E-Posta Pazarlama

Mayıs Ayında E-posta Pazarlama Kampanyalarınızda Değerlendirebileceğiniz 40 Önemli Gün

Eylül ayında başladığımız ve her ay devam ettirdiğimiz özel günler serimiz mayıs ayında da sürüyor. Yaz aylarının ve güneşin artık kendisini açıkça göstermeye başladığı mayıs ayı, e-posta pazarlama iletişimi yapmak için oldukça yoğun bir dönem. Mayıs ayının en önemli perakende olayı şüphesiz Anneler Günü. Öte yandan bu yılın Ramazan dönemi de yine mayıs ayında başlıyor. Mayıs ayında, gerek e-posta pazarlamada gerekse genel pazarlama stratejilerinizde yararlanabileceğiniz özel günleri inceleyelim.


Emek ve Dayanışma Günü – 1 Mayıs

İşçi bayramı olarak da bilinen ve ülkemizde resmi tatil olarak da kutlanan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde insan kaynakları pazarlaması anlamında önemli iletişim çalışmaları yapabilirsiniz. 1 Mayıs kampanyasıyla özellikle kurum içi iletişimi ve bağları kuvvetlendirecek etkili bir gün yaratabilirsiniz.


Anneler Günü – 14 Mayıs

Mayıs ayının perakende kampanyaları anlamında kuşkusuz en önemli günü Anneler Günü.  En değerli varlıklarımız annelerimizin bu değerli gününde kampanya düzenlerken dikkat etmeniz gereken taktiklere özel bir yazı hazırladık. Buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.


Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı – 19 Mayıs

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, Kurtuluş Savaşı için ilk adımını attığı 19 Mayıs, her yıl Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanıyor. Markaların anmayı ihmal etmemesi gereken bu dönemde, gençlere yönelik ürün ve hizmetlerde bulunan markaların bu segmente özel kampanyalar düzenlemesi yerinde olacaktır.


Ramazan Ayının Başlangıcı – 27 Mayıs

İslam dünyasının en değerli ayı olan Ramazan Ayı, bu yıl Mayıs ayında başlıyor. Kutlama mesajlarının yanı sıra, özellikle gıda ve hızlı tüketim malzemelerinde büyük artışın olduğu Ramazan Ayı’na özel indirim ve paket kampanyaları düzenlemek, olumlu geri dönüş almanızı sağlayacaktır.

İpucu: Milli bayramlar ve dini olarak özel kabul edilen gün ve bayramlar, insanların özel önem atfettiği günlerdir. Hassas konularda reklam ve kampanyanın düzeyini iyi ayarlamanız gerekir. İletişim kampanyanızı yaparken, agresif bir iletişim ve kampanya dilinden çok sıcak ve samimi bir dil kullanmanızı öneriyoruz.


Diğer Önemli Günler

Biz daha çok öne çıkan günlerde önerilerde bulunduk. Siz de markanızla ya da iletişim kurmayı hedeflediğiniz segmentlerle ilgili olabilecek özel günleri de ihmal etmemelisiniz. Kişiselleştirilmiş yaratıcı kampanyaların sandığınızdan daha fazla işinize yarayacağından emin olabilirsiniz.

Trafik Haftası 1-7 Mayıs
Hıdırellez 5 Mayıs
Kan Haftası 6-12 Mayıs
Avrupa Günü 9 Mayıs
Berat Kandili 10 Mayıs
Hemşireler Günü 12 Mayıs
Müzeler Haftası 18-24 Mayıs
Dünya Süt Günü 21 Mayıs
Dünya Sigara İçmeme Günü 31 Mayıs

 


Spor Müsabakaları

Futbol ve basketbol sezonlarının son dönemeci mayıs ayında olacak. Mayıs ayında pek çok çekişmeli müsabaka ve final bizleri bekliyor. Spor iletişimi açısından mayıs ayı çok yoğun bir ay olarak öne çıkıyor.

Futbol

Süper Lig’in son haftası haziran ayına denk gelse de mayıs ayı büyük bir ihtimalle şampiyonunun ve genel sıralamasının belli olacağı ay olacak. Süper Lig’in mayıs ayındaki en önemli karşılaşması ise 7 Mayıs’ta oynanacak Beşiktaş – Fenerbahçe maçı. Türkiye Kupası’nda ise yarı final ikinci müsabakaları oynanacak. Öte yandan büyük çekişmeye sahne olan TFF 1. Lig’den Süper Lig’e yükselen takımlar da yine mayıs ayında belirlenecek. Dünyanın en çok takip edilen futbol organizasyonu olan Şampiyonlar Ligi’nde de yarı final heyecanı mayıs ayında gerçekleşecek ve finalistler belli olacak.

Basketbol

Avrupa’nın en büyük kupası olan Euroleague’de bu yıl Final Four, 19 Mayıs’ta İstanbul’da Sinan Erdem Spor Salonu’nda oynanacak. Fenerbahçe’nin de yer alacağı Final Four’da şampiyonluk mücadelesi nefes kesecek(editörün notu: bu satırlar yazılırken henüz Darüşşafaka Doğuş ve Anadolu Efes’in durumu netlik kazanmamıştı). Final Four heyecanının ardından Türkiye Erkekler Basketbol Ligi Play-Off mücadelesi başlayacak. Mayıs ayında Kadınlar Basketbol Ligi Play-Off mücadeleleri tamamlanacak ve 2016-2017 şampiyonu da belli olacak.


Mayıs Ayında Önemli Spor Karşılaşmaları

Şampiyonlar Ligi Yarı Final Müsabakaları 2-3 Mayıs / 9-10 Mayıs
Beşiktaş – Fenerbahçe 7 Mayıs
Türkiye Kupası Yarı Final Müsabakaları 17 Mayıs
Euroleague Final Four 19-21 Mayıs

 


Dünya Üzerinde Kutlanan Diğer İlginç ve Önemli Günler

Aralık ayında başladığımız ilginç günler serimize mayıs ayında da devam ediyoruz. Bazı günler, dünyanın her yerinde; bazıları ise bölgesel olarak önemli kabul ediliyor. Umarız hem eğlendirir, hem de e-posta pazarlama kampanyalarınızda fikir verebiliriz.

Okul Servisi Sürücüleri Günü 1 Mayıs
Dünya Astım Günü 2 Mayıs
Star Wars Günü 4 Mayıs
Karikatüristler Günü 5 Mayıs
Diyet Yapmama Günü 6 Mayıs
Limonata Günü 7 Mayıs
Çorap Giymeme Günü 8 Mayıs
Ne İsterseniz Onu Yeme Günü 11 Mayıs
Tren Günü 13 Mayıs
Humus Yeme Günü 13 Mayıs
Naylon Çorap Giyme Günü 15 Mayıs
Resim Yapma Günü 16 Mayıs
Hipertansiyon Günü 17 Mayıs
İşe Bisikletle Gitme Günü 19 Mayıs
Pizza Partisi Günü 19 Mayıs
Yüzme Öğrenme Günü 20 Mayıs
Kaplumbağa Günü 23 Mayıs
Erkek Kardeşler Günü 24 Mayıs
Havlu Günü 25 Mayıs
Hamburger Günü 28 Mayıs
Bisküvi Yeme Günü 29 Mayıs
Çiçekleri Sulama Günü 30 Mayıs

 

İlginizi Çekebilir:
Dijital Pazarlama Stratejinize Yön Verecek 10 İstatistik
E-posta Pazarlamasıyla İlgili Bilmeniz Gereken 10 İstatistik
Önceki yazıyı okuyun:
E-posta Pazarlamada “Kimden” Satırını Düzenlerken Uygulamanız Gereken 7 Kural

Doğrudan iletişim metotlarının tümünde olduğu gibi telefonun ucundaki herhangi bir kişiyle aranızdaki ilişki, gönderdiğiniz bir mektupta yazdığınız gönderen adresi veya...

Kapat