Dijital Pazarlama

Markaların Dijital Reklam Mecrası Seçerken Yaptığı 3 Hata

Dijital pazarlama yaparken en büyük gider kalemlerinizden biri olan reklam giderleriniz ve çalışmalarınız doğru yerlerde mi kullanılıyor? Reklam verirken kullandığınız mecraların doğruluğu, hedef kitle, istenen sonuç gibi pek çok kriteri dikkate almanız gerekiyor. Ölçümleme ve etki analizi yaparken ön plana almadığınız bu detaylar, size tahmininizden çok daha pahalı reklam vermenize ya da verimsiz reklamlar yaratmanıza neden olabilir. Reklam verilen mecralar kullanılırken en sık yapılan hatalar ve yapılması gerekenler.


1- Ziyaretçi Hedeflemesi

Hatalı Yaklaşım: Reklam verilirken ya da mecralar seçilirken genelde hedef kitlenize hitap edip etmediğine, yüzde kaçının bu mecralarda yakalanabileceği ve maliyetlerine göre değerlendirilir.

Doğru Yaklaşım: Mecra seçerken, her bir mecradan gelen ziyaretçilerin sitenizde istediğiniz davranışları sergileyip sergilemediğine göre değerlendirilmelidir.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Gelen Ziyaretçi Sayısı

Hatalı Yaklaşım: Mecralardan gelen trafiğin analiz kontrolleri noktasına gelindiğinde, mecralardan gelen ziyaretçi sayıları baz alınır.

Doğru Yaklaşım: Kaç kişinin istediğiniz davranışı (satın alma, form doldurma, üye olma vb.) sergilediğine bakılmalıdır. Her bir mecradan gelip istenilen davranışı gerçekleştirme yüzdelerine bakılması gerekir.


3- Tekrar Eden Ziyaretlerin Analizi

Hatalı Yaklaşım: Aynı mecralardan aynı ziyaretçiler defalarca çekilir ve değerli kaynaklarınız defalarca aynı insanları çekmek için kullanılır. Ve gerçekten bu kanallardaki harcamaların tam olarak ne zaman durdurulması, arttırılması ya da azaltılması gerektiğini kimse bilmez.

Doğru Yaklaşım: Sitenize gelen ziyaretçilerin daha önceden sitenize gelmiş olma yüzdeleri ve başka bir kanaldan daha önce gelinme yüzdelerinin kontrol edilmesi gerekir. Örneğin bir internet gazetesine verdiğiniz reklamdan gelen kullanıcılar daha önceden zaten yüzde 70 oranında sizi ziyaret etmişse aslında durum hiç de sandığınız gibi değildir. Ya da aynı kampanya için farklı mecralardan aynı kişileri yüksek oranda çekiyorsanız mecraları değiştirmenin uygun olup olmayacağını tartışmanız gerekir; çünkü para kaybedip yeni müşteri çekemediğinizi gösterir.

İlginizi Çekebilir:
Web Sitelerinin Kişiselleştirilmesinde Kullanılan 7 Kavram
[İSTATİSTİK] Markaların İçerik Pazarlamasından Yararlanması İçin 50 Neden
Önceki yazıyı okuyun:
E-posta Kampanya İçeriğinde Gözden Kaçan 7 Detay

Dijital pazarlamacılar, e-posta pazarlama programlarında analiz etme, gönderi başarısı ve tasarım gibi kriterler üzerinde daha çok kafa yorsa da, çok...

Kapat