Dijital Pazarlama, Mobil Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

Mobil Uygulama Geliştirmeye Yatırım Yapmanız İçin 5 Neden

Mobil dünyanın günümüzdeki büyümesinin sürmesiyle her şirketin mobil uygulama geliştirmeye yatırım yapması faydalı. Eğer şirketiniz mobil ortamda yoksa ve mobil uygulama geliştirimine yatırım yapmayı düşünmüyorsa bu rekabetin gerisinde kaldığınızı gösterir. Rakipleriniz şu anda mobil ortamda olmasa bile ileride kesin olacaktır. iOS, Android ve diğer mobil işletim sistemleri için mobil uygulamaların geliştirerek, marka bilinirliliği ve sadakatini yüksek sayıda mevcut ve potansiyel müşterileriniz için yaratabilirsiniz. Sanılanın aksine yapılan bütün araştırmalar, tüketicilerin büyük bölümünün markaların veya şirketlerin kendi mobil uygulamalarının olmasını beklediğini ortaya koyuyor. Bu da yalnızca mobil uygulamalara sahip olarak rekabetten sıyrılmak için değil, aynı zamanda rekabette kalmak için bu uygulamalara sahip olunması gerekliliğinin altını çiziyor. Şu bir gerçek ki, özenli ve kaliteli bir mobil uygulama markanın güvenirliliğine ciddi anlamda katkı sağlar. Buradan yapacağınız çıkarım işiniz için sizin de bir mobil uygulama yaratmanız olacaktır. Neden mobil uygulama geliştirmeye yatırım yapmalısınız? Aşağıda en önemli sebeplerini anlatmaya çalıştık.


1- Dünya Mobile Taşınıyor

Dünya artık mobile taşınıyor ve bunun geri dönüşü yok. Tüketiciler yerel işletmeleri bulmak için akıllı telefonlarını kullanıyor. Dijital markalama çabalarınız yine mobil aracılığıyla görüntüleniyor. Artık yalnızca bir web sitesine sahip olmak yeterli değil. Kullanıcılar masaüstü tarayıcıları bırakıp mobil uygulamalara da yöneliyor. Mobil cihazın ekranında karmaşık bir şekilde bulunan geleneksel web siteler yerine uygulamalar alternatifi bulmak ve sezgisel satın alımlar açısından giderek öne çıkıyor. Mobil uygulamalarla mevcut müşterileriniz kullanıcı dostu bir alanda, istedikleri yer ve zamanda şirketinize ulaşabiliyor. Uygulamanızın ortalama kullanımı markanızı veya şirketinizi destekleyecektir. Bu da tüketicilerin bir şey alacakları zaman size gelebilme şanslarının olduğunu ortaya koyuyor. Kullanıcıların uygulamayı kullanmasıyla bir ilişki oluşturdunuz ve bu ilişki, işinizi onların cebine koymaktan farksızdır.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Gerçek Zamanlı Zengin Veri Yakalarsınız

Mobil uygulamalar sizi verileri yavaş toplama ve analiz etmekten kurtarıyor. Şöyle düşünün, bir focus grup oluşturmak pahalı ve zaman alıcı olabilir. Mobil uygulamalar kullanıcıların tercihleri ve aksiyonlarından kolayca size veri sağlayabilir. Bu verilerle içeriklerinizi belirli müşteri grupları için kişiselleştirip bağlantılı hale getirebilirsiniz. Bunun dışında kullanıcıların uygulamayı nasıl kullandığı hakkındaki verilerle uygulamanızı nasıl geliştirebileceğinize karar verebilirsiniz. Örneğin fiziksel mağazanızın ısı haritasını yine mobil uygulamalar sayesinde oluşturabilirsiniz.


3- Kullanıcılarınızla Sosyalleşebilirsiniz

İnsanlar sosyal medyada çok zaman harcıyor, özellikle Facebook, Twitter ve Instagram’da. İnsanların sosyal medyaya takıntılı olduğunu söylemek biraz abartılı olabilir ama sosyal medya olmaksızın yaşamaları pek mümkün görünmüyor 🙂 Siz de bu furyanın bir parçası olmak isteyebilirsiniz. Uygulamanıza yorum, beğeni, uygulama içi mesajlaşma gibi özellikleri entegre ederek işinizin sosyal tarafını desteklemesini sağlayabilirsiniz. Kullanıcıların sosyal medyaya girdiklerinde kullandıkları tüm özelliklere sahip bir mobil uygulama ile sizin uygulamanızda daha fazla zaman geçirmelerini sağlayabilirsiniz. Bu sayede kullanıcılar ürünleriniz hakkında inceleme, paylaşma ve tartışmada bulunabilir. Unutmayın, bizler doğamız gereği sosyal canlılarız ve mobil uygulama geliştirimi sosyal etkileşimin geleceği. Bunun en canlı örneklerinden biri Amazon’un ürün inceleme alanlarında yaratmış olduğu toplulukları.


4- Daha İyi Servis ve Satış İmkanları Yakalarsınız

Mobil uygulama geliştirimiyle satış yapmak her zamankinden daha kolay hale geldi. Bu uygulamalar insanların ürünleri ve servisleri alıp satma alışkanlıklarını değiştirdi. Aynı zamanda insanların bir ürünü incelemesini ve analiz etmesini de değiştirdi. Bu da tüketicilerin daha önce olmadığı kadar bir ürün alırken bilgi sahibi olabilmesi demek. Bu durumda tüketicilerin aradığı bilgileri onlara sağlayabilen ve iyi tasarlanmış bir uygulamaya sahip olmak önemlidir. Daha iyi bir servis daha çok satış sağlayan hareketlerden biridir. Mobil uygulamalar servis ve destek açısından çok iyidir. Öte yandan bir uygulama geliştirdiğinizde mevcut ve gelecekteki müşterilerinize ürün ve servislerinizi kolayca sergileyebileceğiniz bir ortam sağlar. Müşteriler bir şey almak istedikleri her anda satın alımdan önce gereken bilgileri uygulamada bulabilir. İçerikte bir güncelleme yaptığınız zaman bunu onlara duyurabilir ve yeni ürün veya servislere göz atmalarını sağlayabilirsiniz. Bu hareket tüketicilerin uygulamalarınıza düzenli olarak bakmalarını sağlar.


5- Müşteri Etkileşimi Artar

Etkileşim, uygulamanızla yaratabileceğiniz bir harekettir. Müşteriler arabada, dişçide, bankada, aklınıza gelen her yerde sizinle etkileşim kurabilir. Buna ek olarak müşterinin konumunu ve profil bilgilerini kullanarak tekliflerinizi kişiselleştirebilir ve bu sayede daha çekici ve alakalı tekliflerde bulunabilirsiniz. Mobil uygulama sayesinde gece yarısı bile erişilebilir olursunuz. Evet insanlar her an bilgisayar başında değil ya da her mağazanızda da değil ancak neredeyse her an mobil cihazları ellerinde. Canları sıkıldığında, uyku tutmadığında ilk akıllarına gelen şey mobil cihazları. Mobil cihazlarında size de erişebilir olduklarını düşünürsek, bu fırsatı asla kaçırmamalısınız.

Bunun yanında gençlerin büyük bölümü uzun zaman önce mobile geçiş yaptı. Araştırmalara göre Y kuşağının %75’i akıllı telefonlara sahip. Genç jenerasyonla tarihi geçmiş tekniklerle etkileşim kurmak zordur. Gençler bilgisayar opsiyonları ellerinde olsa bile mobil araçlara güvenmeyi tercih ettiler. Akıllı telefonlar arkadaşlarla mesajlaşmak ve online ürün ve servis arayıp satın almak için yeni bir araç halini aldı. Bu kitleye erişebilmek için bir mobil uygulamaya ihtiyacınız var.


5- Kulanıcı Dostu Olursunuz 

Mobil uygulamaların kullanımı web sitelere kıyasla daha kolay. Uygulamalar genelde kullanılabilirliğe göre üretiliyor. Aslında uygulamaların çıkış amacı kullanılabilirliği bir üst seviyeye taşımaktı. Mobil uygulama geliştirmeye karar veren şirketler için faydalar daha da büyük. Şirketler mobil uygulamarla daha esnek ve spesifik müşteri isteklerine karşılık verebilen işlere dönüşüyorlar. Uygulamanız indirildiğinde potansiyel müşteri, neredeyse gerçek müşteriye dönüşüyor ve müşteri destek takımınıza, servisinize ve ödeme kısmına kolayca ulaşabiliyor. Göstereceğiniz profesyonellik uygulamanız aracılığıyla hedef kitlenizde güveni ve bilinirliliği arttıracaktır.

İlginizi Çekebilir:
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] 5 Maddede E-ticarette Kişiselleştirilmiş Ürün Önerisi Nedir, Nasıl Kullanılır?
[14 Mayıs – 21 Mayıs] Haftanın Öne Çıkan Sosyal Medya Haberleri
Önceki yazıyı okuyun:
[6 – 12 Ağustos] Haftanın Öne Çıkan Sosyal Medya Haberleri

Dijital ajansımız madebycat tarafından hazırlanan sosyal medyadaki önemli gelişme ve haberlerin toplandığı haftalık raporu yayında. Spotify'ı ücretsiz kullananlar için yeni özellikler, LinkedIn'in...

Kapat