E-Posta Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

Müşterilerinizin E-posta Listenizden Çıkmalarının 4 Nedeni

E-posta pazarlama, dijital pazarlama dünyasında ürün, servis ya da marka promosyonu/tanıtımı için en etkili ve en verimli platformlardan biri. Yapılan pek çok araştırma, e-posta pazarlamanın diğer dijital pazarlama metodlarına göre en az iki kat verimli olduğunu ortaya koyuyor ki sadece bu bile e-posta pazarlamanın şirketinizin dijital pazarlama stratejilerinin bir parçası olması için yeterli bir neden.

E-posta pazarlama için en önemli ihtiyaçlarınızdan biri olan listenizi genişletmenin metodlarından daha önceki blog yazılarımızda bahsetmiştik.  Listenizi belli bir noktaya getirdiniz fakat gördüğünüz kadarıyla kullanıcıların önemli bir bölümü listenizden çıkmak istiyor. Kullanıcıların e-posta listenizden çıkmak istemelerinin sebepleri ve bunlara çözüm önerilerimizi 4 temel başlıkta derledik.

1- Göndericisi Belli Olmayan E-posta Adresleri

Eğer alıcı, kendisine iletilen e-postanın kimden geldiğini bilmiyorsa sizin bültenlerinize abonelikten çıkmaya yönelir. Sizin de çok iyi bildiğiniz üzere günümüzde kim tarafından geldiği belli olmayan e-postalarda içerik olarak virüs, zararlı yazılım gönderilebiliyor. Dolayısıyla alıcı, kimden geldiği belli olmayan e-postayı açmakta tereddüt edebilir. Bu durumu önlemek için işletmenizin veya markanızın kimliğini gönderici kısmında açık bir şekilde belirtmelisiniz.

2- Çok Uzun E-postalar

Yapılan araştırmalar, kullanıcıların e-posta listelerinde abonelikten çıkmasının en önemli sebeplerinden biri olarak gönderilen kampanyaların içeriğinin çok uzun olmasını ortaya koyuyor. Siz de çok uzun içerik oluşturma hatasını yapmayın. Genel olarak vermek istediğiniz temel mesajları iletin ve daha fazlası için insanları web sitenize yönlendirin. Zaten gönderdiğiniz içerik ilgisini çekmişse web sitenize doğru yönelecektir.

İpucu: Çok uzun e-postanın abonelikten çıkma dışında önemli bir sonucu da mesajlarınızın gönderdiğiniz kalabalıkta kaybolmasıdır. Hedefiniz ve bağlamınız doğrultusunda e-posta göndermek daha verimli sonuçlar getirecektir.

3- Segmente Edilmemiş E-postalar

Marketing Land‘ın yaptığı araştırmalara göre segmente edilmiş e-postalar, jenerik e-postalara göre 6 kat daha etkili. Bizim bugüne kadar ki deneyimlerimiz de, segmente edilmiş e-postaların benzer etkide olduğunu ortaya koyuyor. Segmentasyonun etkileri ve nasıl yapılabileceği hakkında sizlere daha önce detaylıca bilgi vermiştik. Pazarlama e-postalarını segmente etmek, kullanıcı ile aranızda daha sıkı bir bağ yaratılmasını sağlar. Bu da sizin hedef kitlenizle diyalog veya satış şansınızı arttır. Mesela doğum gününe özel e-postaları düşünelim. Doğum günü olduğu için müşterinize göndereceğiniz indirim kuponu ya da hediye, müşterinizin size daha büyük sadakat duymasını sağlayacaktır. Hedef kitlelerinizi doğru biçimde ayırıp, onlara özel e-postalar göndermek daha verimli e-posta pazarlama sonucu almanızı sağlayacaktır.

4- Alakasız İçerik

Segmentasyonla iç içe olan doğru içerik göndermek e-posta pazarlama verimliliği için en önemli unsurlardan biri. Segmente ederek gönderdiğiniz e-postalarınızı; hedef kitlenizi ve bu kitlenin neyi okuduğunu düşünerek oluşturmalısınız. Eğer alıcılara onların ilgi alanlarına veya beğenilerine hitap etmeyen alakasız e-postalar gönderirseniz, bir daha e-posta almamak için abonelikten çık butonuna basabilirler. Giyim sektöründe faaliyet gösteren bir şirket olduğunuzu varsayalım. Kadınlara yönelik kıyafetlerinizdeki indirim kampanyanızı, erkeklere de göndermeniz onların ilgisini doğal olarak çekmeyecektir ve alakasız e-postalar aldıklarını düşünerek, abonelikten çıkacaktır.

Yukarıda belirttiğimiz gibi doğru yapıldığı zaman e-posta pazarlaması, dijital pazarlamanın en değerli araçlarından biridir ve yine altını çiziyoruz, “doğru yapılması” en önemli kısmıdır. Umuyoruz ki siz de e-posta listenizi yönetirken bu noktalara dikkat ederek, pek çok markanın yaptığı ortak hatalardan ders çıkarır ve daha verimli sonuçlar almak için e-posta pazarlama stratejinizi optimize edersiniz.

İpucu: Kullanıcılarınız yukarıda saydığımız temel nedenlerin dışında bir nedenle de üyelikten ayrılabilirler. Şu ya da bu sebeple listenizden ayrılmak isteyen kullanıcılarınızı bir daha e-posta göndererek rahatsız etmeyin. İstenmeyen e-posta gönderimi halinde o kullanıcı kolaylıkla spam tuşuna basabilir ve e-posta repütasyonunuz zarar görebilir. Öte yandan müşterinin gözünde “tacizci” marka algısı yaratmayı hiçbir marka istemez. O kişinin günün birinde tekrar sizin listenize üye olmak isteyebileceğini unutmayın 😉

İlginizi Çekebilir:
E-ticaret Performansınızı Geliştirmek İçin Sosyal Medyadan Yararlanabileceğiniz 5 İpucu
Yeni Başlayanlar İçin Google Analytics Rehberi
Önceki yazıyı okuyun:
Sosyal Medya Hakkında 63 İstatistik

Sosyal medya her geçen gün hayatımıza daha fazla giriyor. Farklı formatlarla karşımıza çıkan sosyal medya araçları, yeni kullanıcılar kazanmaya devam...

Kapat