E-Posta Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

Neden E-posta Pazarlama Hizmeti Almalısınız?

Türkiye’de e-posta ile pazarlama halen Avrupa ve Amerika’da olduğu kadar büyük bir ilgi görmese de, hızla yükselen bir dijital pazarlama trendi. Çünkü artık hiçbir dijital pazarlamacı e-posta ile pazarlamanın tüm pazarlama programının içindeki önemini gözardı edemez. E-posta pazarlamanın neden çok daha aktif olarak kullanılacağını ve önümüzdeki dönemde e-posta pazarlama şirketlerinin neden yükselen yıldız olacağını paylaşmak istedik.


E-posta Pazarlama Şirketleri Sürekli Teknoloji Yatırımı Yapıyor

Pazarlama odaklı e-posta gönderimi teknik anlamda büyük şirketlerin kendi başlarına da belli bir düzeye kadar altından kalkabilecekleri bir konu. Ancak tabii teknik altyapı, insan kaynağı maliyetleri ve e-posta pazarlamanın sürekli geliştirme isteyen altyapı ihtiyacı, böyle bir yatırımı sürdürülebilir olmaktan çıkartıyor. Şirketler artık yavaş yavaş e-posta gönderme ve sonuçlarını takip etme işini, sadece e-posta pazarlamaya odaklanmış servis şirketlerine devretmeye başladılar. Bunun birçok geçerli sebebi var. Bu sebeplerin en önemlilerinden biri şirketlerin artık “yükle ve gönder” tekniğinin işe yaramadığını fark etmeleri. Çünkü “yükle ve gönder” tekniği ile hem sonuçlar takip edilmesi gerektiği gibi takip edilemiyor hem de gelecek gönderilerde “iletilme, spam, okunma, tıklama vb oranların” arttırılması için gereken önlemler, sonuçlara bakılarak alınamıyor. Bunun sonucu olarak, “dönüşüm oranlarına” baktığınızda sürekli düşen bir grafik çizgisi görülüyor.

E-posta pazarlamaya odaklanmış servis şirketlerinde ise durum bunun tam tersi. Bu şirketler e-posta “dönüşüm oranlarını” artırmak için, sürekli değişen teknolojileri takip etmek durumundalar. Dönüşüm oranlarını artırmak isteyen/hedef koyan e-posta pazarlama servis şirketleri teknoloji trendlerini sürekli takip ederken, müşteri memnuniyeti için düzenli teknoloji yatırımı yapıyor. Dünyanın en önde gelen e-posta servis sağlayıcıları ile birlikte hareket edip, yakın ilişki içinde çalışırken, spam sorunları yaşamamak için “bilinirlik” yatırımı yapıyorlar. Burada bilinmesi gereken bir önemli bir konu var ki, dünyadaki bilinen büyük ESP’ler kendisine e-posta gönderen şirketin bilinirlik puanı ile hareket ediyorlar. Bilinirlik puanlarının ise e-posta ile pazarlama şirketlerinde daha yüksek olması kaçınılmaz, çünkü izinli ve kurallara uygun e-posta gönderim teknikleri ürünlerinin içine zaten eklenmiş durumda.

Araştırmalar gösteriyor ki, e-posta pazarlamaya odaklanmış şirketlerin “okuma oranları” şirketlerin listelerinin kalitesine bağlı olarak %22-35’leri bulurken, “yükle ve gönder” tekniği ile e-posta pazarlama yapan şirketlerde bu oran %0,1’lere kadar düşmekte. Bu aynı zamanda, servis şirketlerini tercih etmeyip bu işi şirket içi çözen şirketler için pazarlama açısından ciddi kayıpları da beraberinde getirmekte.


E-posta Pazarlama Şirketlerinin Tasarım Avantajları

Dünyada pazarlama amaçlı gönderilen e-postaların neredeyse tamamı HTML formatında. Bundan dolayı bu HTML e-postaların tasarımı, e-posta pazarlamadan verim alabilmek için en önemli faktörlerin başında geliyor. Ancak burada da ciddi bir konu pazarlamacıların gözünden kaçabiliyor:  “İçerikten dolayı ulaşamama problemi”.

E-postanın HTML tasarımı izinli pazarlamaya uygun olarak yapılmadığı takdirde, birçok e-posta servisi, gönderen şirkete herhangi bir sonuç dönmeden aldığı e-postayı siliyor. E-postayı alması gereken kullanıcı, yani uç kullanıcının, bundan haberi bile olmuyor. Yani sonucunun ne olduğu bilinmeyen binlerce belki de milyonlarca e-posta kimsenin haberi olmadan direkt çöpe gidiyor.

HTML tasarım sorununa, e-posta pazarlama servisi veren şirketler 2 türlü çözüm üretebiliyor. Öncelikle e-posta pazarlama platform altyapıları içinde HTML editör dediğimiz, markanın kendi tasarımını kendisinin sistem içerisinde yapabildiği, sürükle-bırak sistemiyle çalışan, kodlamayı ortadan kaldıran sistemlerden yararlanabilirsiniz. Bunun yanında pek çok e-posta pazarlama şirketi doğrudan kendisi HTML e-posta tasarım hizmeti vererek, markaların kendilerini çok daha güvende hissetmelerini sağlıyor. Çünkü bu servis şirketlerindeki tasarımcılar, HTML e-posta tasarımlarını yaparken, kendi IT ekiplerinin koyduğu kurallara uyuyorlar.


E-posta Pazarlama Şirketleri Danışmanlık Hizmeti de Verir

Yakın geçmişte şirketler, e-posta pazarlama çalışmalarını bir veya birkaç kişiye yüklüyordu. Ancak hem artan stratejik önemi hem de karmaşıklığı ile e-posta pazarlama artık tam zamanlı çalışan bir yöneticiye ihtiyaç duymaya başladı. Şirketler artık sadece bu iş ile uğraşan bir kişi veya bölüm kurmaya başladılar. Bu kişi veya bölüm, tüm e-posta pazarlama zincirini yönetiyor, kayıt olma ve ayrılma politikalarını belirliyor, gizlilik politikasını hazırlıyor, HTML e-posta tasarımlarını ve gönderi sıklığını yönetiyor, merkezi izinli bir e-posta veritabanı oluşturuyor, servis şirketlerini seçiyor, ulaşım oranlarını artırıcı önlemler alıyor, müşteri segmentleme stratejilerini belirliyor ve üst yönetime raporlar hazırlıyor.

Bahsettiğimiz görevi yürüten çalışanlar da işin kendi doğası gereği her detayı, her başarı hikayesini ya da başarıya giden her yolu doğal olarak bilemeyebiliyor. E-posta pazarlama şirketleri, destek verdiği markaların yöneticilerine aynı zamanda e-posta pazarlama yaparken başarılı olabilmeleri için özel hesap yöneticileri atamaya başladı. Hesap yöneticileri doğru senaryoların oluşturulması için marka yöneticilerine destek olurken; hesap yöneticilerinin yanı sıra özel destek ekipleri, listelerin yüklenmesi, doğru zamanlama, raporlama, tasarım gibi konularda hizmet veriyor. Kısacası markalar e-posta pazarlama şirketleri sayesinde, teknolojinin nimetlerinden yararlanabilmek için yardım alırken, asıl işleri olan mesajı oluşturmaya daha rahat konsantre olabiliyor.

İlginizi Çekebilir:
2017 Yılında Blogumuzda En Çok Okunan 10 Yazı
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] Pinterest’te Etkili Dijital Pazarlama Yapabilmeniz İçin 5 İpucu