Dijital Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

Mobilde Başarılı Adwords Kampanyaları için 3 Temel İpucu

Mobil kullanımının artması ve bununla açılan bir pazar payını en iyi şekilde yönetebilmek günümüzün olmazsa olmazları arasında. Mobil  alışkanlıklarına göre yapılacak kullanıcıların tüketim alışkanlıklarına göre hazırlanacak kampanya, web sitesi ve buna benzer unsurlar önem arz ediyor. Mobil alanda Google Adwords kampanyası yaparken başarılı olabilmek için neler yapılmalı?

1. Segmentasyon

Tablet, masaüstü PR veya mobil telefondan arama yapanların yaptıkları aramalar çoğu zaman birbiriyle eşleşmez. Adwords kampanyalarınızı daha iyi yönetebilmek için kampanyaların gösterildiği aygıtlar için bir segmentasyon yapılması gereklidir. Yapılacak bu segmentasyon ile hedef alınan aygıta yönelik kampanyalar göstermeniz mümkündür. Tek bir aygıt baz alınarak hazırlanmış kampanyaların başarılı olma ihtimali düşüktür.

2. Mobil Kullanıcıların Arama Eğilimleri

Masaüstü kullanıcıları ile mobil kullanıcıların aynı kelime grubu için yapmış olduğu arama sonuçlarının aynı olması kullanıcılar tarafından beklenmez. Masaüstü kullanıcısı “Kuşadası” ile ilgili arama yaptığında bu kelime/kelime grubu için genel bilgiye ulaşmak ister. Bir mobil kullanıcısı ise aynı aramayı yaparak bu kelime/kelime grubu ile ilgili spesifik bilgilere ulaşmak ister. Nerede, en yakın bayi neresi, telefon numarası nedir ve buna benzer bilgilere anında ulaşmak ister.

Mobil alanda başarıya ulaşmak için seçilen anahtar kelimeler özel olarak seçilmelidir. Bunun yanı sıra yapılan yatırımın geri dönüşü (ROI) göz önünde bulundurularak  mobil kampanyaların başarıya ulaşabilmesi için özel olarak varış sayfaları(landing page) düzenlenebilir.

 3.  Mobil Varış Sayfaları (Landing Page) İyileştirilmesi

Mobil araçlarla arama yapanlar spesifik bilgiye ulaşmak isterler. Bu durum göz önünde bulundurularak sayfalar hazırlanmalıdır. Adres, telefon, harita, sosyal medya araçlarına ulaşım ve benzeri özelliklere göre sayfalar tasarlanmalıdır. Sadece mobil cihazlar için olan bir varış sayfası (landing page) yeterli değildir. Sayfanın içerisinde bulunan butonların tıklanabilir olması, telefon numarasının herhangi bir aksiyona gerek olmadan kolayca aranabilir olması gerekir.

İlginizi Çekebilir:
E-postalarınızı Hiç Okumayan Abonelerinizle İletişim Kurmak İçin 5 İpucu
Web Sitenizde Trafiği ve Etkileşimi Artıracak 5 Tür İçerik Önerisi

Lütfen yorumunuzu paylaşın

Yorumunuz

Adınız
Web siteniz

Önceki yazıyı okuyun:
E-ticarette Satın Aldıran Ürün Açıklaması Yazmanın 7 Yolu

Ziyaretçilerinizi ürünü satın almaya ikna ettiğiniz en önemli alanlardan biri de ürün açıklamaları bölümüdür. Bu yazıda size ürün açıklamaları kısmında...

Kapat