E-Posta Pazarlama, Kişiselleştirme, Pazarlama Otomasyonu, Yeni Başlayanlar İçin

Müşterilerinize E-posta İle Teşekkür Edebileceğiniz 5 Uygun Durum Ve Zaman

Büyük bir hız ve tempo içinde geçen karmaşık yaşamımızda çoklukla unutuyoruz teşekkür etmeyi, ancak yalnızca bir teşekkürün ne kadar önemli olduğunu hiç düşünmüş müydünüz? Size teşekkür edilmesi ya da sizin teşekkür etmeniz, neyi değiştirir ki? Teşekkür etmek, karşınızdakini önemsediğinizi ve saygı duyduğunuzu gösteren basit bir iltifat. Bu, basit iltifatın aynı zamanda etkili bir pazarlama stratejisi olmasına rağmen, markalar tarafından pek tercih edilmiyor. Fakat, bu küçük stratejiyi -nadir de olsa- kullanan markalar farklılaşarak tahmin ettiklerinden daha iyi sonuçlar elde edebiliyorlar.

İnsanların, davranışları sonucunda takdir edilmeleri ya da minnet sözcükleri duymaları yaptıkları davranışın doğru olduğu kanısına varmalarına neden olarak, onları bu davranışın tekrarına itebilecek bir motivasyon oluşturabiliyor. Bu sebeple, müşterilerinize ya da abonelerinize size sağladıkları desteklerinden dolayı ne kadar minnettar olduğunuzu belirten e-postalar yollamak, sizin için avantajlı bir durum oluşturabilir. Öte yandan, insani mesajlar yollamak dijital ortamın kendi doğasından kaynaklanan mekanikliği az da olsa yumuşatabilmenize yardımcı olacaktır. Eğer bu konuda biraz ilhama ihtiyaç duyuyorsanız, işte yararlanabileceğiniz 5 uygun durum 😉


1- Üye Olduğunuz İçin Teşekkürler! 

Sizden e-posta almayı kabul ederek aboneniz olan kişilere, hoş geldiniz e-postasıyla teşekkürlerinizi ilettikten sonra yine minnetinizi belirten, yalın ve etkili  ifadelerden faydalanarak markanızı daha iyi tanımalarını sağlayacak etkileşimlerde bulunabilirsiniz. Bütün bunlara ek olarak, e-posta tercihlerini sorarak üyelerinizden bilgi toplayabilir, yeni abonelikleri için bazı indirimler sunabilir ve hatta sosyal medya, blog, online mağaza linklerinizi de paylaşarak abonelerinizin farklı yollardan size ulaşmalarını sağlayabilirsiniz.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Satın Aldığınız, Bağışta Bulunduğunuz İçin Teşekkürler!

Eğer bir müşteriniz perakende ya da sanal mağazanızdan bir şeyler satın aldıysa ya da kurumunuz için bir bağışta/yardımda bulunduysa, daha sonradan göndereceğiniz fatura, sevkiyat bildirisi, teyit e-postası aracılığıyla teşekkür etmeyi asla unutmamalısınız.


3- Sadakatiniz İçin Teşekkürler!

Sadık müşteriler, markanızın iletişiminde ve satışlarında başarıya ulaşmasında en az yeni müşterileriniz kadar önemli rol oynar. Yeni müşteri kazanmaya konsantre olurken, sadık müşterilerinizi de unutmamanızı tavsiye ediyoruz. Markanız için önemli yeri olması gereken sadık müşterilerinize, varlıklarından duyduğunuz memnuniyeti ifade eden bir teşekkür mesajı(örneğin sizinle beraberliğimizin 3. yılı kutlu olsun gibi) karşılığında sizi daha büyük satın alma davranışlarıyla ödüllendirebilecekleri ve gelecek yıllarda da sizinle ilişkilerini sürdürebileceklerini düşündürtecek özel teklif ve indirimler içeren teşekkür mesajları gönderebilirsiniz.


4- İlginiz İçin Teşekkürler!

İnternet ortamında ya da fiziksel ortamda düzenlediğiniz bir etkinliğe ev sahipliği yaptıktan sonra, katılımcılarınızla aranızda kurduğunuz ilişkiyi teşekkür ederek devam ettirmeye çalışabilir ve onlarla bağlantıda kalmaya özen gösterebilirsiniz. Dilerseniz, gerçekleştirdiğiniz etkinliği özetleyerek fotoğraf paylaşımında bulunabilir, teşekkürlerinizi iletebilir ve katılımcılarınızın yaptığınız işle alakalı ilgisini çekebilecek içeriklere de yer verebilirsiniz.


5- Sadece Teşekkürler!

Bazen de abonelerinize hiçbir sebep göstermeden bir teşekkür mesajı yollayabilirsiniz. İtiraf edelim, kim takdir edilmekten hoşlanmaz ki? Bu şekilde, hem sizin için önemli oldukları düşüncesi abonelerinizi hoşnut edecektir hem de abone olarak doğru ve mantıklı bir karar verdiklerini düşünmelerine neden olacaktır.


İpucu: Teşekkür e-postaları müşterilerinizin kendini daha iyi hissetmelerinin yanı sıra aynı zamanda bir sonraki alışveriş için de tetikleyici bir unsur olarak kullanılabilir. Teşekkür e-postasının içeriğinde, kupon, indirim, hediye gibi ekstra avantajlar sunmak tetiklemeyi hızlandırmak için kullanılabilecek basit bir yöntem 😉

İlginizi Çekebilir:
Instagram Reklamlarınızdan Yüksek Geri Dönüş Alabilmek İçin 10 İpucu
Web Sitesinde ve E-postada Kişiselleştirilmiş Öneri Sunmanın Yolları
Önceki yazıyı okuyun:
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] Pinterest’te Etkili Dijital Pazarlama Yapabilmeniz İçin 5 İpucu

Pinterest, sanal bir mantar pano şeklinde kullanıcılarının hobiler, etkinlikler, farklı ilgi alanları gibi temalı resim koleksiyonları yaratıp düzenlemelerine izin veren...

Kapat