Dijital Pazarlama, Mobil Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

Mobil Uygulama Gelirinizi Yükseltecek 10 Yol

Mobil cihazlarda yaşanan teknolojik gelişmeler, altyapı imkanları ve mobil cihazların maddi anlamda erişilebilir olması, mobil cihazları şu anda interneti kullanmanın en popüler yolu haline getirdi. İnsanların büyük bölümü dijital ortamda harcadığı zamanın çoğunu mobil cihazlarda gerçekleştiriyor. Yapılan bütün araştırmalar da, eldeki veriler de mobilin webi geride bıraktığını ortaya koyuyor. Bütün bu gelişmeler, gerek markaların gerekse internet girişimcilerinin daha fazla mobile odaklanmasına neden oluyor. Mobilde var olmanın temelde iki ana yolu bulunuyor. Mobil site ve mobil uygulama. Mobil sitenin, mobil cihazda okunabilen/görülebilen bir web sitesi olduğunu düşünürsek, internet girişimcileri için tam anlamıyla mobil demek aslında mobil uygulama demek. 

Sadece Google Play ortamında 4 milyon farklı uygulama yer alıyor. 2017’de iOS ve Android’de indirilen uygulama sayısı 2016’ya göre %15 artarak 91 milyar adet olurken, 2 işletim sisteminin elde ettiği gelir 2016’ya göre %35 artarak 60 milyar USD oldu. Bu rakamların da ortaya koyduğu gibi mobil uygulamalar hızla yaygınlaşıyor ve mobil uygulamalara harcanan paralarda da gözle görülür artış yaşanıyor. 

Fakat bir uygulamaya sahip olmak şirketinizin tek düşünmesi gereken şey değildir. Mobil uygulama ciddi maliyet yaratan bir teknolojidir ve bu maliyetin bir karşılığı olmalıdır. Araştırmalara göre kullanıcıların %25’i uygulamayı indirip tek bir kez kullandıktan sonra bir daha uygulamayı açmıyor. Kısacası hazırladığınız uygulamanın indirilmesi kadar zorlu olan taraflardan biri de müşterinizin indirdikten sonra uygulamanızı kullanılmasıdır.


Mobil Uygulamalardan Gelir Elde Edilmesi

Mobil uygulamalardan para kazanmanın birçok yolu vardır. Fakat hepsi eşit derecede etkili değillerdir. Eğer uygulamalardan hızlıca para kazanmak istiyorsanız uygulamaya fiyat biçmekten daha fa ileriye gitmeli ve daha yaratıcı stratejileri uygulamalısınız. Oyun tasarlayanlar için en etkili yöntem uygulama içi satın alım stratejisi olabilir. Diğer uygulama geliştiricileri için başarılı olmanın mutlak yollarından biri bir reklam ağıyla ortaklığa gidip video reklamların bu platformlarda yayılmasını sağlamaktır. Aynı zamanda eğer video reklamlarına uygulamanızda yer verecekseniz uygulamanızda mutlaka yazılım geliştirme kitinin olduğuna emin olun. Bu kit video reklamlarınızın daha efektif çalışmasını sağlar. Doğru araç ve stratejileri kullanarak ve bu tavsiyeleri değerlendirerek uygulamanızın gelirini arttırabilirsiniz.

Mobil uygulamalar, ücretli versiyonlarıyla, ücretsiz olup indirdikten sonra ücret ödenmesiyle, uygulama indirildikten sonra e-ticaret, bankacılık vb işlemler yapıldıkça, ya da uygulama kullanıldıkça reklam vb yayınlanmasıyla çeşitli gelirler elde ederler. Bunun yanında markalar ücretsiz uygulamalar yaratarak, marka iletişimlerini mobil uygulamalar yoluyla da sağlarlar. Bu yöntem de mobil uygulamadan dolaylı yoldan gelir elde etme yöntemi olarak sayılabilir.

Mobil uygulamalardan gelir elde edebilmek için iki ana yola dikkat etmek gerekiyor. Öncelikle uygulamanın indirilebilmesi/satın alınmasına konsantre olunması gerekirken, bir yandan da indiren kullanıcıların uygulamayı kullanmaya teşvik edilmesidir. Aşağıda mobil uygulamalarınızın başarılı olup, gelir elde etmesine yardımcı olacak temel tavsiyeleri listeledik. Dikkat edilmesi gereken önemli bir notu da hatırlatmak istiyoruz. Oyun, bankacılık, sosyal ağ, e-ticaret, haber sitesi vb çeşit çeşit mobil uygulama tipleri bulunuyor. Bizim listemiz genel olarak her birinde karşılaşılabilecek tavsiyeler üzerine kuruldu. Örneğin ilk iki madde bankacılık uygulamaları için uygun değilken, üçüncü madde sosyal ağlar ya da haber siteleri için tam olarak uygun sayılmaz.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


1- Satın Alıma Götüren Reklamlar Kullanın

Reklamlar uygulama geliştiricilerinin uzun süreli kullanıcılarından para kazanmak için başvurduğu ortak bir yöntem. Fakat bu konuda dikkatli olmalısınız. Çok fazla reklam kullanıcılarınız uzaklaştırabilir ve uygulamanızın giderek kullanımı azalabilir. Bazı reklam ağlarıyla ortaklık kurmak size gelir getirebilir. Banner, reklamlardaki en sık kullanılan yol. Aynı zamanda uygulamanızı satın almaya yönlendiren reklamları da kullanabilirsiniz. Bir başka yol ise bannerları uygulamanızın ücretsiz versiyonuna ekleyip reklamsız bir deneyim sunan ücretli bir uygulama sunmak.


2- Video Reklamlardan Yararlanın

Bannerlar genelde kullanılan bir yöntem fakat aynı zamanda riskli. Unutmayın kullanıcılarınızı sürekli çıkan ve rahatsız edici bannerlarla rahatsız edip uygulamanızdan uzaklaşmalarına sebep olabilirsiniz. Fakat araştırmalar ortaya koyuyor ki video reklamları kullanıcıların canını daha az sıkıyor. Videolar bannerlara göre 7 kat daha fazla tıklanma oranı sağlıyor. Aynı zamanda video reklamlar bannerlara göre kullanıcıların aklında daha fazla kalıyor. Bunu izlediğiniz bir filmi hatırlamakla gördüğünüz bir posteri hatırlamak gibi düşünün. Tek görüntüye sahip görseller birçok görsele sahip hareketli görsellere göre daha az akılda kalıyor. Belki de en önemlisi, video reklamlar uygulama gelirinin %55’ini sağlıyor.  Bu da video reklamları uygulamalardan para kazanmanın en önemli yollarından biri yapıyor.


3- Ön Satın Alımı Teşvik Edin

Mobil uygulamadan para kazanmanın en eski ve basit yolu: kullanıcıların uygulamayı indirmesi için para ödemesi. Çoğu şirket ücretsiz uygulamalar piyasaya sürse de bu yöntemden para kazanamayacağınız anlamına gelmiyor. Aslında ücretli bir uygulama yaratmanın riskleri bazı yönlerden daha azdır. Eğer uygulamanızı indiren kullanıcı ilk kullanımdan sonra uygulamanızı kullanmasa bile bir satın alım gerçekleştirdikleri için gelir elde etmiş oluyorsunuz. Tabi aynı zamanda spesifik kullanıcının bu satın alımından sonra başka bir kazancınız olmuyor.


4- Freemiumdan Yararlanın

Diyelim ki başta ücretsiz bir uygulama yaratmaya karar verdiniz. Bu uygulamanızı ücretsiz uygulama klasmanına sokar. Fakat sonrasında uygulamanın bazı parçaları için opsiyonel ödeme talep edebilirsiniz. Uygulamada daha fazla içeriğe sahip olmaları için para talep edebilir ve bunun sonucunda bu parayı ödeyen kullanıcılarınız para ödedikleri için uygulamanızı daha sık kullanır.


5- Süreçle Ödeme Talep Edin

Bazı uygulama yaratıcıları uygulamaların daha fazla özellikli haline para talep etmek yerine her bir yeni özellik için fiyat belirliyor. Bu strateji özellikle mobil oyunlarda popüler bir yöntem. Uygulamadaki her özellik için para talep edebilirseniz, hele bir de bu özellikleri sürekli yenilemek gerekiyorsa bu yöntemle ciddi gelir elde edebilirsiniz. 


6- Kullanıcı Dostu Bir Uygulama Yaratın

Mobil uygulamanızdan gelir elde etmenin önemli parçalarından biri de kullanıcı dostu bir uygulamaya sahip olmaktır. Kullanıcılar katma değer sağlamayan, kullanışlı olmayan uygulamalara önem vermez, tekrar kullanmaya yönelmezler. Eğer uygulamanız yeterli düzeyde kullanıcı deneyimi yaratmıyorsa, bu yüzden kullanım oranınız düşer ve beklediğiniz geliri elde edemezsiniz.


7- Müşteri Yaşam Döngünüze Mobili de Ekleyin

Mobil uygulamaların önemli bölümü aynı zamanda bir markanın ya da bir web sitesinin parçasıdır. Müşteri dediğimiz kitle yalnız mobil uygulama kullanan ya da yalnızca mağazaya gelen insanlardan oluşmuyor. Yaygın müşteri davranışı, pek çok kanalınızdan sizinle iletişim kurmak, dokunmak üzerine gelişir. Yani eğer bir müşteri, sizin mobil uygulamanızı da indirmişse ya da mobil uygulamanızla ilk olarak size dokunmuşsa, bu dokunuşu tüm kanallarınıza yaymak ve tüm kanallarınız üzerinden müşterinizle iletişim kurmak mobil uygulamanızın daha verimli ve gelir getiren bir kanal haline dönüşmesini sağlar.


8- Uygulama Yardımıyla İletişim Kurun

Mobil uygulamaların sağladığı en önemli avantajlardan biri uygulama kullanıcılarına anlık push notification gönderilmesine olanak sağlaması. Mobil uygulamanızı kullanmaya teşvik etmek, uygulamanın sağladığı katma değerlerden haberdar etmek, indirim vb imkanları müşterilerinize sunmak gibi pek çok mesajı push notification yardımı ile uygulamanızı indirenlere iletmeniz mümkün. İlettiğiniz mesajlarla uygulamanızı daha fazla kullanılır hale getirebilir, bu sayede daha çok gelir elde edebilirsiniz.


9- Lokasyon Odaklı Teknolojilerden Yararlanın

Mobil dünyanın bize sağladığı en büyük katkılardan biri de lokasyon odaklı pazarlamayı kolaylaştırıyor olması. Lokasyon sayesinde kişiselleştirilmiş mesajlar ve push notification gönderebileceğiniz gibi geofencing uygulamaları sayesinde çok daha özel ve özgün iletişim olanakları yaratarak mobil uygulamanızı verimli bir iletişim parçanız haline dönüştürebilirsiniz.


10- Mobil Davranışları Analiz Edin

Blogumuzda sürekli altını çizdiğimiz gibi dijital pazarlamanın, biz pazarlamacılara sağladığı en büyük nimetlerden biri de ölçülebiliyor olması. Mobil uygulamanızdaki tüm davranışları analiz edebilirsiniz ve davranışlara göre uygulamanızla ilgili yeni aksiyon planları üretebilirsiniz. Elde ettiğiniz veriler sayesinde yeni mobil pazarlama çalışmalarınız sizin daha yüksek gelir elde etmenizi sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir:
E-posta Ulaşılabilirlik Oranınızı Arttırmak İçin 15 İpucu
Web Sayfalarının Kişiselleştirilmesinde 4 Aşama
Önceki yazıyı okuyun:
Dijital Pazarlama Çalışmalarınızda Slideshare Kullanmanız İçin 10 Neden

Pazarlama üzerine çalışıyorsanız sizin de her gün kullanmakta olduğunuz, kurum içi toplantıların dahi olmazsa olmazı sunumlar, içerik pazarlamasında da son...

Kapat