Dijital Pazarlama, Tüm Yazılar, Yeni Başlayanlar İçin

Markaların E-ticarette Yaptığı Hatalar

Dijital dünya her geçen gün büyüyor ve yeni fırsatlar sunmaya devam ediyor. Büyümek ve müşterileriyle daha yakın ilişkiler kurmak isteyen geleneksel markalar ve üreticiler, dijital dünyanın nimetlerinden yararlanmak için adımlar atmaya devam ediyor. Amazon, Ebay, Alibaba gibi başarı hikayeleri, son dönemde özellikle perakendecilere ilham veriyor. Pek çok perakendeci hızla büyüyen dijital dünyaya adım atıyor.

Pazarlama yapılabilen kitlelerin neredeyse tamamının internette olması, herhangi bir ürün satın almadan önce internetten araştırılması gibi birçok sebepten ötürü; dijital dünyaya yatırım yapmak, e-ticaret alanında da kendi ürünlerini satmaya çalışmak, bir satış kanalı yaratmak gayet mantıklı bir seçenek. Fakat markalar, genellikle hiç bilmedikleri bu alana girerken pek çok hata yapıyor. Gelin ders alınabilecek hataları hep beraber inceleyelim.

Web Sitesi Kurgusu

Markaların e-ticarete atılmadan önce  zaten ellerinde kendilerine ait ürünleri sergiledikleri, kendilerini anlattıkları internet siteleri oluyor. Bu sitede doğal olarak ürün sayfaları da mevcut. Pek çok marka mevcut web sitesine alışveriş seçeneğini eklemek yerine ya bir alt domain ile ya da yeni bir alışveriş sitesi ile online alışverişe açılıyorlar. Böylece bu alışveriş sayfasının da kendi yöneticileri ve IT departmanı oluyor.

Yeni bir alışveriş sayfası kurmanın halihazırda var olan sayfaya ve marka algısına zarar vereceğini düşünenlerin yanında; yeni site kurmanın alışveriş seçeneğini eklemekten daha uyguna geleceğini düşünenler de oluyor. Kısacası birçok marka, hala e-ticareti riskli görüyor ve yatırımı ikircikli yapmayı tercih ediyor, bu noktada kolaya kaçıyor. Bu yöntem kısa vadede daha az riskli görünse de kendi içinde dikkat edilmesi gereken tuzakları var.

Markanın domaini aramalarda doğal olarak daha önde çıkar ve yoğun online trafiği çeker. Bu sayfaların ayrıca içerikleri geçmişten gelen sayfalar olduğu için daha zengin olur ve ürün bilgileri daha detaylıdır. Sunumlarında ürün ön plandadır ve herhangi bir e-ticaret sayfasından daha çok bilgi içerir.

Mesela dünyaca ünlü TV üreticilerinin web sayfalarına bakabilirsiniz. Sayfalarda neredeyse TV’nin içindeymiş gibi his veren büyüleyici ürün içerik ve tasarımları bulabilirsiniz. Üretici içeriğe önem verir ve sunumu güzel yapar çünkü neticede kendi ürününü pazarlıyordur. Peki müşteri markanın sayfasına gelince ne oluyor? Yaratılan bu harika içeriği deneyimleyip satın almaya karar veriyor mu?

Eğer marka sayfası sonradan eklenmiş, yukarıda bahsettiğimiz gibi bir alt mağaza kullanıyorsa, müşteri satın alma seçeneğine tıkladığında sadece katalog olarak sunulmuş bir elektronik alt mağaza sayfasına yönlendiriliyor. Burada tekrar arama yapması gerekiyor ve sayfa içindeki yönünü kaybediyor. Neticede satın almaktan bile vazgeçebiliyor. Kısacası zengin marka içeriği müşteriyi duygusal ve mantıksal olarak satın almaya ikna edebilir ve tam bu noktada sunulan bir satın al seçeneği daha yüksek müşteri kazanımı sağlayabilir.

Web sitesi kurgusunda gözden kaçan önemli konulardan biri de e-ticaret mağazasını ve ana sayfayı tamamen ayrı tutmak. Bu durum mobil sayfalara geçiş yapmak gerektiğinde işi çoğaltabilir. İki domainin de optimize edilmesi gerekir; bazen marka sayfasının çok düzgün çalışan bir internet istesi olabilirken, müşteri aynı memnuniyeti e-ticaret mağaza sayfasından alamayabilir. Kullanılırlık ve müşteri memnuniyeti, mobildeki küçük ekrana geçildiğinde eksilmemeli.

Her zaman mümkün olmasa da marka, domaini e-ticaret mağazası ile birlikte ideal forma ulaştırabilir. Bu durumda içerik, pazarlamayı kolaylaştırırken; müşteri memnuniyetini ve deneyimini geliştirmek ana iş haline dönüşür. Çeşitlendirme, genişletilebilirlik, kampanya pazarlama çevikliği, içerik güncellemeleri ve analizler entegre edilmiş sayfalarda daha kolay halledilir. Bu yüzden markalar e-ticarete geçerken seçimlerini dikkatli yapmalıdırlar.

Dayanak bulamamak

Marka sayfanızdan yapacağınız online satışla, doğal olarak, oturmuş kapsamlı web siteleriyle rekabete girmek zorunda kalacaksınız. Web sitenizi ziyaret eden müşterilerinizi neden oturmuş düzeni olan bir alışveriş sitesi yerine, sizin sayfanızdan alışveriş yapmaları gerektiğine ikna etmelisiniz. Pek çok marka, bu konuda biraz geri kalıyor. Bir ürünü pazarlamak kadar, satış aşamalarında -hem de dijital satış aşamalarında da- müşteriye dokunmanız gerekiyor.

Fark yaratmak ya da hissettirmek için daha düşük fiyat garantisi, çabuk teslimat, ekstra garanti, sadakat ödülleri veya kolay erişim kuponları sunabilirsiniz. Bir markanın e-ticaret değeri belki de bütün ürünleri ve aksesuarlarını sunmasıyla da ölçülebilir. Birbirine bağlı ürünlerde yaratıcı kampanyalar veya genişletilmiş müşteri servisi opsiyonları da işe yarayabilir. Tabii bunları bir kere sunmanız da yetmez, her sayfada üstüne basa basa tekrarlamalısınız. Eğer e-ticarette satışları, satış kanal partnerine kaptırırsanız müşterilerinizle olan doğrudan bağınızı kaybedebilirsiniz ve e-ticaret yatırımlarınız boşa gider.

Eleştiriden Kaçınmak

Uygun fiyatlı ürünler satan mağazaların müşteri eleştirileri yayınlamaları kolaydır. Çünkü zaten çoğunlukla çok üst düzey olmayan değerlendirmeleri olan marka ve ürünlerin çeşitli alternatiflerini sunuyorlar. Ama kabul etmek gerekir ki büyük markalar için ürün değerlendirmesi markanın değerini belirliyor.

Mesala eleştirileri tamamen engellemek negatif eleştiri almanın önünü kesebilir; ama bununla birlikte müşteriler için ürün keşfederken müşteri değerlendirmelerini okumak önemlidir. Müşterilerin hepsi değerlendirme ve eleştirilere önem verir ve onları ürün sayfasında bu bilgiden mahrum bırakmak, müşteriyi başka yerlerde bilgi aramaya iter.

Yan bir seçenek olarak negatif eleştirinin etkinliğini personelin vereceği cevaplar azaltabilir. Bu aynı zamanda ekibinize müşterileri aydınlatma ve eğitme imkanı da sunar. Böylece markanızın müşteri servisindeki inancını da göstermiş olursunuz. Eleştirilerin müşterilerde yaratacağı potansiyel endişeleri yok etmek için bir başka seçenek de; müşteri eleştirilerinin yanında markanın garanti ve politikalarını da göstermek olabilir.

Mobili Küçümsemek

Gittiğiniz herhangi bir dijital pazarlama konferansında ya da herhangi bir teknoloji blogunda “mobil çok önemli” ve “gelecek mobilde” sözcüklerini duymama olasılığınız sıfır 🙂  Kabul etmek gerekir ki mobil gerçekten çok önemli çünkü mobil cihaz kullanımı ve veri kullanımı her geçen gün artarak devam ediyor. İnsanların önemli bir bölümü mobili herhangi bir konuda araştırma yaparken, ilk adım olarak kullanıyor. Akıllı telefonlar ve tabletlerde de araştırmalar yapılıyor. E-postalar küçük ekranlarda açılıyor, linklerin ayarlanması gerekiyor. Ancak halen pek çok marka, mobilin öneminin farkında değil!

Eğer bilgisayar dışındaki alternatif ekranlara geçişi görmezden gelirseniz, markanız ciddi zarar görebilir. Markalar için zorlu olan; içerik dolu web sitelerini bilgisayar, cep telefonu, tablet, TV gibi birçok cihazda açılabilecek internet sayfalarına dönüştürmektir. E-ticarete yeni atılacak markalar için önemli olan platformların nasıl işlediğini çözmek ve birçok platform için uygulanabilecek bir dizayn geliştirmek olacaktır. Mobil dünyadaki adımlarınızı en az web siteniz kadar ciddiye alıp, mobil dünyaya ayak uydurmanız gerekiyor.

Mobili Aşırı Önemsemek

Mobile yatırım yapmanın ne kadar önemli olduğundan bir önceki bölümde bahsettik. Bahsettiğimiz gibi markaların bazıları mobili hiç ciddiye almazken, bazıları da mobil konusunda çabucak panik butonuna basmaları ve verdikleri herhangi bir iş gibi meseleyi ciddiye almaları. Evet mobil çok önemli ama bazen mobil uygulamalara çok fazla zaman ve kaynak harcanabiliyor. Bu kadar eforun sonucunda bazen onları kimse kullanmak bile istemiyor, çünkü yüklenmesi ve güncellenmesi gereken marka uygulamaları her geçen gün çoğalıyor. İnsanlar mobil uygulama bolluğu içinde kayboluyor, sıkılıyor ve o markanın uygulamasını kullanmayı unutabiliyor. Bu yüzden marka uygulamaları bazen karlı olabilirken bazen de mobil uygulamaya benzer özelliklere sahip bir responsive web sitesinin de işinizi görüp görmeyeceğini masaya yatırmanız iyi olur. Kısacası e-ticarette mobil konusuna yapacağınız yatırımı iyi hesap etmeniz gerekiyor.

İlginizi Çekebilir:
E-posta Pazarlama Kampanyalarınızda İşinize Yarayacak 8 İçerik Fikri
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] Sosyal Medyada Etkileşimlerinizi Arttıracak 10 İpucu
Önceki yazıyı okuyun:
Ramazan Bayramı Kampanyanızı Yaşam Döngüsü Kampanyalarıyla Destekleyin

Ramazan Bayramı hızla yaklaşıyor. Giyim, bankacılık, turizm, ulaşım gibi sektörler Ramazan Bayramı dönemindeki potansiyel alışverişler nedeniyle oldukça hareketli bir iletişim...

Kapat