade edilen keyword rekabeti için bir alt sınır belirtmek doğru olmasa da long tail keyword üzerindeki rekabetin diğerlerine oranla çok daha az olması gerekmektedir.

3- Keyword Aranma Sayısı: Long tail keyword tanımı yapabilmek için aranma sayısı anlamında rakamsal bir alt sınır belirlemenin mümkün olmayacağı bu durumda da söylenebilecek olan long tail keyword aranma sayısının diğer keyword aramalarına oranla düşük olması gerektiğidir.

4- Keyword üzerindeki Satın Alma Niyeti: Satın alma döngüsü içerisinde değerlendirilmesi gerektiğini düşündüğüm  bu maddeyi bir örnekle açıklamaya çalışmak daha doğru olacaktır.

Özet olarak, long tail keyword  tanımlamasında, tıklanma veya kelime sayıları… belirleyici kesin bir rol oynamamakla birlikte bu rakamsal değerler keyword karşılaştırması yapılmasına ve hangi tümcenin long tail keyword olup olmadığının saptanmasına olanak sağlar.İlk defa traş makinası alacak olan bir kişinin arama sorgusunu “traş makinesi” şeklinde oluşturması bilgi toplamak istediği şeklinde yorumlanabilir ve bu kelimeri head keyword olarak düşünebiliriz. Yapılan araştırma sonucunda ikinci arama sorgusunu “moser(İngilizce traş makinesi)” olarak değiştirdiğini düşünürsek (yine bir head keyword) satın almak istediği traş makinasının markası hakkında karar sahibi olduğu söylenebilir. Üçüncü sorguda “moser 1556” veya “moser 1556 traş makinesi” olarak karşımıza çıkan arama sorgusu (ürün modelinin dahil edildiği) sonrasında kişinin ürün modeli hakkında kesin bir bilgiye sahip olduğu gerçektir. Yapılan üçüncü sorguda yer alan kelimelerin short tail veya long tail olup olmadığını belirleyecek olan yukarıdaki diğer maddeler olacaktır. Son olarak “moser 1556 traş makinası ücretsiz kargo istanbul” şeklinde yapılacak aramada kişinin alım şartlarını da belirttiği bir satın alma kararı verdiğini söyleyebiliriz. Son yapılan aramanın long tail keyword için güzel bir örnek olduğu söylenebilir.

İlginizi Çekebilir:
Kasım Ayında E-posta Pazarlama Kampanyalarınızda Değerlendirebileceğiniz 20 Önemli Gün
Yeni Teknolojiler İçerik Pazarlamasının Geleceğini Nasıl Etkileyecek?

Lütfen yorumunuzu paylaşın

Yorumunuz

Adınız
Web siteniz

Önceki yazıyı okuyun:
Web Analizinden Yararlanarak Sonuç Alabileceğiniz 6 Temel Konu

Dijital dünyanın biz pazarlamacılara sağladığı en büyük nimetlerden biri de yaptığımız pazarlama çalışmalarını düzenli olarak analiz edebilmemize izin vermesi. Dijital...

Kapat