Dijital Pazarlama, Mobil Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

Mobil Sitenizin Performansını Arttırmak İçin 5 İpucu

Mobilin ne kadar önemli olduğunu ve olacağını kaç yıldır duyuyoruz bilmiyorum ama mobil gerçekten çok önemli, özellikle e-ticaretle uğraşanlar için. Pek çok sitenin toplam trafiğinin en az %50’si mobil cihazlardan kaynaklanmakta. Artık dünyadaki insan sayısından daha fazla aktif mobil cihaz bulunuyor. Bu gerçekten hareketle artık mobil sayfalarınızın da en az web siteniz kadar önemli olduğunu hatırlatalım. Peki mobil sayfanızı iyileştirmek/geliştirmek için yapmanız gereken temel kurallar ne biliyor musunuz?

1- Önce Mobil Yaklaşımını Benimseyin

Pek çok şirketin kolayına gelen, masaüstü için hazırlanmış web sitesini alıp, küçültüp onu cep telefonu ekranına sığdırmak ve hali hazırdaki dizayn ve özellikleri de içine koymak oluyor. Ne yazık ki bütün dizayn öğeleri, özellikleri ve içerik düzgün bir akıllı telefon deneyimi yaşatmayabilir, zaten normal bir web sitesinde sunduğunuz her şey de mobil siteniz için gerekli olmayabilir. Mobil anlayışı merkeze alan tasarımlar mobil cihazlarda daha verimli çalışır ve içeriğin daha canlı olmasını sağlar. Üstelik çok daha fonksiyoneldir.

İpucu: Önce mobil anlayışı benimseyin demek herşeyden önce mobil sayfanızı yapın demek değildir. Sadece mobil için yaptığınız sayfanın gerçekten mobil cihazlardaki olumlu deneyim için olmasıdır.

2- Üyelik Sisteminizi Geliştirin

Üyelik kazanmak pek çok şirket için hayati öneme sahiptir. Üyelik için doğal olarak bir form yer almaktadır. Bazı formlar tek satırlık e-posta aboneliğidir, bazılarının karmaşık kayıt sistemleri vardır. Formları tasarlarken bir çok noktayı aklınızda bulundurun. Mesala alanların üzerine markanızı koyun ama alanların içinde logo bulundurmayın ya da e-posta ve şifre satırlarında ilk harfin büyük yazılması gerektiği seçeneğini kaldırın.

Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉

3- Arama Motorlarını Gözardı Etmeyin!

Toplam trafiğinizin en az %50’si mobil sitelerden geldiğinden bahsetmiştik. Mobil cihazlarla yapılan aramalar ise 2015 yılında masaüstü cihazlarda yapılan aramaları geride bıraktı ve artarak devam ediyor. Arama motoru denince aklımıza tartışmasız Google geliyor ve Google, mobil sitelerle ilgili teknik yönergeleri sürekli güncelliyor. Bu yönergelerden ne olursa olsun sapmayın. Ayrıca Google açıkladığı sistem bilgilendirmelerinde, yanlış yönlendirmeleri ve akıllı telefonlara özgü hataları paylaşır. Bu hataları da optimize ederek minimuma indirmeye çalışın.

4. İçerik ve Bağlamı Anlayın, Ölçümleyin

Mobil siteniz, masa üstü web sitenizin içerik anlamında birebir kopyası olmak zorunda mı? Kesinlikle hayır! Mobildeki davranışlarımızla, masaüstündeki davranışlarımız birebir aynı değil. Kullanıcılarınızın mobil davranışlarını anlayıp analiz ederek daha kullanıcı odaklı bir mobil site yaratmanız mümkün. Analizler, size nasıl bir sayfa navigasyon sistemi yapmanıza, hangi resimlerin kırpılması ve kaldırılması gerektiğini tespit etmeye, hangi ürünlerin pazarlanmasının anasayfada yapılması gerektiğini anlamanıza yardımcı olacaktır. Mesala mobil ziyaretçilerinize uygulama benzeri sayfalarla hizmet etmeyi seçebilirsiniz. Böylece kullanıcılar, multimedya içeriklerden, lokasyon bazlı servislerden ve diğer uygulama benzeri özelliklerden faydalanabilirler.

İpucu: Her içeriği birebir eklemenize gerek olmaması, mobil sitenizi eksik bilgiyle hazırlamanız anlamına gelmez. Sadece daha özet içerik sunmanız ya da ön plana çıkarmak isteyeceğiniz şeyleri daha fazla öne çıkarmanızdan bahsediyoruz. Yapılan araştırmalar mobil cihazlarla masaüstü bilgisayarlar arasında geçişkenliğin sıklıkla yaşandığını gösteriyor. Mobil içeriklerde de bu akışkanlığı korumayı da ihmal etmeyin.

5- Hızlı Açılsın!

Hız, mobil cihazlarda kullanım belirleyici öğedir. Kullanıcılar, mobil cihazları kullanırken genellikle hareket halindedir ve mobil kullanıcılar hızlı çözümler beklentisi içindedir. Mobile özel sayfanız da hafif yüklü olmalı ki çabuk açılsın! Hız aynı zamanda Google’da üst sıralarda yer alabilmeniz için de temel faktörlerden biri. Hızlı açılan bir mobil siteniz olmadığı takdirde, büyük bir ihtimalle hedef anahtar kelimelerde üst sıralara çıkmanız da pek mümkün görünmüyor.

İpucu: Mobil sayfanızın hızlı açılabilmesi için fotoğrafları küçültün ve optimize edin, gereksiz scriptleri de azaltın.

İlginizi Çekebilir:
Müşterilerinizin Satın Alma İşlemini Yarıda Bırakmasının 10 Nedeni
[REHBER] Facebook Reklam Hedeflemesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Önceki yazıyı okuyun:
Pazarlama Otomasyonlarıyla İlgili 12 Özel İstatistik

Dijital pazarlama yapan şirketlerin, potansiyel ya da mevcut müşterileriyle en hızlı ve doğrudan iletişim kurabildiği metodlardan biri de pazarlama otomasyonları....

Kapat