Davranışsal Hedefleme, Dijital Pazarlama, Kişiselleştirme, Segmentasyon, Yeni Başlayanlar İçin

Müşteri Kitlenizi Anlamlandırabilmeniz İçin Dikkat Etmeniz Gereken 5 Değişken

Pazarlamacıların öncelikli amaçlarından biri de markalarıyla etkileşime giren kullanıcılarının(abone, ziyaretçi, müşteri vb) niceliğini ve kullanıcılar hakkında topladıkları veri oranını artırmaktır. Ancak pek çok pazarlamacının maalesef toplanan verilerin kalitesinin de en az miktarı kadar önemli olduğunu gözardı ettiğini gözlemliyoruz.Müşteri kitlenizi iyi ve doğru tanımladığınızda çok daha verimli iletişim kurabilir ve daha verimli pazarlama başarıları elde edebilirsiniz. Sizinle ve markanızla etkileşime giren insanlarla iyi iletişim kurabilmenizin, pazarlama başarınızın sürdürülebilir hale gelmesinde temel değişken olduğunu unutmamanız gerekiyor. Müşteri kitlenizden veri toplarken göz önünde bulundurmanız gereken bazı önemli faktörleri sıraladık; böylece onların ihtiyaç ve isteklerini daha kolay karşılayabilirsiniz düşüncesindeyiz.


1- Demografik Bilgiler

Demografik bilgiler, müşteri kitlenizin cinsiyet, yaş, dil ve istihdam aralığı vb. ile ilgili bilgilerdir. Birçok büyük şirket, CRM, pazarlama otomasyonu araçları, e-ticaret ve e-posta pazarlama ekipleri sayesinde bu bilgileri edinebilecek büyük pazarlama bütçelerine kolayca erişebilir ancak küçük işletmeler için tüm bu yöntemlere erişmek zor olabilir. Kolay yöntemlerden biri de, web sitenize kayıt işleminin bir parçası olarak bazı soruları ekleyerek bu bilgileri elde etmektir. Potansiyel tüketicilerinize yüzlerce soru sormanıza gerek yok. Yalnızca temel bilgilerle başlamak yeterli. Böylece, ürün/hizmetinizi kullanan insanların yapısına dair arka plan bilgilerine sahip olursunuz. Öte yandan bu soruları ilk kayıt anı yerine, soruları kayıt sonrasına da ekleyebilirsiniz.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Konum

Kitlenizle iletişim kurarken akılda tutulması gereken diğer önemli bir unsur da konumdur. Neyse ki, web ve sosyal ağ analiz araçları sizin için bu bilgiyi edinir. E-posta pazarlama çalışmalarınızı ve sosyal medya yayınlarınızı gönderirken belirli kitle gruplarının nerede yaşadığını göz önünde bulundurun. Kitlenizin yerini düşündüğünüzde, yaşadıkları saat dilimine dayanarak onlarla ne zaman irtibat kuracağınıza karar verebilirsiniz. Basit düşünün, insanlar uyurken gönderdiğiniz tweetleri ya da Facebook postlarını okuyamazlar!


3- Mobil Davranışlar

Kullanıcılarınız hakkında sormanız gereken bir soru da şudur: Ne tür uygulamaları indirip kullanıyorlar? Bu arayüzlerle ne sıklıkla etkileşime giriyorlar? Kanal tercihleri nelerdir? Günümüzde insanlar her an internete erişim halinde ve telefonlar pratik olarak elimizin uzantısı haline geldi. Bunun bir sonucu olarak, kullanıcılarınızın etkileşimlerini 7 gün 24 saat ölçebilirsiniz. Mobil analiz uygulamaları sayesinde oturum uzunluğu ve aralığı, uygulama süresi, kazanç müşteri koruma ve daha fazlası gibi faktörleri sürekli olarak izleyebilirsiniz. Bu bilgiyi kullanıcılarınızın yapısını analiz etmek için kolayca kullanabilir ve bu sayede mobil pazarlama operasyonlarınızı geliştirebilirsiniz.


4- Online Davranışlar

Müşteri kitlenizin mobil davranışlarını izlemeye benzer şekilde, çevrimiçi eğilimlerini de göz önünde bulundurarak, etkileşimde bulunduğu içeriği, hangi içeriğin tıklama aldığını ve neyin önemsenmediğini gözlemleyebilirsiniz. Bazı kullanıcıların alışveriş sepetlerini nereden terk ettiğini ve hangi e-postaların ve yayınların açılıp paylaşıldığını görebilirsiniz. Bu davranışın bir kaydını tutarak; belirli konu satırlarını ve takip stratejilerini A/B testlerine tabi tutarak, kullanıcılarınızla olan ilişkinizi güçlendirmeye çalışabilir ve müşteri sadakatinde süreklilik elde edebilirsiniz.


5- Satın Alma Davranışları

Dikkat edilmesi gereken çok önemli bir diğer şey, kullanıcılarınızın satın alma davranışlarıdır. Onları satın almaya tetikleyen şey nedir? Ne tür görsel, kelime ve promosyonlar onlara hitap ediyor? Ne tür markalara çekiliyorlar ve bu kadar cazip buldukları markalar hakkında ne düşünüyorlar? Bu davranışları öğrenmek, ürünlerinizi onlara nasıl pazarlayacağınızı belirleyebileceğinden yararınıza olacaktır.

Muhtemelen kitlenizin her biriyle etkileşime geçemeyeceksiniz. Bu nedenle kullanıcılarınızı daha dar gruplar halinde organize ederseniz, bu grupların özelliklerini göz önünde bulundurarak onların dikkatini çekmeyi mutlaka başarırsınız ve çok daha anlamlı pazarlama sonuçları üretebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:
E-posta Pazarlamada Sosyal Medya Yardımıyla Hedef Kitle Analizi Yapmak İçin 3 Temel Adım
Davranışsal Segmentasyon Nasıl Yapılır?
Önceki yazıyı okuyun:
C2A Odaklı E-posta Oluşturmanın Yolları

Pazarlamanın ve özel olarak e-posta pazarlamanın ana amaçlarından biri de hedef kitlenin fikrini tetikleyerek, o markaya doğru/yönelik eyleme geçmesini sağlamaktır....

Kapat