E-Posta Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

Mobilde Daha İyi E-posta Açılma Oranı Yakalamak İçin 10 İpucu

Gittiğiniz her dijital pazarlama konferansında ya da takip ettiğiniz her dijital pazarlama blogunda “mobilin önemi” üzerine bir şeyler duyuyor/okuyorsunuz. Yazılan, çizilen her şey kesinlikle doğru. Mobil cihazlar akıllandıkça ve mobil internet hızı arttıkça mobil kullanım da çok hızlı bir şekilde artıyor. Hatta belki de bu satırları da mobil cihazınızdan okuyor da olabilirsiniz 😉 Mobil internet kullanım istatistiklerindeki değişim de zaten bu durumun kanıtı.

Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉

Sosyal medyanın neredeyse tamamen mobilden takip edilmeye başlandığı dünyamızda, e-postalar da yaygın olarak mobil cihazlardan kontrol ediliyor ve yönetiliyor. Aslına bakarsanız hepimiz anlık yaşıyoruz ve mobil cihazlarımızdan e-postalarımızı anlık olarak kontrol ediyoruz. Eğer uzun yanıtlar vermeyeceksek ya da özel olarak e-postadaki eklenmiş dosyaları detaylı olarak kullanmayacaksak, e-postayı bazen “mesajlaşma servisi” olarak dahi kullanabiliyoruz. Kısacası mobili hesaba katmadan verimli bir e-posta pazarlama çalışması yapmak pek kolay bir iş değil. E-posta pazarlama yaparken mobil cihazlarda başarılı sonuçlar alabilmek için 10 kısa ipucunu sizin için derledik.

  1. Mobil cihazlarda alan bilgisayara göre çok daha küçük olduğundan görünürlük imkanı kısıtlı. Bu yüzden konu başlığınızı kısa ve basit tutun. Başlığınızı 50 karakterden daha fazla kullanmayın. 
  2. Ön başlığı önemli mesajlar vermek için kullanın. Bu durum kişilerin mesajınızı açması ya da okumadan silmesinde etkili olacaktır.
  3. E-postalarınızı tek bir kolon taslağı kullanarak tasarlamaya dikkat edin. E-postalar 620px’den geniş ve 320 px’den küçük olmamalı.
  4. Görselleri mobil ekrana göre yeniden boyutlandırın. Taslağın genişliğini ve içeriğini yeniden ayarlamak için CSS kullanın, görsellerin içerisindeki metinler daha küçük form faktörleri olarak değerlendirilmeyi ihmal etmeyin.
  5. Apple’ın dokunma alanı için önerisi 44 x 44px’dir, CTA butonları bu alanın herhangi bir yerinde olabilir.
  6. Yazı karakteri boyutunu ve kopya uzunluğunu unutmayın. Kimse çok küçük yazı karakteri kullanılmış bir metni okumak istemez. Mobil için kullanılması önerilen minimum yazı karakteri boyutu 13 px’dir.
  7. Açık bir eyleme çağrıda bulunun ve nerede olduğunu unutmayın. E-posta açıldığı zaman eylem çağrısı mesajınız görünüyor mu?
  8. Başlığı olabildiğince sade tutun. Eğer navigasyon gerekli ise minimum seviyede tutun ve anahtar kelimelerinizi seçin.
  9. Unutmayın, mutlaka taslaklarınızı test edin, optimizasyonunuzu sağlamak için daima performansı ölçümleyin ve kampanyalarınız için ince ayarlamaları yapın.
  10. Linkleri eklemeyi unutmayın. Linklerinize tıklandığında açılan sayfa mobil cihazlardan okunabilir olmalı. Potansiyel müşterilerin okuyamadıkları bir web sitesine tıklamaları kadar  hayal kırıklığı oluşturan bir durum yoktur.
İlginizi Çekebilir:
Kasım Ayında Dijital Pazarlama Çalışmalarında Değerlendirebileceğiniz 40 Önemli Gün Önerisi
Mart Ayında Dijital Pazarlama Kampanyalarınızda Değerlendirebileceğiniz 45 Önemli Gün
Önceki yazıyı okuyun:
Geofencing ile Geotargeting Arasındaki 5 Fark

E-posta pazarlamada lokasyon odaklı çalışmanın ne kadar önemli olduğunu ve ne kadar verimli sonuçlar getirdiğini her zaman altını çiziyoruz. Lokasyon...

Kapat