Dijital Pazarlama, E-Posta Pazarlama, Pazarlama Otomasyonu, Segmentasyon

Okula Dönüş E-posta Kampanyalarınızda Dikkat Etmeniz Gereken 10 Şey

Eylül ayının ortasında Türkiye’de neredeyse her ailede okulların açılmasıyla tatlı bir heyecan yaşanıyor. Yeni kitaplar, yeni kıyafetler, yeni sınıf, yeni öğretmenler, öğrenilecek yeni konular, yeni okul derken 20 milyon öğrenci ders başı yapıyor. Her şey yenilenirken doğal olarak özellikle perakende piyasasında ciddi hareketlenme yaşanıyor. Bu kadar büyük bir kitleye yönelik pazarlama kampanyası yapmak şirketler için büyük fırsat yaratıyor. Genel iletişimde de okula dönüş kampanyası yaygın olarak kullanılıyor elbette. Biz asıl uzmanlık konumuz olan okula dönüş kampanyalarının e-posta pazarlamada nasıl kullanılacağı ve nelere dikkat edilmesi gerektiğinden bahsedelim.


1-Süreci İyi Yönetin

Büyük bir ekonomi yaratan okula dönüşün neredeyse tüm eylül ayını kapsayan bir süreç olduğunu unutmayın. Genellikle aileler çocuğun bütün yıl okul, kıyafet, spor malzemesi gibi oluşabilecek ihtiyaçlarını eylül ayında tamamlamaya çalışıyor. Yani okula dönüşte alışveriş bir karar süreci olduğu kadar, teşvik sürecini de içeriyor. Sadece “okullar açılıyor, gelin alışveriş yapın demenin” ötesine geçmek, gerekiyor. Mesela önce okul açılışını ve dikkat edilmesi gerekenleri anlatan içerik odaklı bir e-posta, sonrasında teşvik edici bilgiler sunmak, son olarak kampanya önerileri getirmek etkili bir yol olabilir. Öte yandan çok çeşitli alternatifleri bir arada sunan bir markaysanız belki de ürün gruplarına göre(kıyafet, kırtasiye vb) göndermek de seçenek olarak değerlendirilebilir.


2- Okula Dönüş E-posta Kampanyası Yapmanın Faydaları

E-posta pazarlamanın genel faydalarının yanında okula dönüş e-posta kampanyası yapmanın özel olarak 4 temel faydası bulunuyor.

  1. Müşterilere bu özel dönemde kendinizi hatırlatmaya
  2. Alışverişi teşvik etmeye
  3. Tercih sürecinde alternatif olmaya
  4. Sadakat ve sempati yaratmaya

3- Alışverişi Sadece Online Düşünmeyin

E-posta pazarlamanın genel olarak online iş yapan şirketlerin işine yaradığı gibi bir yanılgıya kapılmayın. Sanal mağaza sahibi olmasanız dahi, e-posta yoluyla okul alışverişlerinde alternatiflerinizin olduğunu bildirerek fiziksel mağazalarınıza yönlendirmek de etkili seçeneklerden biri.


4- Alternatifler Sunun

Süreç konusunda da bahsettiğimiz gibi alternatifler sunmaktan çekinmeyin. Müşterilerinizi iyi tanıyın ve anlamlandırın. Onlara yönelik farklı ürün ve fiyat seçeneklerini sunmaya çalışın. Dediğimiz gibi bu bir süreç ve süreçte öne çıkmak aynı zamanda efor gerektiriyor. Unutmayın, sadece siz okula dönüş alışverişlerinden pay kapmaya çalışmıyorsunuz, bütün rakipleriniz de sizin gibi çalışma halinde.


5- Segmentasyonu Unutmayın

Sürekli altını çizdiğimiz gibi segmentasyon yapmak e-posta pazarlamada geri dönüşleri arttırmak sizin için en önemli silahlarınızdan biri. Segmentasyon yapmak için birkaç öneri:

  1. Geçen yıl okula dönüş kampanyası yaptığınız zaman, e-postanızı açan, e-postanıza tıklayan, satın alan kişilere yönelik yeni kampanya düzenleyebilirsiniz.
  2. Çocuklara yönelik o güne dek eşya satın alan müşterileriniz potansiyel okul alışverişi yapabilecek müşterilerinizdir. Bunları da bir küme haline getirebilirsiniz.
  3. Sepet ortalamasına göre farklı fiyat alternatiflerinin yer aldığı kampanyalar sunduğunuz bir küme oluşturabilirsiniz. Mesela genel sepet ortalamanızın altında alışveriş yapanlara daha uygun fiyatlı ürünler önerirken, üstünde olanlara daha üst segmentteki ürünlerinizi öneren bir kampanya oluşturabilirsiniz.
  4. Okulların açılmasıyla ilgili gönderdiğiniz ilk e-postayı açan, tıklayan ya da satın alanları ayrı ayrı hedefleyen kampanyalar oluşturmanız mümkün. Diyelim ki kıyafet satın alan bir müşteriniz olduysa, bir sonraki öneriniz ayakkabı, çanta ya da spor malzemesi olabilir.

İpucu: Pazarlama otomasyonu yardımıyla sepette bırakanları geri kazanma kampanyalarını göz ardı etmeyin. Related Digital’in sunmuş olduğu pazarlama otomasyonu çözümleri sizin için bu işlemi kolayca yapacaktır.


6- Yerelliğe Özen Gösterin

Segmentasyon konusunda da detaylıca bahsettiğimiz gibi hedefli bir pazarlama çok daha verimli sonuçlar sağlayacaktır. Segmentasyonu sadece satış üzerinden değil, yerellik üzerinden de yapmanız mümkün. Örneğin Doğu Anadolu’da yaşayan müşterilerinize e-posta kampanyanızda daha kalın ve kışlık kıyafet önerirken, Antalya’da yaşayan müşterilerinize daha baharlık kıyafetler önerebilirsiniz.


7- Başlığı Dikkatli Seçin

E-posta pazarlamasında başarının en önemli sırlarından biri de sizin de bildiğiniz gibi doğru başlık seçimi. Başlığınızı “okul” ana sözcüğünden uzaklaşmadan kullanmanız daha etkili olacaktır. Aynı şekilde, “indirim, fırsat, unutmayın” gibi dikkati çekecek sözcükleri kullanmak da açılma oranlarını pozitif yönde etkileyecektir.


Okula Dönüş Kampanyasında Kullanılabilecek İçerik Tipleri

İçeriğin e-posta pazarlamasında ne kadar önemli olduğundan daha önce bahsetmiştik. Okula dönüş e-posta kampanyasında temel olarak 3 içerik tipi kullanabilirsiniz. Aşağıda bahsedeceğimiz 3 içerik tipinden yalnızca birini kullanabileceğiniz gibi hepsini de kullanabilirsiniz. Bizim önerimiz eğer doğrudan okul alışverişleriyle ilgili bir hizmet veriyorsanız, 3 tipi de süreç yönetiminde kullanmanız.


8- Hatırlatıcı ve Bilgilendirici Mesajlar

Kampanya süreciyle ilgili giriş bölümünde bahsettiğimiz konuları hatırlayın. Eğer okula dönüş kampanyasını bir süreç olarak düşünürseniz, yola hatırlatma ile çıkabilirsiniz. Okul alışverişiyle ilgili dikkat edilmesi gerekenler gibi özel bir içerik sunan e-posta gönderimi ise emin olun çok daha etkili bir sadakat ve aynı zamanda müşteri yolculuğu ortaya çıkaracaktır. Çünkü katma değerli içerik sunmak, müşterilerinizin size daha fazla samimiyet ve sadakat duymasına neden olacaktır.


9- Kampanyalar

Perakende sektöründe yer alan ve doğrudan çocuklara yönelik ürünler satan bir şirketseniz ürünlerinizi öne çıkartan kampanyalar geliştirmeniz okul ürünlerinde daha doğrudan sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Paket önerileri, indirim, kupon, hediye gibi alternatiflerle destekleyebileceğiniz kampanyalar gerçekleştirebilirsiniz. Bu arada kampanyalarınızı tasarlarken segmentasyon bölümünde bahsettiğimiz konuları göz ardı etmeyin.

İpucu: E-postadan sonra web sitenizde de okula yönelik ürünler için özel “landing page” yapmak müşterilerinize daha fazla alternatif sunmanızı sağlarken, aradıklarını kolay buluyor olması sizinle olumlu deneyim yaşamasına ve sadakatin artmasına neden olacaktır.


10- Tebrik mesajları

Doğal olarak her marka ve şirket çocuklara yönelik ürünler sunmuyor fakat okula dönüş süreci neredeyse herkesi ilgilendirdiği için okulların açılmasını kutlamak da iyi bir alternatif olabilir. Eğer çok fazla iletişim imkanı sunan bir sektörde değilseniz, bu sayede kendinizi müşterilerinize de hatırlatmış olursunuz.

İpucu: Öğretmenleri Unutmayın!

Türkiye’de yaklaşık 1 milyon öğretmen bulunuyor ve belki de en büyük organize meslek grubunu oluşturuyor. Okullar sadece öğrenciler ve aileler için değil aynı zamanda öğretmenler için de açılıyor. Kampanyalarınızda ve tebrik mesajlarınızda öğretmenleri de unutmayın. Öğretmenler aynı zamanda gelir ve eğitim seviyesi olarak Türkiye ortalamasının üzerinde olduğundan, bu tür kutlama mesajları göndermek genel olarak pazarlama kampanyalarınıza ve marka değerinize pozitif etki edecektir.


Biz bu yazıda genel olarak işe yarayabilecek temel konuların üzerinde durduk. Okula dönüş e-posta pazarlama kampanyalarında daha verimli ve başarılı olmak için iş biraz da sizin yaratıcılığınızın elinde. İçerik ve bağlamı koruyarak çok sıra dışı ve ilgi çekici kampanyalarla olumlu geri dönüşler alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:
[ÖZEL REHBER] Nesnelerin İnterneti – IoT Nedir?
Temmuz ve Ağustos Aylarında Dijital Pazarlama Çalışmalarınızda Değerlendirebileceğiniz 50 Önemli Gün Önerisi
Önceki yazıyı okuyun:
Ağustos Ayında Dijital Pazarlama Çalışmalarınızda Değerlendirebileceğiniz 30 Önemli Gün

Şirketler için yaz sezonunun farklı etkileri olabilir. Bazı i şletmeler sezona yönelik ürün ya da kampanyalarla bu dönemi çok iyi...

Kapat