E-Posta Pazarlama

Mart Ayında E-posta Pazarlama Kampanyalarınızda Değerlendirebileceğiniz 45 Önemli Gün

Ayın önemli günleri serimiz mart ayıyla devam ediyor. Önemli günlerin kısıtlı olduğu ocak ve şubat aylarına göre daha hareketli olan mart ayında, Kadınlar Günü, Çanakkale Zaferi, Tıp Bayramı gibi pek çok dikkat çekici önemli gün bulunuyor. Mart ayında e-posta pazarlama ve genel pazarlama kampanyalarınızda kullanabileceğiniz önemli gün ve haftaları sizler için derledik.


Yeşilay Haftası – 1-7 Mart

Alkol, sigara vb sağlığa zararlı alışkanlıklarla mücadele amacıyla 1920’de kurulmuş olan Yeşilay, kamu sağlığı konusunda da önemli hizmetler veriyor. Sağlığa zararlı alışkanlıkların, hayatımızı nasıl olumsuz etkilediği üzerine farkındalığı arttırmak için Mart ayının ilk haftası kutlanan Yeşilay Haftası içinde siz de, müşterilerinize sağlıklarının kıymeti üzerine sosyal sorumluluk mesajları iletebilirsiniz.


Dünya Kadınlar Günü – 8 Mart

Cinsiyet eşitsizliği ve kadın emeğinin haksızca sömürülmesine farkındalık yaratmak için ortaya çıkan ve artık günümüzde dünyadaki tüm kadınların ortak sorunları ve gelecek çözümleri üzerine özel bir gün olarak kutlanan Dünya Kadınlar Günü’nde ticari kampanyadan ziyade kadın hakları ve kadınların toplumda hak ettikleri değeri almaları üzerine bir iletişim yapmak çok daha yararlı olacaktır.


Tıp Bayramı – 14 Mart

Canımızı emanet ettiğimiz sağlık çalışanlarının özel günü olan Tıp Bayramı’nda özellikle sağlık çalışanlarına yönelik kutlama ve bu gruba yönelik indirim fırsatları sunmak olumlu geri dönüş alabileceğiniz kampanyalardan biri olabilir.


Çanakkale Zaferi – 18 Mart

Tarihimizin en kıymetli zaferlerinden ve aynı zamanda mücadelelerinden biri olan Çanakkale Zaferi’ni kutlamak ve mücadele gösteren kahramanları anmak yerinde bir e-posta pazarlama kampanyası olacaktır.


Ekinoks & Nevruz – 21 Mart

Özellikle Ortadoğu ve Orta Asya halklarının önemli kültürel etkinliklerinden biri olan Nevruz Bayramı ile baharın gelişi kutlanıyor. Mevsimlerin en renklisi olan baharın gelişi üzerine etkili bir kampanya yapmak, coşku veren bir e-posta kampanyası düzenlemek etkili olabilir. 21 Mart aynı zamanda ekinoks günlerinden biri. Gece ve gündüz saatlerinin eşit olduğu 21 Mart’a eşitlik kavramını içeriğin merkezine alan bir e-posta kampanyası düzenleyebilirsiniz.


Diğer Önemli Günler

1 Mart Muhasebeciler Günü
8 – 14 Mart Bilim ve Teknoloji Haftası
12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü
15 – 21 Mart Tüketici Haftası
18 – 24 Mart Yaşlılara Saygı Haftası
21 – 26 Mart Orman Haftası
21 Mart Dünya Şiir Günü
22 Mart Dünya Su Günü
23 Mart Dünya Meteoroloji Günü
24 Mart Dünya Veremle Savaş Günü
27 Mart Dünya Demiryolu Çalışanları Günü
27 Mart Kütüphanecilik Günü
30 Mart Regaib Kandili

Spor Karşılaşmaları

Mart ayı spor karşılaşmaları açısından yoğun bir ay ve artık pek çok ligin ve müsabaka döneminin de sonuna yaklaşılan, rekabetin iyice kızıştığı ay. Spor tam anlamıyla gündemimizde yer alırken, spor odaklı e-posta pazarlama iletişim yapmak faydalı bir yöntem olabilir.


Futbol

Uzun süredir uzak kaldığımız milli takım heyecanı mart ayında yeniden canlanıyor. 24 ve 27 Mart tarihlerinde Finlandiya ve Moldova ile karşılaşacak Türk Milli Takımı’nın, 2018 Dünya Kupası kaderi yavaş yavaş belli olacak. Mart ayında Trabzonspor-Galatasaray maçı dışında önemli bir derbi bulunmuyor. Türkiye Kupası çeyrek finali ilk ayağı ve UEFA Avrupa Ligi son 16 maçları yine mart ayında oynanacak. Kısacası mart ayında e-posta pazarlama kampanyalarınızda kullanabileceğiniz pek çok önemli karşılaşma bulunuyor.

2 – 3 Mart Türkiye Kupası Çeyrek Final İlk Maçları
9 – 16 Mart Beşiktaş – Olympiakos UEFA Avrupa Ligi Son 16 Maçları
19 Mart Trabzonspor – Galatasaray Türkiye Süper Ligi
24 Mart Türkiye – Finlandiya 2018 Dünya Kupası Grup Eleme Maçı
27 Mart Türkiye – Moldova Hazırlık Maçı

Basketbol

Futboldan sonra ülkemizde en çok sevilen ikinci spor olan basketbolda Euroleague heyecanı mart ayında devam edecek. Fenerbahçe’nin iddialı olduğu kupada, Anadolu Efes ve Darüşşafaka Doğuş da ciddi anlamda çeyrek final iddiasını koruyor. Nisan ayında normal sezonu bitecek Euroleague’de, mart ayı genel anlamda takımların kaderinin belli olacağı ay olacak. FIBA Şampiyonlar Ligi’nde ise son 16 turunda Beşiktaş ve Karşıyaka kozlarını paylaşacakken, Banvit de yoluna devam eden temsilcilerimizden. Türkiye Basketbol Ligi’nde ise 20 ile 23. haftalar oynanacak. Basketbol odaklı e-posta iletişimi özellikle sponsorluk yapan markalar ve eğitimli genç kitleler için çok etkili yöntemlerden biri olacaktır.


Dünya Üzerinde Mart Ayında Kutlanan İlginç Önemli Günler

Aralık ayında başladığımız ilginç günler serimize mart ayında da devam ediyoruz. Bazı günler, dünyanın her yerinde; bazıları ise bölgesel olarak önemli kabul ediliyor. Umarız hem eğlendirir, hem de ilham verebiliriz.

1 Mart Komposto Günü
2 Mart Dünya Kitap Günü
3 Mart Dünya Satış Elemanları Günü
4 Mart Dilbilgisi Günü
6 Mart Dünya Dişçiler Günü
8 Mart Dünya Sigara İçmeme Günü
9 Mart Panik Yapma Günü
10 Mart Super Mario Günü
12 Mart Çiçek Ekme Günü
13 Mart Mücevher Günü
14 Mart Pi Sayısı Günü
16 Mart Panda Günü
18 Mart Dünya Uyku Günü
19 Mart Karamelli Çikolata Günü
20 Mart Uluslararası Mutluluk Günü
21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü
25 Mart Waffle Yeme Günü
26 Mart Ispanak Günü
27 Mart Paella Yeme Günü
30 Mart Kurşun Kalem Günü
31 Mart Eyfel Kulesi Günü

 

İlginizi Çekebilir:
E-posta Pazarlamasında Doğru Gönderim Sıklığını Bulabilmek İçin 5 İpucu
HTML E-posta Kodlarken Yapılan 6 Hata