Dijital Pazarlama, E-Posta Pazarlama

Ocak Ayında Dijital Pazarlama Kampanyalarınızda Değerlendirebileceğiniz 6 Konsept ve 35 Önemli Gün Önerisi

Ocak-Ayinda-Dijital-Pazarlama-Kampanyalarinizda

Yaklaşık 1,5 yıldır devam ettiğimiz aylara özel konsept serimiz tüm hızıyla devam ediyor. Yeni yılın ilk ayı olan ocak ayının kışın en görkemli dönemine denk gelmesi nedeniyle iletişimin merkezinde kış konsepti yer alıyor. Etkinlik ve özel gün anlamında diğer aylara göre daha sakin olan ocak ayında yeni yıl yeni umut, kış ve okulların ara tatil dönemi öne çıkan konseptler. Gelin hep beraber öne çıkan konseptleri beraberce değerlendirelim.


1- Yeni Yıl & Yeni Umutlar

Hepimiz yeni yıldan yeni umutlar ve güzellikler bekleriz. Elbette yeni yıl üzerine sizin de kampanya yapmanız yerindedir. Bizim yeni yılla ilgili iki kampanya önerimiz var. Aktif ve memnun olan müşterilerinize beraber geçirdiğiniz yıl için teşekkür edecek ve yarınların daha keyifli bir yolculuk olacağını belirten bir kampanya geliştirebilirsiniz. İkinci önerimiz ise sorunlu/ilgisiz/aktif olmayan müşterilerinize yapacağınız yeni yıl kampanyası. Yeni yılın getirdiği “yeni” kavramının altını dolduracak şekilde, ilişkinizde “beyaz sayfa” açmayı önerebilirsiniz ve bu müşteri grubuna özel sıradışı bir kampanya sunarak, onların kalbini kazanabilirsiniz.


2- Kış

Aralık ayında da bahsettiğimiz gibi kışın en yoğun geçtiği ayları yaşıyoruz. Bu dönemde kayak tatili, alışveriş önerileri, kışın getirebileceği sağlık sorunları için öneriler, yolculuk önerileri gibi pek çok alternatif kampanya ve içerik sunabilirsiniz. Size önerimiz genel iletişim kampanyanızı kış durumundan bağımsız olarak planlamamanız.


3- Sömestr Tatili

Ocak ayının herhalde tartışmasız en önemli konsepti sömestr tatil dönemi olacaktır. Sömestr tatil dönemi kampanyalarıyla ilgili detaylı bir yazı yazmıştık. Tekrar hatırlatmak gerekirse milyonlarca öğrencinin eğitimine ara verdiği, doğal olarak ailelerin de çocuklarına konsantrasyonlarının arttığı, onlarla daha fazla zaman geçirdiği ya da onların ihtiyaçlarına daha yoğun cevap verdiği bir dönemdeyiz. Oyun şirketleri, alışveriş merkezleri, sinemalar, tatil önerileri, aile aktiviteleri, giyim gibi pek çok sektörün hareketleneceği ara tatilde kampanya yapmanız olumlu sonuçlar yaratacaktır.


4- Ocak Ayında Dikkat Çeken 5 Önemli Gün

İletişim stratejilerinize ya da kampanyanıza konsept bulamadığınız ya da var olan konseptlerinizi uyarlamakta zorlandığınız zamanlarda en çok imdadınıza yetişecek yöntemlerden biri de ayın önemli günleridir. Önemli günler açısından kısıtlı imkanın olduğu ocak ayında dikkat çeken önemli günleri aşağıda listeledik.

Veremle Savaş Haftası Ocak Ayının İlk Haftası
Enerji Tasarrufu Haftası Ocak Ayının İkinci Haftası
Çalışan Gazeteciler Günü 10 Ocak
Dünya Cüzam Günü 25 Ocak
Dünya Gümrük Günü 26 Ocak

 


5- Ocak Ayının Dikkat Çeken Spor Karşılaşmaları

Ocak ayının ilk dönemi Futbolda Süper Lig’e ara verildiği, takımların yeniden çalışmaya döndüğü dönem. Ocak ayının ikinci döneminde ise Türkiye Kupası maçları ve Süper Lig maçları başlayacak. Ayın son günlerinde Trabzonspor, Fenerbahçe’yi ağırlayacak. Futbolda Avrupa Kupaları’nda da ocak ayında önemli bir etkinlik görülmüyor. Basketbolda ise ocak ayı All-Star etkinliklerine sahne olacak. Ocak ayında öne çıkan önemli spor müsabakaları ise şöyle.

Türkiye Kupası Son 16 2. Tur Müsabakaları 16-17-18 Ocak
Süper Lig İkinci Yarı Başlangıcı 19-20-21 Ocak
Türkiye Basketbol All-Star 21 Ocak
Trabzonspor – Fenerbahçe 28 Ocak

 


6- Ocak Ayında Dünya Üzerinde Kutlanan İlginç Günler

Birinci yılını geride bıraktığımız dünyada kutlanan ilginç günler serimize devam ediyoruz. Bazı günler, dünyanın her yerinde; bazıları ise bölgesel olarak önemli kabul ediliyor. Umarız hem eğlendirir, hem de dijital pazarlama kampanyalarınızda fikir verebiliriz.

Euro(para birimi) Günü 1 Ocak
Uyku Festivali 3 Ocak
Hipnoz Günü 4 Ocak
Körler Günü 4 Ocak
Kuş Günü 5 Ocak
Fasulye Yeme Günü 6 Ocak
Masanızı Temizleme Günü 8 Ocak
Kayısı Yeme Günü 9 Ocak
Bitter Çikolata Yeme Günü 10 Ocak
Süt İçme Günü 11 Ocak
Dünya Eczacılar Günü 12 Ocak
Uluslararası Uçurtma Günü 14 Ocak
Şapka Takma Günü 15 Ocak
Winnie The Pooh Günü 18 Ocak
Patlamış Mısır Yeme Günü 19 Ocak
Penguen Günü 20 Ocak
Sarılma Günü 21 Ocak
Acılı Sos Yeme Günü 22 Ocak
El Yazısı Günü 23 Ocak
Turta Yeme Günü 23 Ocak
Uluslararası İş Yerinde Eğlenme Günü 26 Ocak
Avustralya Günü 26 Ocak
Dünya Bebek Emzirme Günü 27 Ocak
Bilgi Güvenliği Günü 28 Ocak
Puzzle Yapma Günü 29 Ocak
Kruvasan Yeme Günü 30 Ocak

 

İlginizi Çekebilir:
e-posta-istatistikleri
E-posta Pazarlama İstatistikleri [İNFOGRAFİK]
Epostayi-Bitirecegi-Iddia-Edilen-5-Teknoloji
E-postayı Bitireceği İddia Edilen, Ancak Bitiremeyen 5 Teknoloji
Önceki yazıyı okuyun:
2018'de Sosyal Medya Pazarlama-Stratejinize-Yon-Verecek-8-Trend
2018’de Sosyal Medya Pazarlama Stratejinize Yön Verecek 8 Trend

2018 trendleri yazılarımız tüm hızıyla devam ediyor. E-posta pazarlaması, içerik pazarlaması, mobil pazarlama, dijital pazarlama, perakende pazarlamanın ardından bu seferki...

Kapat