Dijital Pazarlama, Mobil Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

Mobil Uygulama Yatırımı Yapmanız İçin 6 Neden

Google 2015’de yapılan ve ABD dahil 10 ülkenin dahil olduğu araştırmada mobil üzerinden yapılan Google aramalarının masaüstünden yapılanları ilk kez geçtiğini belirtmişti. Bunun önemli sonuçlarından biri de mobil ticaretin büyüyen bir güç olarak karşımıza çıkması oldu. Günümüzde mobil uyumlu bir web sitesine sahip olmamak satışlara ve müşterilere elveda demekle eş değer. Mevcut şartlarda rekabetçi olarak kalabilmek için şirketler kullanıcı dostu satın alım süreçleri oluşturmalılar ve kullanıcılarının hangi cihazı kullandığına göre kullanıcı etkileşimini düzenlemeliler. Eğer bu basit kurala uymazsanız, kısa süre içinde rakiplerinizden biri bu basit kuralı uygulayarak müşterilerinizi elinizden alacaktır. İnsanlar akıllı telefonlarını ve tabletlerini yalnızca internette gezinmek için değil, çoğu zaman da çeşitli uygulamalara ulaşmak için kullanıyor. 2015’de yapılan bir araştırmaya göre kullanıcıların mobil cihazlarda harcadıkları sürenin %90’ını uygulamalar oluşturuyor. Şirketinizin web sitesini mobil dostu haline getirmenin dışında takımınızdan şirketinizin bir mobil uygulamadan yararlanıp yararlanamayacağını öğrenmek önemlidir.

Mobil Site Mobil Uygulamaya Karşı

Mobil dostu bir web site kullanıcının hangi aracı kullandığına göre otomatik olarak kullanıcı dostu ve navigasyon düzeni sunan özel kodlanmış sitelerdir. Mobil uygulama ise mobil aracın içinde indirilerek yer alan, kolay erişilebilir ve eğlence, alışveriş ve müşteri hizmetleri gibi yararları olan bir çeşit programdır. İnsanlar mobil cihazlardaki zamanının büyük bölümünü mobil uygulamalarda geçiriyor ve düzenli olarak yararlı ve ilginç buldukları uygulamaları indiriyorlar. 2016 yılı verilerine göre dünya çapında 90 milyar uygulama var. Bir mobil strateji oluşturmak artık bir gereksinim ve işiniz için bir mobil uygulama oluşturmak da bu yolda önemlidir. Eğer size bu çok yeni bir fikir gibi geliyorsa 2016’da ortaya çıkan anket sonuçlarına göre 200 şirket içerisinde %90’lık dilim 2016’da mobil uygulamalara yatırım yapacağını söylemişti. Mobil uygulamayı göz önünde bulundurmak artık bir tavsiye değil zorunluluktur. Araştırmalara göre pazarlamacıların %38’i mobil uygulamaya sahip olmanın temel amacını müşteri hizmetlerini geliştirmek için olduğunu, %24’ü ise gelirleri arttırmak için olduğunu belirtiyor. Aşağıda şirketiniz için neden mobil bir uygulama oluşturmanız gerektiği hakkında on temel sebep vardır.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


1- Rekabette Geri Kalmamalısınız

Ve siz de geride kalmak istemezsiniz. 2017’deki bir ankete göre küçük işletmelerin üçte ikisi mobil uygulamara yatırım yapmayı düşünüyor ve %42’si çoktan bir mobil uygulamaya sahip. Çıkan sonuçlara göre küçük işletmeler mobil uygulamaları satışları arttırmak ve müşteri hizmetlerini geliştirmek için istiyor. Bunlardan daha iyi sebepler olabilir mi? Ayrıca mobil uygulama oluşturmak sektörünüzde rekabetten sıyrılmak adına yardımcı olur. Özellikle endüstrinizde bunu yapan ilk şirketseniz. Hangi işle uğraşırsanız uğraşın bir yeniliğe yatırım yapmak her zaman rakipleriniz karşısında iyi gözükür ve sektörel lider olarak görülürsünüz


2- Satışları Arttırıyor

Dünyaca ünlü pizza zincirlerinden biri İngiltere’de bir mobil uygulama oluşturduktan hemen sonra online satışları %28 artmış ve siparişlerin yarısı bu uygulama aracılığıyla onlara ulaşmış. Eğer satın alma deneyimini kolaylaştıran bir mobil uygulama yaratırsanız müşterileriniz bunu kullanacaktır.  Ayrıca entegre bir elektronik ödeme sistemi müşteriler için satın alımı kolaylaştırırken müşteri hizmetleri işlerini minimize eder.


3- Daha Etkili Müşteri Deneyimi Sağlar

Uygulamanız kullanıcıların ortaklaşa şeyler yapabileceği, istedikleri fonksiyonlara sahip bir şekilde oluşturularak dağınık web site görüntüsüne göre daha kullanıcı dostu gözükür. Uygulama kolayca kullanıcıların nereye gideceklerine ve ne yapacaklarına rehberlik eder ve çok daha kişiselleştirilmiş bir deneyim sunar. Kaydedilmiş alışveriş listelerini, kişiselleştirilmiş ödülleri, kolay navigasyonu düşünün. Üstün bir müşteri deneyiminin faydaları daha pozitif incelemeler, sosyal medyada daha çok takipçi, daha sadık müşteriler ve en önemlisi tekrarlanan müşterilerdir.


4- Güçlü Bir Marka Yaratmak İçin İletişimi Arttırır

Mobil uygulamalar mobil cihazlara indirilebilen ve sonra orada kalan programlar oldukları için kolayca erişilebiliyorlar ve telefon ekranında gözüktüğünden kullanıcıya sık sık markayı hatırlatabiliyor. Bunun yanında mobil uygulama müşterilerinizle direkt bir iletişim kanalı sağlar. Aynı zamanda push notification teknolojisi sayesinde yarıda kalmış alışverişler, yeni ürünler, özel teklifler ve yaklaşan etkinlikler duyurulur.


5- Bağlılık ve Ödül Programlarına Kolay Erişim Sağlar

Sadık müşterileri teşvik etmek için bağlılık ve ödül programlarına sahip olmak mobil uygulamalar ile çok daha kolay yönetilebilir. Kullanıcılar bu özelliği ödüllerini veya puanlarını görmek için kullanabilir. Bu tip programların müşteriler tarafından kolayca erişilmesini sağlayarak uygulamanın kullanılma olasılığını arttırabilirsiniz. Bunun yanında mobil uygulamalar sosyal etkileşime izin veriyor ve müşteri etkileşimini arttırıyor. Mobil uygulamaya sahip olmak, müşteri etkileşimini maksimum düzeye çıkarır ve kullanıcıların sosyal medyada şirketinizle kolayca bağlantı kurmasını sağlar. Aynı zamanda içeriklerinizi kolayca sosyal medyada paylaşabilirler. Bu da sosyal medya erişiminizi arttırarak yeni takipçiler kazanmanızı sağlar.


6- Bir Sonraki Teknolojik Trendin Kapısını Açar

Çağımızda işinizin sadece içsel olarak değil mobil uygulamalar ve mobil sitelerle dışsal olarak sürekli teknolojiyle güncel kalması çok kritiktir. Sanal gerçekliğin gelişiminin hız kazanmasıyla kim bilir belki de mobil uygulamanız 2020’de sanal gerçeklik alışveriş deneyiminizin ana kapısı olacak. Teknolojiye ayak uydurmaya çalışmanız, müşterilerinizde olumlu etki yaratacağına emin olabilirsiniz 😉

İlginizi Çekebilir:
Web Analiz Yazılımını Daha Etkili Kullanmanız İçin 4 İpucu
E-posta Abonesi Nasıl Arttırılır?
Önceki yazıyı okuyun:
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] Hoş Geldiniz E-postası İçin 5 Basit İpucu

Yaşam döngüsü kampanyalarının en önemli parçalarından biri olan hoş geldiniz e-postası gönderimi yeni abonenizle doğrudan iletişim kuracağınız ilk an olması...

Kapat