Mobil Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

Mobil Uygulama Oluştururken Mutlaka Dikkat Edilmesi Gereken 7 İpucu

Dünya üzerinde dijital pazarlamayla ilgili olup da, artık mobil uygulamaların operasyonlarındaki önemini kavramış durumda olan herhalde yoktur. Mobil uygulamalar, verimliliği arttırken, müşteri etkileşimi seviyesini yukarı çekebilirken, coğrafi pazarlama konusunda da olumlu katkılar sağlar. Ancak mobil uygulamalarla ilgili yapılan temel hata her mobil uygulamanın iyi bir uygulama olduğunu sanıyor olmak. Mobil uygulamaların daha verimli, daha uzun vadeli çözümler sunabilmesi için, mobil bir uygulama oluştururken göz önünde bulundurmanız gereken temel öğeleri listeledik. 


1- Mobilin Sonradan Gelen Bir Düşünce Olmasına İzin Vermeyin

Mobil uygulamanızı başka bir ekranmış gibi görmeyin, böyle görürseniz bunun faydalarından yararlanamazsınız, farklılık yaratamazsınız ve kafanızda oluşturduğunuz mobil uygulamayı oluşturamazsınız. Konu mobil strateji olduğunda büyük düşünmelisiniz. Mobil uygulamanızı, şirketinizin karlılığını arttıracak, müşterilerinizle etkileşebileceğiniz ve problemlerini çözebileceğiniz bir fırsat olarak düşünün. Mobil uygulamalara bir ekrandan çok daha fazlası olarak yaklaşmalısınız.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Mobil Uygulama Yaratmış Olmak İçin Yola Çıkmayın

Özellikle Türkiye’de pek çok markanın mobil uygulama yaratırken ki başlangıç saiki, rakibin yapmış olması ya da moda olması. Elbette rekabet ve trendleri takip edebilmek için pek çok şey yapılır, ancak yapılan her şeyin doğası gereği bir maliyeti var. Maliyetin ötesinde sağlıklı üretilmeyen ve yönetilmeyen bir mobil uygulama aynı zamanda itibarınıza da zarar verecektir. Bu yüzden sırf mobil uygulama yaratmış olmak yoluna girmemelisiniz.


3- Mobil Talep ve Problem Çözmeye Yönelin

Mobil uygulamaların başarısı dünyanın her tarafında hissedilebiliyor. Markalar pastadan kendi paylarını almak için netice itibariyle çalışıyor. Fakat bu durum bazı şirketler için başarıyla sonuçlanmadı çünkü bazı şirketler mobil düşünce yapısına kavuşamadı. Bu durum genelde amacı olmayan ve müşterinin ihtiyaçlarını karşılayamayan uygulamaların ortaya çıkmasıyla sonuçlandı. Uygulamanızın neye ulaşmayı hedeflediği niyetine net bir vizyon ile sahip olmak akılcı bir yoldur, yoksa sizin de uygulamanızın sonu web sitelerini mobil uygulamaya taşımaya çalışan firmalarla aynı olabilir. Buradaki asıl önemli olan şey, eğer uygulamanızın belirli bir amacı yoksa hedef kitlece alakasız ve kullanılmayan bir uygulama halini almasıdır. Bir mobil uygulama ancak kullanıcılarıyla etkileşebiliyorsa bağlantılıdır. Bu hedefe ulaşmak için işinizi ve müşterilerinizi değerlendirerek mobil uygulamayla çözebileceğiniz bir sorunun olup olmadığını saptamalısınız. Bu noktada mobil uygulamanızın nasıl tasarlanacağı hakkında net fikirlere sahip olmalısınız.


4- Basit Tutun, Kullanıcı Deneyimi Odaklı Olun

Konu mobil uygulamalar olduğunda azı karar çoğu zarar atasözünü hatırlamamız gerekiyor. Eğer uygulamanızı gereksiz özelliklerle oluşturursanız çok büyük ihtimalle arzuladığınız başarıya ulaşamazsınız. Görmezden gelinen özelliklerle dolu bir uygulamanın sonucu genelde kullanıcılar için kullanımı zor olan bir uygulama olarak sonlanıyor. Emin olun son noktada bu uygulamayı denemiş kullanıcılar kullanmayı bırakacaktır. Uygulamanızın başarısında kullanıcı deneyiminin çok kritik bir rolü vardır. Araştırmalara göre kullanımı daha kolay olan uygulamalar müşteriler tarafından daha çok beğeniliyor ve bunun sonucu olarak uygulamanın başarısı artıyor. Uygulamanızı daha fazla özellikle donatmak isterseniz aynı zamanda uygulamanın çıkış tarihini erteleyeceğiniz ve bütçeyi aşacağınız anlamına gelir. Başlangıçta yalnızca minimal uygulanan bir ürün çıkarmalısınız. Sonrasında pazara ilk sunumu yapıp kullanıcıların tepkilerini ve geri dönüşlerini bilebilirsiniz. Bu noktada uygulamanızın daha gelişmiş ikinci versiyonunu daha fazla özellikle piyasaya sürebilirsiniz. Buradaki anahtar nokta kullanıcılardan aldığınız geri dönüşlerle yalnızca onlar için önemli olan yeni özellikleri eklemektir. Bu ekstra özelliği uygulamanıza eklemeden önce bu özelliğin kullanılıp kullanılmayacağını, bu özelliğin uygulamayı kolaylaştırıp kolaylaştırmayacağını ve bu özellikle, özelliğin etkisinin daha kolay ölçülüp ölçülemeyeceğini kendinize sormanız gerekiyor.


 

5- Uygulama Pazarlama Stratejiniz Olsun

Mobil pazarlamanın yakın zamanda şirketlerin temel ilgisi olacağını söylüyor olmak fazlasıyla sıradan kabul ediyoruz, ancak altını çizdiğimiz gerçek genellikle ıskalanıyor. Ne yazık ki pek çok marka mobil uygulama geliştirmenin bu çok önemli tarafına gereken dikkati vermiyorlar. Uygulamanız geliştirilmeden önce pazarlama stratejilerini düşünmek yüksek derecede önerilir. Çoğu başarılı marka, yeni bir girişim ortaya koymadan önce kapsamlı bir pazarlama planına sahiptir. Bu plan genelde yeni müşteriler elde etmenin yollarını detaylandırır. Fakat mobil uygulamalarda başarının temel parçası olan bu aksiyon sıklıkla unutulur. Öncelikle diğer işlerinizde olduğu gibi uygulamanızı tanıtacak bir plana sahip olmalısınız. Uygulamanızı pazarlamak planlamayı ve çeşitli pazarlama mecra ve tekniklerini gerektirir. Bu çeşitlilik halkla ilişkilerden pazarlamaya uygulamanın yapısına göre değişiklik gösterebilir.


6- Etkileşiminizi Planlayın

Mobil uygulamanız uygulama mağazalarında yerini aldığında kullanıcılarla etkileşim konusunda bir plana sahip olmalısınız. Mobil uygulamalar kullanıcılarla etkileşim kurabilmek için harika fırsatlar sunar, tabi eğer doğru kullanıyorsanız. Mobil mecrada başarılı olan şirketlerin genelde kullanıcılarla etkileşim konusunda iyi düşünülmüş planları vardır. Anlık bildirimlerle ve uygulama içi mesajlarla kullanıcılarla nasıl bir etkileşim oluşturacağınızı göz önünde bulundurun. Bunun anahtar noktası mesaj programlarınızın kullanıcılarınızla bağlantılı olmasıdır. Mobil çağda kullanıcılar markalardan tercihlerini bilmelerini bekliyorlar. Artık uygulamaların ve web sitelerinin reklamları ve içerikleri hedeflemesine alıştık. Eğer etkileşim planı olmadan ilerlerseniz, büyük ihtimal uygulamanızı indiren kullanıcıların uygulamanızdan uzaklaşacağını göreceksiniz. Programınızdaki içeriklerin gücünü geliştirmeyi unutmayın. Mobil araçlardaki lokasyon araçları mesajlarınızın kullanıcının konumuna göre bağlantılı olmasını sağlar. Bu da mobilin gücünü büyüten bir özellik örneğidir.


7- Ölçümlemeyi İhmal Etmeyin

Araştırmalara göre pek çok şirket, mobil uygulamalar için gereken ölçüm yöntemlerini kullanmıyor. Mobil uygulamanızın performansını ölçümlemediğinizde, mobil uygulamanızın başarısının ne durumda olduğunun verilerine ulaşamazsınız. Neyi eksik yaptığınızı ya da neyi daha fazla yapmanız gerektiğini ancak verileri ölçümleyerek anlamlandırabilir ve mobil uygulamanızın geleceğini bu şekilde konumlandırabilirsiniz. Ölçümleme yapmamanız halinde, kaynak/verimlilik anlamlandırma konusunda sıkıntılar yaşamanıza neden olur ve yatırımın sürdürülebilirliği sorgulanmaya başlar. Süreçle kaynaklar kesilir ve kaynak eksikliği mobil uygulamanızın rakiplerle rekabetinde ve kullanıcıların mobil ihtiyaçlarını karşılayabilmede size zarar verirken, itibarınız da olumsuz etkilenir.

İlginizi Çekebilir:
Instagram Sayesinde Daha Fazla Potansiyel Müşteriye Ulaşabileceğiniz 4 Basit Strateji
2017’de Karşımıza Çıkacak 10 Dijital Trend