Davranışsal Hedefleme, Dijital Pazarlama, E-Posta Pazarlama, Pazarlama Otomasyonu, Sosyal medya

Mutlaka Öğrenmeniz Gereken 8 E-posta Pazarlama İstatistiği

E-posta pazarlama çalışmalarınızı daha verimli hale getirmeniz ve e-posta pazarlama stratejinizi belirlerken geleceğe nasıl bakmanızla ilgili önemli istatistikleri sizin için derledik. Derlediğimiz istatistiklerin size ilham vermesini bekliyoruz. 

1- Dijital pazarlamacıların %86’sı e-posta pazarlamayı 1 numaralı taktik olarak görüyor.

Gigaom’un yaptığı araştırmaya göre dijital pazarlamacıların en çok kullandığı taktik, açık farkla e-posta pazarlama. E-posta pazarlamayı %72 ile sosyal medya pazarlaması takip ediyor. 

2- Pazarlamacıların %41’i e-posta pazarlama sonucunda oluşan verileri ve geri dönüşleri, pazarlama stratejilerini kurgularken ana kaynak olarak değerlendiriyor.

Econsultancy’nin yaptığı bu araştırma da ortaya koyuyor ki, e-posta pazarlamanın en büyük avantajlarından biri ölçümlenebilmesi ve pek çok pazarlamacı da bu ölçümleri önemsiyor. E-posta pazarlama müşterileriniz, yani gerçek müşterilerinizin sizin yaptığınız nelerden hoşlanıp, hoşlanmadıklarını ortaya çıkarmanız için önemli bir kaynak.

Öneri: euromessage dijital pazarlama platformu sayesinde e-posta pazarlama çalışmalarınızla ilgili her türlü veriye kolaylıkla ulaşıp, analiz edebilirsiniz. Daha fazla bilgi almak için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

3- Campaign Monitor’un yaptığı araştırmaya göre, kullanıcıların %53’ü e-postalarını mobil cihazlardan yönetiyor.

Mobilin ne kadar önemli olduğunu ve geleceğin vazgeçilmez parçalarından biri olduğunu sürekli söylüyoruz. E-posta pazarlamada başarılı olmayı hedefliyorsanız, mobili asla göz ardı etmeyecek şekilde planlama yapmalısınız.

4- Y jenerasyonunun %70’i e postalarını yataklarında, %57’si banyoda ve %27’si araba kullanırken kontrol ediyor. 

Adobe’un ortaya koyduğu sonuca göre e-postalarımızı her an her yerden kontrol ediyoruz. Özellikle dijital pazarlamacıların ana hedef kitlesi olan Y kuşağında bu durum çok daha net bir şekilde ortaya çıkıyor

Editörün notu: Kendiniz, aileniz ve çevrenizdekilerin güvenliği için araba kullanırken lütfen e-postalarınıza bakmayın.

5- EmailMonday’in yaptığı araştırmaya göre dijital pazarlamayla ilgilenen şirketlerin %49’u pazarlama otomasyonu kullanıyor. 

Size sürekli pazarlama otomasyonunun ne kadar önemli olduğunu ve dijital pazarlamanın geleceğinin otomasyonda olduğundan bahsediyoruz. Otomasyon kullanımını deneyip, sonuçlarını incelerseniz emin olun bizim önerilerimizin yersiz olmadığını siz de göreceksiniz. Bu yöntemi kullanmak ve kurgulamak kolay bir iş değil elbette ama verimliliğini hesaba kattığınızda asla göz ardı etmemeniz gereken bir kanal.

6- VBInsight’ın yaptığı araştırmaya göre pazarlama otomasyonu kullanan şirketlerde leadlerde artış %80 seviyesinde olurken, geri dönüş oranlarında %77 artış gözleniyor.

Otomasyon sizin de bildiğiniz üzere daha alakalı ve zaman içerikli bilgiler konusunda oldukça faydalı bir yöntem. İkinci maddede belirttiğimiz üzere otomasyonun dijital pazarlamaya olan etkisi tartışılmaz. Ancak sadece pazarlama otomasyonuna güvenmek ya da otomasyonu kurup bırakmak size yeterli gelmez. Oluşan verileri sürekli inceleyip, analiz edip, verimliliği arttırmak için yeni taktikler geliştirmelisiniz.

Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉

7- Pazarlamacıların 2/3’ü 2017’de davranışsal tetiklemenin farklı metodlarını keşfetmeyi ve denemeyi planlıyor.

Econsultancy’nin yaptığı araştırma da ortaya koyuyor ki, pazarlama otomasyonlarının önemli bir parçası olan davranışsal tetikleme her geçen gün büyümeye devam edecek.

8- Aberdeen’in yaptığı araştırmaya göre, kişiselleştirilmiş e-posta gönderimi açılma oranlarını %14, geri dönüşleri ise %10 oranında arttırıyor.

Araştırma, pazarlama otomasyonları yardımıyla segmentasyon ve davranışsal tetikleme çalışmalarının e-posta pazarlamada geri dönüşlere sağladığı önemli etki ortaya koyuyor.

İlginizi Çekebilir:
Yeni Başlayanlar İçin Google Analytics Rehberi
Web Sitenizi Veri Odaklı Hale Getirmenin 4 Adımı
Önceki yazıyı okuyun:
Sosyal Medyada Hangi Sıklıkla Paylaşımda Bulunulmalı?

Sosyal medya ve içerik pazarlamasıyla ilgili çalışmalar yapan tüm markalardan en çok merak ettiği konulardan biri de, hangi sosyal medya hesabında...

Kapat