Omnichannel Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

Omnichannel Pazarlama Nedir? Omnichannel Pazarlamanın Sağladığı 3 Temel Fayda

 “Omni” İngilizce’de “tüm, hepsi” anlamına gelen Latince kökenli bir önek. Yeni “omnichannel” dünyada, tüketiciler markalarla web sitesi, mağaza, mobil uygulamalar, çağrı merkezleri gibi kanalların “tümünde” eşzamanlı iletişim kuruyor. Bir markanın fiziksel mağazasına giden bir müşteri e-posta üzerinden promosyon kuponu kazanabiliyor, Google’da marka hakkında arama yaparak markanın sosyal ağlarından aktif olarak irtibata geçebiliyor. Yeni dijital teknolojilerin ve e-ticaret sektörünün gelişimiyle, fiziksel ve dijital alışveriş arasındaki farklar hızla ortadan kalkarken, artık tüketici olarak bizleri tüm kanallarda birbirine paralel deneyimler karşılıyor. Çok sayıda şirket mevcut “multichannel” stratejilerini “omnichannel”a dönüştürerek ve müşteriyle tüm temas noktalarında benzersiz bir deneyim sunmak amacıyla online ve offline arasında hızlı ve kolay bir dönüşümü mümkün kılarak çoktan harekete geçti bile.  


Omnichannel Pazarlama Neden Bu Kadar Etkili?

Yaşanan bu paradigma kaymasında müşteriler istedikleri her yerden ve istedikleri her zaman size ulaşabilmek istiyorlar. Televizyon izlerken Instagram sayfanızda dolaşıyor, web sitenizden ya da mağazadan yaptıkları alışverişlerde istedikleri ödeme yöntemini kullanmak istiyorlar. Omnichannel pazarlama çözümleri, şirketlerin müşterilerine tün bu süreçler boyunca sorunsuz deneyimler sunmalarına yardımcı oluyor. Bu yazıda omnichannel stratejilerin markanıza sağladığı en önemli 3 avantajı sizlere hatırlatmak istedik.


1- Markanıza Tüketiciler Nezdinde Güvenilirlik Yaratır

Omnichannel yaklaşımda en önemli şey tutarlılıktır. Tüketicilere kendinizle ilgili sunduğunuz bilgiler web sitenizde de, Facebook sayfanızda da fiziksel mağazanızda da aynı olmalıdır. Bu size müşterileriniz tarafından otomatik olarak güven duyulmasını sağlar. Özellikle yeni bir ürün lanse ediyorsanız ya da özel kampanyalar yapıyorsanız, tutarlı bilgi ve içerik sunmak tüketicilere size güven duyabilecekleri duygusunu vermek de önemlidir. 


2- Pazarlama Mesajınızı Basitleştirir

Nörobilim uzmanlarına göre insan beyni bir defada yalnızca bir mesajı işleyebilecek kapasiteye sahiptir. Omnichannel pazarlama, aynı mesajı hedef kitlenize farklı kanallardan tekrar tekrar ulaştırmanızı sağlar ve anlaşılması kolay bir hale getirir. Eğer verdiğiniz mesajlar birbiriyle tutarsız ve bağlantısız olursa, hedef kitleniz tarafından kolaylıkla göz ardı edilecektir. Bu durum, ayrıca markanızla daha az bağ kurmalarına ve müşteri tarafında daha düşük sadakate yol açar ki bu da uzun vadede satışlarınızın düşmesi demektir. Omnichannel pazarlama sayesinde tüketicinin aklında kalan, bağlantılı ve tutarlı mesajlar üretebilirsiniz.


3- Müşteriyi Elde Tutmayı Kolaylaştırır, Satın Almak İçin Motivasyon Sağlar

Müşteriler sorunsuz ve akıcı bir deneyim yaşadıklarında pozitif karşılık vereceklerdir ki bu durum satışlarınızın artmasında önemli bir etmendir. “Önce online arama, sonra offline satın alma” omnichannel müşteriler arasında giderek artan bir eğilimdir. Google verilerine göre, mobil cihazlarında lokasyonlarının yakınlarında bulunan ürün ya da hizmetleri aratan kullanıcıların yüzde 76’sı gün içinde aradıkları konuyla ilgili bir işletmeyi ziyaret ediyor ve aramaların yüzde 28’i satışla sonuçlanıyor. Bu nedenle fiziksel mağaza ve diğer kanallardaki içeriklerinizi daha basit ve uyumlu hale  getirmek müşterinizin alışveriş deneyimini oldukça kolaylaştırır. Tüm kanallarda birbiriyle uyumlu ve zorlayıcı olmayan bir deneyim sunmak, tüketicilerin şirketinize güvenmeyi sürdürmesini sağlarken, bir yandan da sizin müşteri deneyimini daha yakından kavrayarak nasıl aksiyon alacağınıza karar vermenizi kolaylaştırır.

Bilgi: Omnichannel pazarlama hakkında daha fazla bilgi almak ve omnichannel pazarlama yapabilmek için bizimle hemen iletişim kurabilirsiniz 😉

İlginizi Çekebilir:
E-ticaret Performansınızı Geliştirmek İçin Sosyal Medyadan Yararlanabileceğiniz 5 İpucu
Blogunuzda Ziyaretçilerinizi Sıkmayacak İçerikler Yaratmanızı Sağlayacak 20 Etkili Yol
Önceki yazıyı okuyun:
Web Sitenizin Trafiğini ve Geri Dönüşümünü Artırmakta Kullanabileceğiniz 5 Popup Önerisi

İnternet kullanıcıları olarak hiçbirimiz popup’ları sevdiğimizi pek söyleyemeyiz. Ancak websitenizdeki kullanım şekline bağlı olarak etkili ya da can sıkıcı popup’lar...

Kapat