Dijital Pazarlama, Sosyal medya, Yeni Başlayanlar İçin

Markalar İçin Detaylı YouTube Kullanım Rehberi

Sanıyoruz bundan 10 yıl önceydi. Bütün konferanslarda konuşulan tek şey videonun dijital pazarlamanın geleceği olacağı anlatılıyordu. Ancak o zamanlar konuşulan herkesin kendi video yayın platformunu kurarak, video siteleri oluşturarak ya da kendi web sitelerinde video yayını yapacağıydı. Öte yandan gerek dünya üzerinde, gerekse Türkiye’de sayısız video içeriği sunan web sitesi çıkarken, bir yandan da video yayınlama altyapısı sunan şirketler, markalara destek vermeye başladı. Ancak YouTube denilen “canavar” ortaya çıkınca neredeyse bütün kartlar yeniden dağıtıldı.

YouTube video izleme kolaylığı sunması, Google ile olan reklam ve teknoloji ortaklığı, yayıncılara sağladığı mali kaynaklar ve bunun sayesinde oluşturduğu ekosistem, markalar için özel kanal sayfaları yaratılması gibi imkanlarla çok hızlı şekilde büyüdü ve video dünyasını domine etti. Tabii YouTube’un gittiği yolu pek çok benzer site denedi ya da uyguladı ancak YouTube’u diğerlerinden ayıran en önemli özelliği, içerik tavsiye sistemlerinin kusursuzluğuydu. Kendinizi düşünün YouTube’da herhangi bir videoyu izlerken, “aaa bunu da seviyordum dur bir izleyeyim” deyip ikinci videoya geçmediğiniz herhangi bir anınız var mı?  Tabii ki yok! Dediğimiz gibi öneri teknolojisinin üzerine Google teknolojileri ve reklam ağı eklenince video dünyasının kural koyucusu YouTube oldu. Markaların neredeyse tamamı YouTube’da kendilerine bir kanal barındırıyor ve ciddiye alınabilecek dijital pazarlama yatırımları yaparak, önemli geri dönüşler üretiyor. Henüz YouTube kanalınız yoksa ya da var ama tam olarak nasıl verimli kullanabileceğinizi bilmiyorsanız bu rehberimiz size büyük fayda getireceğini düşünüyoruz.


YouTube Kullanımı ile Dikkat Çeken Veriler

 • YouTube Google’dan sonra dünyanın en büyük ikinci arama motoru. Bu arada YouTube’un sahibi de Google 😉
 • YouTube trafiğinin %70’ini ABD dışı ülkeler oluşturuyor.
 • Dakikada 60 saatlik video yükleniyor.
 • Bir günde 4 milyar görüntülenme gerçekleşiyor.
 • YouTube mobil uygulaması günde 400 milyon ziyaret gerçekleştiriyor.

Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


Şirketler için YouTube: Başlamadan Önce

İnsanların büyük bölümü YouTube’da sıkıcı ve markanın kendisini aşırı ön plana çıkartan videoları aratmaz. Bu işe girişmeden birkaç şeye dikkat etmelisiniz:

 • Net bir şekilde hedef kitlenizi belirlemeli ve onların ilgisini çekebilecek değerli içerikleri anlamalısınız.
 • YouTube kanalı açarak hangi iş hedefinizi gerçekleştirmek istediğinizin tanımını yapın.
 • YouTube videoalarıyla markalama için yapılan bir aktiviteyi mi, yoksa satışları arttırmak için yapılan bir aktiviteyi mi hedefliyorsunuz, sorusunun yanıtını arayın.
 • YouTube’un mevcut sosyal medya stratejinizle bağlantılı olduğundan emin olun.

Kurulum

Net bir hedef belirledikten sonra sıra YouTube kanalı açmaya geliyor. İdeal olarak mevcut Google hesabınızla bir hesap oluşturmalısınız. Bu sayede hesabınız Google+ vb. Google uygulamalarıyla uyumlu olarak çalışacaktır. YouTube’a üye olmak için tıklayın.


Kullanıcı Adı

Bir hesap oluştururken kanalınızın iyi gözüktüğünden ve markanız ile bağlantılı olduğundan emin olun. Kullanıcı adınızı özelleştirebilirsiniz. Bu kullanıcı adını tüm pazarlama materyallerinizde, e-postalarınızda ve iş kartlarında kullanabilirsiniz. Sonrasında bu kullanıcı adını pazarlamaya çalışın ve insanların ziyaret edip aboneniz olması için çaba gösterin. YouTube’daki en iyi videolar bile eğer görünür olmasaydı kimse orada olduklarını bilmezdi.


Hakkımızda

Hakkımızda kısmını doldurduğunuzdan ve web site, sosyal medya linklerinizi eklediğinizden emin olun.

 • Sayfanın sağ üst köşesindeki kanalım kısmına tıklayın ve sonrasında düzenle seçeneğine basın. Bu kısmı olabildiğince kısa ve güzel görünür hale getirmeye çalışın.
 • Arama motoru optimizasyonu açısından bağlantılı kelimeler koymayı unutmayın ki bu sayede kanalınız daha bulunabilir hale gelsin.

YouTube Profil Fotoğrafı ve Arka Plan

Kanal Seçenekleri kısmına tıklayın. YouTube profil fotoğrafınız için bir görsel ya da logo koyduğunuzdan emin olun. Önerilen boyut: 800×800 piksel ve maksimum 1 MB. Aynı zamanda arka planınızı da özelleştirme fırsatınız olacak. Arka plan görseli ve logonuzla uyuşacak bir renk seçin. Arka plan görselinizin boyutu maksimum 1MB olsun.


Etiketler

Bilgi ve Seçenekler kısmını tıklatın ve kanalınıza etiketler ekleyin. Bu anahtar kelimeler YouTube kullanıcılarının kanalınızı daha rahat bulmasını sağlayacaktır. Bu yüzden kendinize hedef kitlenizin videolarınızı aratırken kullanabileceği kelimelerin neler olabileceğini sorgulayarak, bu bölümün içeriklerini hazırlayabilirsiniz.


Sekmeler

Sekmeler seçeneğine tıklayın ve YouTube kanalınızdaki hangi aktivitelerinizi yayınlamak istediğinize karar verebilirsiniz. 


Düzeni Özelleştirin

Bir içerik yüklemeden önce favori dosyalar yaratabilir veya başka kanalların abonesi olabilirsiniz. Kanalınızın nasıl bir düzene sahip olacağını karar vermelisiniz. Varsayılan seçenekleri kullanabilir ya da düzeni özellikli linklerle özelleştirebilirsiniz. Eğer düzenli video içeriği yaratıyorsanız blogger seçeneği sizin için verimli seçeneklerden biri olabilir. Bu sayede videolarınız ters kronolojik sırada yer alacaktır.


YouTube’a Video Yüklemek

Kanalınızı oluşturduktan sonra sıra hesabınıza içerik yüklemekte. Ekranınızın üst kısmındaki yükle kısmına tıklayarak;

 • Daha önce oluşturduğunuz herhangi bir video yükleyebilirsiniz.
 • Webcaminizden video yaratabilirsiniz.
 • Fotoğraf ve görsellerden bir video oluşturabilirsiniz.
 • Google+ Hangout yayınınızı direkt olarak YouTube’da yayınlayabilirsiniz.

YouTube’da İdeal Video Uzunluğu

Standart bir YouTube hesabı maksimum 15 dakikalık video yüklemenize izin verir. Fakat daha uzun süreli videolar yüklemek için şu adımları takip edebilirsiniz.

 • Yükle sayfasındaki //youtube.com/my_videos_upload adresini ziyaret edin.
 • Sayfanın ortasındaki limiti arttır seçeneğine tıklayın.
 • Adımları bir telefon numarasıyla birlikte izleyerek hesabınızı doğrulayın. Şu anda bu doğrulama işleminin başka bir yolu yoktur.

Videonuzun konuya hızlıca değindiğinden ve eylem çağrıları bulundurduğundan emin olun. Unutmayın videoyu kendiniz için değil hedef kitleniz için oluşturuyorsunuz. Farklı olabilmek için dikkat çekici olmalısınız.

İpucu: YouTube’da en çok izlenen videolar 5 dakikadan daha kısa videolardır. 2017’de en çok paylaşılmış videoların ortalama uzunlukları

 • İlk 10 – 4 dakika 11 saniye
 • 11-20 – 2 dakika 30 saniye
 • 21-30 – 3 dakika 5 saniye
 • 31-40 – 2 dakika 57 saniye
 • 41 – 50 – 1 dakika 45 saniye
 • İlk 50 – 2 dakika 54 saniye

Video Araç Kutusu

Video araç kutusu kanalı video üretimi, düzenlemesi ve yüklemesi ile alakalı iyi kaynaklara sahip bir kanaldır. Diğer kullanıcıların video oluştururken dikkat ettikleri öğretici videolara sahiptir. 


Format

Videonuzu en kaliteli formatta yüklemeye çalışın. Bir HD videoyu Windows Media Player formatında(1280×720) yüklemek sonuç verecek bir seçenek olur. Bu sayede video hem kaliteli bir şekilde yüklenir hem de dosya boyutu küçük olduğundan yükleme işlemi hızlı ve basitçe gerçekleşir.


Başlık, Açıklama ve Etiketler

Videonuzu yükledikten sonra başlık, açıklama ve etiket eklemek için biraz zaman harcayın.

 • Başlığınızı bir YouTube kullanıcısının tıklamak isteyebileceği şekilde oluşturun ve mümkün olan yerlerine anahtar kelimeler yerleştirin.
 • Videonun ne hakkında olduğuyla ilgili bir açıklama yazısı ve etiketler ekleyin.
 • Videonuzun en bağlantılı olduğu kategoriyi videonun altındaki listeden seçin.

YouTube Gizlilik Ayarları

YouTube’a bir video yüklediğinizde videoyu şu gizlilik seçeneklerine göre belirleyebilirsiniz:

 • Herkese Açık
 • Listelenmemiş
 • Planlanmış
 • Gizli

Herkese Açık

Eğer tüm dünyanın videonuzu görmesini istiyorsanız videonuzun herkese açık olduğundan emin olun. Yalnızca herkese açık videolar YouTube’un arama kısmında sonuç olarak gözükecektir.

Özel

Bazı özel veya ekstra içerikler gizli veya listelenmemiş olarak ayarlanabilir. Bu içerikler bir link ile istenilen kişiye gönderilebilir. Bu sayede sadık müşterilerinizin özel içeriklerinize ulaşmasını sağlayarak onları özel hissettirebilirsiniz. Örneğin bu özel içerikleri duyurmak için 10 dakikalık bir video hazırlayabilirsiniz ve videonun sonuna eylem çağrıları koyarak izleyenlerin abone olması halinde videonun 60 dakikalık tam sürümüne ulaşabileceğini vaat edebilirsiniz. Bunu yapmaları için sosyal medya hesaplarınızı beğenmeyi ve YouTube kanalınızın abonesi olmaları gerektiğini şart koşabilirsiniz.


YouTube’da Video Düzenleme

YouTube, videonuzu yükledikten sonra videonuzun kalitesini ve etkisini geliştirici birçok özellik sunuyor. Videoyu düzenle özelliğinde iken sayfanızın üstünde iyileştirme, ses, ek açıklama ve alt yazı gibi özellikleri görebiliyor olacaksınız.


YouTube’da Video İyileştirme

Videonuzun kalitesini arttırmanızı sağlar.

 • Otomatik Düzeltme: Bu özellik otomatik olarak videonuzun kalitesini geliştirmeye çalışır.
 • Stil: Videonuzun görünüşünü birçok farklı stil seçeneğinden birini seçerek belirleyebilirsiniz. Örneğin 60’lar, siyah-beyaz vb gibi. Eğer size göre bir filtre bulamadıysanız bile endişelenmeyin tekrardan eski haline getirebilirsiniz.
 • Işıklandırma: Videonuzun ışıklandırmasını bu seçeneğe tıklayarak iyileştirebilirsiniz.
 • Sabitleme: Videonuzu tripod olmadan mı kaydettiniz? Bu seçeneğe tıklayarak videonuzdaki sallantıları azaltabilir ve daha sabit bir hale getirebilirsiniz.
 • Yüz Bulanıklaştırma: Gerekli durumlarda videonuzdaki insanların yüzlerini bu seçenekle bulanıklaştırabilirsiniz.

Ek Açıklamalar

Ek açıklamalarla:

 • Videonuza diğer videolarınızın linklerini ekleyebilirsiniz.
 • Başkalarının videolarının linklerini ekleyebilirsiniz.
 • Kanallar ve çalma listeleri ekleyebilirsiniz.
 • Etkileşimli linklerle video hikayeleri oluşturabilirsiniz.

Ek açıklamaların ne söyleyeceğini, ne zaman ve nerede ortaya çıkacağını kontrol edebilirsiniz. Eğer web sitenize yönlendirme yapmak istiyorsanız veya aboneliği arttırmak istiyorsanız bu ek açıklamaları videonuzda bulundurmak işinize oldukça yarayabilir.


Ses

Ses seçeneği ile telifsiz şarkıları videolarınıza ekleyebilirsiniz. Eğer videonuzun içinde müzik varsa bunu ön plana çıkarabilirsiniz.


Alt Yazı

Videonuzdaki sesin yazı halini alt yazı olarak videolarınızda bulundurabilirsiniz. Bu tercih arama motoru optimizasyonu açısından oldukça iyidir fakat bazıları videoları alt yazıyla izlemeyi sevmez. YouTube otomatik olarak sesi alt yazıya çevirebilir fakat yanlış çeviriler olabildiğinden alt yazı dosyası yüklemek daha önerilir bir tavsiyedir.


Video Düzenleyicisi

Bu seçenekle videolarınızı birleştirip, kesip oluşturarak yeni videolar yaratabilirsiniz.


İzlenme Sayısı Arttırma Süreci

Videonuzu yükledikten ve etiketlemeleri yaptıktan sonra planlanan hedef kitleye ulaştığından emin olmak oldukça önemlidir. Eğer videonuzun birçok YouTube kullanıcısı tarafından görülmesini istiyorsanız yüklemeden sonraki birkaç saat ilgiyi çekmek için oldukça kritiktir. Bunun için en hızlı şekilde videonuzu doğru kişilerle paylaşmalısınız. Unutmayın videonuzun orada olduğunu bilmeyen kimse videonuzu görmez. Bundan ötürü videonuzu kitlenize hızlıca paylaşmalısınız.


Paylaşım

Videonuzun altında paylaş seçeneğini göreceksiniz. Buradan hızlıca videonuzu kısaltılmış URL olarak veya sosyal medya platformlarında paylaşabilirsiniz. Kısaltılmış URL ile yalnızca videonuzun kaliteli halini seçmezsiniz aynı zamanda videonuzun hangi dakika ve saniyede başlamasına karar verebilirsiniz. Eğer videonuzun belirli bir anını izleyicilere göstermek istiyorsanız bu önemli bir özelliktir.


Gömülü(Embed) Videolar

YouTube aynı zamanda videonuzu web site veya blog gibi üçüncü parti bir siteye yerleştirmenize izin veriyor. Bir videodan iyi düzeyde izlenme gerçekleştirebilmek için yazı ve gömülü video ile birlikte bir video blog paylaşımı oluşturabilirsiniz. Bunu kendi şirket blog sayfanızda veya topluluk sayfalarında gerçekleştirebilirsiniz. YouTube videonuzu başka nerelerde paylaşabilirsiniz? İzleyicilerin olduğu her ortam buna uygundur.

 • Videonun doğasına göre LinkedIn grupları videonun konusu hakkında bir iletişim gerçekleştirmek ve paylaşılmasını sağlamak açısından iyi bir platform olabilir. Bu videoyu aynı zamanda kişisel hesaplarda da paylaşmak videonun başarısını arttırabilir.
 • Facebook, Pinterest ve Twitter gibi platformlar video paylaşımı için iyi mecralardır. Videolarınızı birden çok kez paylaşmaktan çekinmeyin.

İzlenme Sayısını Arttırmanın Diğer Yolları

 • İyi ilişkiye sahip olduğunuz kişileri video konusunda bilgilendirip videoyu paylaşmasını ve bahsetmesini sağlayabilirsiniz.
 • YouTube abone listesini geliştirmek için zaman harcamalısınız.
 • Endüstrinizdeki etkileyici insanları belirleyip sonrasında videolarınızı paylaşmaları konusunda teşvik etmelisiniz.
 • Sıkça ziyaret edilen forum sayfalarında videolarınızın paylaşılmasını sağlamalısınız.
 • Videonuzu paylaşan ve videonuza yorum yapan üçüncül kişilerle etkileşime geçebilirsiniz. İçeriğinizi paylaşan birine her zaman teşekkür etmeyi ihmal etmeyin.

Reklam

Reklamı unutmamak gerek. Dihital reklamlara para harcamak videonuzun etkisini arttıracaktır. İzlenme ve abone sayınızı Facebook, Google ve hatta YouTube reklamları ile arttırabilirsiniz. Google Adwords’un video versiyonunu videolarınızın etkisini arttırmak için kullanabilirsiniz. Bununla ilgili bilgileri çok kısa sürede biraz araştırma ile öğrenebilirsiniz.


Başarıyı Ölçmek

Herhangi bir videonun altından hızlıca bir özete ulaşabilirsiniz. Sadece istatistik kısmına tıklamanız yeterli. Bu videonuzun nasıl performans gösterdiği ile ilgili hızlı bir analiz sunacaktır. Bu istatistikler üçüncü parti videoları ve rakiplerin videolarını değerlendirirken oldukça önemli araçlardır.


Analiz

Kendi videolarınızı analiz ederken YouTube, kanal sahiplerine güçlü içgörüler sunar. Buna ulaşmak için kanalınızın ana sayfasındaki analiz kısmına tıklamanız yeterlidir. Bu sayede şunlara ulaşabilirsiniz:

 • Video performansı, etkileşim, demografik bilgiler ve videonuzun nerede izlendiği ile ilgili detaylı veriler.
 • Videonuzun izlendiği ülkeler.
 • İzlenmelerinizin nereden geldiği.
 • Kitlenizin yaş ve cinsiyet verileri.

Raporlar

YouTube aynı zamanda raporları Excel formatında indirebilme fırsatı sunuyor. Videonuzun performansını analiz etmek için bu raporlar üzerinde zaman harcamalısınız.


YouTube Yatırım Getirisi

 • İzlenim
 • Trafik
 • Satış
 • Markalama
 • Yatırım Getirisi

Sonuç olarak YouTube diğer kullanıcıları dinleme, öğrenme ve etkileşime geçme açısından harika bir platformdur.

 • Diğer kullanıcıların kanallarına abone olmayı unutmayın. Bu kanallar sayesinde harika içerikler toplayabilir ve diğer insanların içeriklerine abonelik ve yapacağınız yorumlarla ortaya çıkacak etkileyici insan ağlarına dahil olabilirsiniz.
 • Rakiplerinizin videolarını analiz etmeye zaman harcayın ve neyi iyi ve kötü yaptıklarını saptayın. Sonrasında onların içeriklerini geçecek içerikler üretmeye çalışın.
 • YouTube şirketler için giderek daha sosyal bir alan haline geliyor ve şirketlerin markalarını göstermeleri dışında kitleleriyle etkileşime geçebilecekleri bir yer haline geliyor.
 • Google+ Hangouts ile YouTube’da kullanıcılara canlı yayın yapabiliyorsunuz. Bu yeni ve eşsiz içeriklerin hızlıca kitlenizle buluşmasını sağlayan bir özellik. Bu özelliği kullanacaksanız iyi bir kameraya ve mikrofona yatırım yapmayı unutmayın.

YouTube diğer platformlardan farklı bir platform değil, eğer orada olacaksanız harika gözükün, diğerlerinden farklı olun, hedef kitlenizle etkileşime geçin, açık ve net bir mesajınız olsun ve yaptığınız her şeyin markanızı geliştiren şeyler olduğundan emin olun.

İlginizi Çekebilir:
E-ticaret Sitelerinde Kullanılan Başlıca 18 KPI
Sosyal Medyada Paylaşılabilir İçerik Üretmenin Yolları
Önceki yazıyı okuyun:
[28 Mayıs – 3 Haziran] Haftanın Öne Çıkan Sosyal Medya Haberleri

Dijital ajansımız madebycat tarafından hazırlanan sosyal medyadaki önemli gelişme ve haberlerin toplandığı haftalık raporu yayında. Facebook'un teyit.org iş birliği, Instagram ve Facebook...

Kapat