Dijital Pazarlama, Mobil Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

Mobil Pazarlamayla İlgili Bilmeniz Gereken 12 İstatistik

Her şey 2007 yılında Steve Jobs’un iPhone’u tanıtmasıyla başladı demek belki fazla iddialı olabilir ama şu bir gerçek ki, mobil teknolojilerin ve buna bağlı olarak da pazarlama araçlarının kitleselleşmesini tetikleyen en önemli şeylerden biri iPhone’un hayatımıza girmesi oldu. Elbette Android’in de olağanüstü katkıları, mobil internet bağlantısı konusunda yapılan inovasyon çalışmaları mobil cihazların hayatımızda vazgeçilmez bir parçası olmasında büyük rol oynadı. Kısacası mobil artık hayatımızın en önemli parçalarından biri. Blogumuzda da sürekli mobilin ne kadar önemli olduğundan bahsediyor ve mobile özel önem vermeniz gerektiği konusunun altını çiziyoruz. Mobilin ne kadar önemli bir noktaya geldiğini biraz da rakamlarla kanıtlayalım.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


1- CMS Report’un yayınladığı araştırmaya göre, mobil cihazlardaki geri dönüşüm oranı masaüstü cihazlara göre %64 daha fazla.

2- comScore’un yayınladığı verilere göre, dijital dünyada geçirilen sürenin %68’si mobil cihazlarda. Masaüstü cihazların oranı ise %32.

3- eMarketer’da yayınlanan araştırmaya göre, mobil kupon sahiplerinin %90’ından fazlası, sahip oldukları mobil kuponları mağaza ya da internet ortamında kullanıyor.

4- Pew Research Center’da yayınlanan araştırmaya göre, akıllı telefon kullanıcılarının %46’sı telefonları olmadan yaşayamayacaklarını belirtmiş.

5- Forrester’ın yaptığı araştırmaya göre akıllı telefon kullanıcılarının %59’u web sitelerinin mobil odaklı olmasını bekliyor.

6- Media Post’un yayınladığı verilere göre, 2015 yılında dünya üzerinde mobil kaynaklı ya da mobilin tetiklediği perakende satış miktarı 1 trilyon doları geride bıraktı.

7- Moby Affiliates’in tahminlerine göre, 2019’da mobil reklamlara harcanacak rakam tam 200 milyar dolar olacak. Bu rakam 2013 yılının tam 10 katı demek.

8- CMS’te yayınlanan araştırmaya göre, tüketicilerin %57’si kötü mobil deneyim yaşatan markaları önermeyeceklerini belirtmiş.

9- Nectafy’nin yayınladığı araştırmaya göre, lokasyon odaklı mobil arama yapan kullanıcıların %88’i 24 saat içinde o iş yerini ya arıyor ya da oraya gidiyor.

10- think with Google verilerine göre, son 2 yılda mobil üzerinden satın alma oranları %22 arttı.

11- Koupon’un verilerine göre, kişiselleştirilmiş mobil kupon alan kullanıcıların %39’u daha fazla harcama yapıyor.

12- think with Google’ın araştırmasına göre, B2B ürün satın alma sürecinde olanların %42’si mobil arama yapıyor.

İlginizi Çekebilir:
11.11 Kampanyasında Rekor Kıran n11.com, euromessage’dan Nasıl Yararlandı?
[30 Temmuz – 5 Ağustos] Haftanın Öne Çıkan Sosyal Medya Haberleri
Önceki yazıyı okuyun:
Müşterilerinize E-posta İle Teşekkür Edebileceğiniz 5 Uygun Durum Ve Zaman

Büyük bir hız ve tempo içinde geçen karmaşık yaşamımızda çoklukla unutuyoruz teşekkür etmeyi, ancak yalnızca bir teşekkürün ne kadar önemli...

Kapat