E-Posta Pazarlama, Segmentasyon

Nisan Ayında E-posta Pazarlama Kampanyalarınızda Değerlendirebileceğiniz 40 Önemli Gün

Eylül ayında başladığımız ve her ay devam ettirdiğimiz özel günler serimiz nisan ayında da sürüyor. Bahar aylarının gelmesiyle özel günlerin de çeşitlendiği nisan ayının en önemli olayı şüphesiz 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramı. Sağlık alanında pek çok farkındalık gününün yer aldığı nisan ayında, meslek gruplarına yönelik de 4 farklı özel gün bulunuyor. Spor müsabakalarının, özellikle basketbolun yoğun olarak yaşanacağı nisan ayında, gerek e-posta pazarlamada gerekse genel pazarlama stratejilerinizde yararlanabileceğiniz özel günleri inceleyelim.


Şaka Günü – 1 Nisan

Ortaokul yıllarında keyifle beklediğimiz 1 Nisan şaka günü, markalar için de harika bir pazarlama argümanı olarak kullanılabilecek özel bir gün. İndirim kampanyasının yanı sıra özellikle marka algısını pekiştirecek yaratıcı içerik üretilebilecek zekice çalışmalar yapabilirsiniz.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


Dünya Otizm Günü – 2 Nisan

Sağlık konusunda farkındalık maalesef Türkiye’de biraz kısıtlı. Başımıza gelmeden pek dikkatimizi çekmeyen sağlık konularında farkındalık temalı içerikler yaratmak markanıza olumlu katkı sağlayacaktır. E-posta pazarlama kampanyalarınızda farkındalığı ön plana çıkartan ancak reklam odaklı gitmeyen bir iletişim pozitif etki yaratacaktır.


Avukatlar Günü – 5 Nisan

Yaklaşık 100 bin avukatın yer aldığı ülkemizde, meslek odaklı bir indirim kampanyası olumlu sonuç verebilir. Burada önemli olan, blogumuzda sürekli bahsettiğimiz segmentasyon konusu. Meslek odaklı segmentasyon yaparak e-posta listenizi oluşturmanız ya da geliştirmeniz halinde bu tür meslek odaklı günlerden daha fazla yararlanabilirsiniz.


Turizm Haftası – 15-22 Nisan

2016 yılı turizm sektörü için pek keyifli geçmedi. 2017 için de henüz net olumlu sinyaller göremiyoruz. Yazın ışıklarını hissettiğimiz nisan ayında özellikle iç piyasa için, e-posta pazarlama kampanyalarında Turizm Haftası özelinde farklı indirim ya da ödül seçenekleri sunabilirsiniz. Belki bütün sektör oyuncuları beraber hareket ederek, erken ödeme kampanyaları gibi algı yaratarak sektöre canlılık getirebilirler.


Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı – 23 Nisan

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş temellerinin atıldığı 23 Nisan 1920, her yıl resmi bayram olarak kutlanıyor. Atatürk’ün aynı zamanda çocuklarımıza hediye ettiği 23 Nisan’da, hem bu özel günü kutlamak, hem de çocuklara yönelik anlamlı kampanyalar yaratabilirsiniz.


Diğer Önemli Günler

Kanserle Savaş Haftası 1 -7 Nisan
Dünya Sağlık Günü 7 Nisan
Polis Günü 10 Nisan
Dünya Parkinson Günü 11 Nisan
Dünya Hemofili Günü 17 Nisan
Ebeler Haftası 21 – 28 Nisan
Miraç Kandili 23 Nisan
Pilotlar Günü 26 Nisan
Dünya Veterinerler Günü 30 Nisan

 


Nisan Ayının Öne Çıkan Spor Müsabakaları

Bahar ayları geleneksel olarak spor müsabakalarının son dönemi ya da final dönemi olarak ortaya çıkıyor. Nisan ayı da spor müsabakalarında bir yıllık emeğin sonuçlarının neredeyse belli olduğu ya da belli olmaya başladığı ay olarak dikkat çekiyor.

Futbolda mart ayını başarıyla geçen milli takım nisan ayında herhangi bir maç yapmayacak. Önemli karşılaşmalar olarak, 23 Nisan’da ligde pek iddiası kalmayan Galatasaray – Fenerbahçe ve Beşiktaş’ın 13 -20 Nisan’daki Lyon’la UEFA Avrupa Ligi mücadeleleri öne çıkıyor.

Basketbolda ise nisan ayı tam bir şenlik havasında geçecek. Euroleague’de temsilcilerimiz Fenerbahçe ve Anadolu Efes çeyrek finale kalmayı garantiledi. Darüşşafaka Doğuş ise nisan ayında oynanacak son karşılaşmayla kaderini belirleyecek. Çeyrek final müsabakaları 18 Nisan’da başlayacak. Kadın basketbolunda ise özellikle Eurocup mücadelesinde Türk takımları inanılmaz büyük bir başarı göstererek son 4 takımın tamamını oluşturdu. Finalde ise Abdullah Gül Üniversitesi ile Yakın Doğu Üniversitesi kadın takımlarımız karşılaşacak. Euroleague kadınlarda ise Fenerbahçe kadın takımı Final Four’da yer alacak.

Önemli Müsabaka Tarihleri

Türkiye Kupası Çeyrek Final 2. Maçları 4 – 5 – 6 Nisan
Abdullah Gül Ü. – Yakın Doğu Ü. Eurocup Finali 5 – 12 Nisan
Trabzonspor – Beşiktaş Türkiye Ligi 8 Nisan
Beşiktaş – Lyon UEFA Avrupa Ligi 13 – 20 Nisan
Euroleague Kadınlar Final Four 14 – 16 Nisan
Euroleague Çeyrek Final 18 Nisan(başlangıç tarihi)
Galatasaray – Fenerbahçe Türkiye Ligi 23 Nisan

Dünya Üzerinde Kutlanan İlginç ve Önemli Sayılan Günler

Aralık ayında başladığımız ilginç günler serimize nisan ayında da devam ediyoruz. Bazı günler, dünyanın her yerinde; bazıları ise bölgesel olarak önemli kabul ediliyor. Umarız hem eğlendirir, hem de e-posta pazarlama kampanyalarınızda fikir verebiliriz.

1 Nisan Yastık Savaşı Günü
2 Nisan Çocuk Kitapları Günü
3 Nisan Dünya Parti Yapma Günü
4 Nisan C Vitamini Günü
5 Nisan Umut Etme Günü
7 Nisan İşe Yürüyerek Gitme Günü
10 Nisan Golfçüler Günü
11 Nisan Evcil Hayvanlar Günü
12 Nisan Peynirli Tost Günü
13 Nisan Scrabble Oynama Günü
14 Nisan Yunus Günü
18 Nisan Köşe Yazarları Günü
19 Nisan Bisiklet Günü
19 Nisan Muz Günü
21 Nisan Çay Günü
22 Nisan Dünya Günü
25 Nisan DNA Günü
28 Nisan Biyolojik Saatinizle Uyanma Günü
29 Nisan Dünya Dans Günü
İlginizi Çekebilir:
Satışlarınızı Arttıracak 8 E-posta Pazarlama Stratejisi
Ocak Ayında Dijital Pazarlama Kampanyalarınızda Değerlendirebileceğiniz 35 Önemli Gün Önerisi
Önceki yazıyı okuyun:
İzinsiz E-posta Göndermenin Marka Değerinize Yaratacağı Olumsuz Sonuçlar

E-posta pazarlamayı tercih eden deneyimli dijital pazarlamacıların çoğu, yasalara uygun olan izin odaklı e-posta pazarlama yöntemini kullanır. Sonuçta kim her...

Kapat