Dijital Pazarlama, E-Posta Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

Ocak Ayında E-posta Pazarlama Kampanyalarınızda Değerlendirebileceğiniz 40 Önemli Gün

Eylül ayında başlattığımız ve gerek müşterilerimizden, gerekse tüm sektörden büyük ilgi gören ayın önemli kampanya yapılabilecek günleri serimiz devam ediyor. Ocak ayında e-posta pazarlama kampanyalarınızda değerlendirebileceğiniz günleri ve bu günlerde işinize yarayabilecek kampanya fikirlerini sizinle paylaşıyoruz.

Genel Durum

Geçirdiğimiz diğer ayların aksine, ocak ayı özel günler açısından en kısıtlı aylardan biri. Resmi ya da dini bayram, 14 Şubat gibi kaçırılmayacak hediye günleri gibi günler ocak ayında bulunmuyor. Önemli spor karşılaşmaları ve herhangi bir özel dini gün bulunmuyor. Kış mevsiminin en çetin geçtiği ay olan ocak ayında, kampanyalarınızda zorlu kış koşullarına yönelik içerik ve öneriler sunmanız en doğru yöntemlerden biri olacaktır.

Yılın İlk Günü – 1 Ocak

Yeni yılın ilk günü olan 1 Ocak ile ilgili özel bir indirim kampanyası ya da yılın ilk gününe özel bir ürün üzerine gidecek şekilde avantajlı bir kampanya sunmanız mümkün. “Yeni yıla, yeni x ürün ile girin daha mutlu olun” temasında bir kampanya oluşturabilirsiniz.

Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉

Veremle Savaş Haftası – 4-10 Ocak

İnsanlığın savaştığı halen en önemli hastalıklarından biri olan ve bulaşıcı bir hastalık olan veremle savaş konusunda bu haftaya özel farkındalık yaratacak, bilgilendirici, sosyal sorumluluğu ön plana çıkartacak bir kampanya yaratabilirsiniz.

Körler Haftası – 7-14 Ocak

Ocak ayının ikinci haftasında tüm dünyada körlerin durumuna dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak için körlere özel günler düzenleniyor. Türkiye’de de Beyaz Baston Körler Haftası olarak hatırlanan, körlerin yaşamını kolaylaştıracak farkındalık üzerine etkinlikler düzenleniyor. Verem üzerine olduğu gibi, körlerin yaşamını kolaylaştırma üzerine özel farkındalık kampanyası düzenleyebilirsiniz.

İpucu: Daha önceki serilerimizde de bahsettiğimiz gibi hastalık ve özel durumlarla ilgili farkındalık kampanyalarınızda markanızı çok ön plana çıkarmamanızı, özellikle kampanya türünde içerikleri paylaşmamanızı tavsiye ediyoruz. Markanın ön plana çıkarılması, asıl hedef olan farkındalığı gölgeleyeceğinden, markanızın hakkında “durumdan vazife çıkarıyor” hissi yaratarak negatif algı oluşmasına neden olabilir.

Enerji Verimliliği Haftası – 7-14 Ocak

Tükettiği enerjinin büyük bölümünü ithal kaynaklara bağımlı olarak üretebilen Türkiye’de enerjiyi verimli kullanmak hayati önemde. Beyaz eşya vb elektrikli aletlerin, enerji verimliliği üzerine kampanyalar yapabileceğiniz gibi, verimlilik teması üzerine geliştirebileceğiniz etkili e-posta pazarlama kampanyaları da yaratabilirsiniz.

Gazeteciler Günü – 10 Ocak

Meslek gruplarına özel indirim ve kampanyalar genellikle perakende markalarının çok işine yarar. Türkiye’de çok yaygın bir meslek olmasa da gazeteciliğe özel önem atfeden bir indirim kampanyası düzenleyerek, sektörel bir sempati yaratmanız mümkün.

Spor Karşılaşmaları

Spor müsabakaları, iletişim çalışmalarında her zaman işe yarayan, markanın müşterileriyle kolay bağ kurmasını sağlayan önemli bir parçadır. İletişim çalışmalarınızın tamamında spordan yararlanmanızı tavsiye ediyoruz.

Futbol

Kışın en zorlu günlerinin yaşandığı ocak ayında futbol da devre arası tatilde. Milli Takım ve Avrupa Kupası müsabakalarının da oynanmayacağı ocak ayında Süper Lig’de ve Türkiye Kupası’nda maçlar oynanacak. Ocak ayında derbi sayılabilecek herhangi bir karşılaşma da oynanmayacak.

13 – 15 Ocak Süper Lig 17. Hafta
20 – 22 Ocak Süper Lig 18. Hafta
17 – 19 Ocak Türkiye Kupası Gruplar 5. Maçlar
24 – 26 Ocak Türkiye Kupası Gruplar 6. Maçlar

Basketbol

Türkiye Ligi ve Avrupa Kupaları erkeklerde ve kadınlarda ocak ayında ara vermeden devam edecek. Sayısız müsabakanın oynanacağı ocak ayının en önemli basketbol etkinliği ise 15 Ocak’ta Ülker Arena’da düzenlenecek Türkiye Ligi All Star şenliği olacak.

Diğer Önemli Günler

Giriş bölümünde de bahsettiğimiz gibi ocak ayında çok ön plana çıkan özel bir gün bulunmuyor. Bunun yanında markaların ilgisini çekebilecek, özel gün temasını kullanarak kampanyalar yaratabilecekleri günleri de paylaşmak istedik.

İdareciler Günü 10 Ocak
Cüzzam Haftası 25 – 31 Ocak
Dünya Gümrük Günü 26 Ocak

Dünya Üzerinde Ocak Ayında Kutlanan İlginç Önemli Günler

Aralık ayındaki yazımızda başladığımız dünya üzerinde kutlanan ilginç günler bölümümüze ocak ayında da devam ediyoruz. Pek çoğuna şaşıracağınız, bazılarına böyle bir gün de mi varmış diyeceğiniz ilginç günleri sizinle paylaşıyoruz. Bazılarının temasından ilham alarak belki siz de ilginç kampanyalar oluşturabilirsiniz.

1 Ocak Söz Verme Günü
1 Ocak Euro(para birimi) Günü
2 Ocak Kediler İçin Yeni Yıl
2 Ocak Kilo Verme Günü
3 Ocak Uyku Festivali Günü
4 Ocak Spagetti Günü
5 Ocak Kuş Günü
8 Ocak Baklava Deseni Günü
9 Ocak Kayısı Günü
10 Ocak Bitter Çikolata Günü
11 Ocak Süt Günü
13 Ocak Yapışkanlı Etiket Günü
14 Ocak Uluslararası Uçurtma Günü
15 Ocak Şapka Günü
19 Ocak Patlamış Mısır Günü
19 Ocak Kola vb Teneke Kutu Günü
20 Ocak Penguen Günü
20 Ocak Peynir Sevenler Günü
20 Ocak DJ Günü
21 Ocak Sarılma Günü
22 Ocak Acılı Sos Günü
23 Ocak Turta Yapma Günü
24 Ocak El Yazısıyla Yazma Günü
25 Ocak Zıtlık Günü
27 Ocak Çikolatalı Pasta Günü
29 Ocak Puzzle Günü
30 Ocak Kruvasan Günü
İlginizi Çekebilir:
[2-8 Temmuz] Haftanın Öne Çıkan Sosyal Medya Haberleri
E-posta Pazarlama, Kişiselleştirme ve Segmentasyon Hakkında Dikkat Çeken 24 İstatistik
Önceki yazıyı okuyun:
Tasarımda Kullanılan 10 Rengin Müşterilerinizin Hislerine ve Satışlarınıza Etkisi

İletişim ve pazarlama çalışmaları yapılırken, görsel tasarımında kullanılan belirli renkler müşterilerin belirli duygularını harekete geçirir, böylece marka alakası yaratır ve...

Kapat