Dijital Pazarlama, Omnichannel Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

Omnichannel Pazarlama Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken 4 İpucu

Satın alma davranışındaki tüketici serüveni zaman içerisinde hızlıca değişim gösterdi(hala değişmeye devam ediyor). Eskiden insanların satın alma davranışı sadece fiziksel olarak var olan dükkanlardan gerçekleştirdiği ve e-ticaretin ilk zamanlarında kişisel bilgisayarlarından alışveriş yaptığı bir dönem vardı. Bu tip satın alma davranışı hala var fakat insanlar tek bir satın alım döngüsünde değil artık daha farklı kanalları aynı anda kullanıyor. Ayrıca ek kanallar devam eden süreçlere eklenerek işler biraz daha karışık hal aldı. Satın almanın artık tek bir doğrusal yolu yok. Satın alma yolculuğu artık çok daha karmaşık ve şu bir gerçek ki tüketiciler bu yolculuktaki sapmalar sonucu sinirlenebiliyor. Bu yüzden onların A noktasından B noktasına ulaşmaları için bunu olabildiğince kolay hale getirmelisiniz ve yine bu yüzden pazarlamada omnichannel yaklaşımını benimsemelisiniz. Maalesef çok az şirket bu tipte karmaşık kanallı pazarlamadan kazanç sağlayabiliyor. Neden? Çünkü omnichannel çok farklı bir şekilde yanlış anlaşılabilen bir kavram ve küçük şirketler nereden başlayacaklarını bilmiyorlar. 

Bilgi: Related Digital olarak Türkiye’de gerçek omnichannel pazarlama deneyimini yıllardır sunan en önemli markayız. Omnichannel pazarlamayı birkaç kanalda oluşan datalar üzerinden değil, sahip olduğunuz tüm kanallardan datalar toplayarak müşterilerinize kusursuz bir deneyim yaşatmanız için kusursuz teknolojiler geliştiriyoruz.

Basitçe, omnichannel pazarlama tüm kanallar ve araçlar aracılığıyla tutarlı ve kesintisiz marka deneyimini müşterilere ileterek onların etkileşmesini sağlamaktır. Örneğin bir kıyafet firmasının web sayfasına mobil cihazınızdan göz attığınızı düşünün. Beğendiğiniz bir t-shirt buluyorsunuz, bunu alışveriş sepetine atıyorsunuz fakat herhangi bir şey tarafından dikkatiniz dağılıyor ve alışverişinizi tamamlayamıyorsunuz. Birkaç saat sonra tabletinizden Facebook’a giriş yapıp gezinmeye başlıyorsunuz. Haber akışında daha önce baktığınız markanın alışveriş sepetinde kalan t-shirtünüzü gösteren bir reklamını görüyorsunuz. Birkaç tıklama sonrası günün erken saatlerinde keşfettiğiniz t-shirtün hala alışveriş sepetinde olduğunu görüyorsunuz. Tam bunun için bir aksiyon alırken tabletinizin şarjı bitiyor. Hızlıca laptopunuza geçiş yapıyorsunuz, siteyi açıyorsunuz ve bir bakmışsınız alışverişinizi tamamlayabiliyorsunuz. Bu örnekte olduğu gibi tüketiciler artık satın alımda markalardan bunları bekliyor. Senkronize kanal ve araçlarla elverişlilik. Sadece bu değil, modern müşteri yolculuğu hem çevrimiçi hem de çevrimdışı olarak eşzamanlı bir şekilde artış gösteriyor. Örneğin bir tüketici ürün fiyatlarını çevrimiçi ortamda karşılaştırıp sonrasında fiziksel olarak var olan bir dükkandan satın alımını gerçekleştirebiliyor. Bunun ters senaryosu olarak tüketici fiziksel olarak var olan dükkana gidip satın almak istediği ürünün dükkanda kalmadığını öğrenince ürünü hızlıca çevrimiçi olarak sipariş edip kısa sürede elinde olmasını sağlayabiliyor. Bu çapraz kanalları kullanan müşterileri memnun etmek için markalar müşterilerin satın alım sürecinin neresinde olursa olsun kaldıkları yerden devam etmelerini sağlamaya izin vermeli ki bu da omnichannel pazarlamanın güzelliği 😉

Omnichannel pazarlama yaklaşımının kalbinde birebir deneyimin önemi yatar. İster B2B, ister B2C şeklinde olsun, modern satın alma davranışı kişiselleştirilmiş etkileşime bağlı olarak süregelir, işte bu nokta omnichannelın ortaya çıktığı noktadır. Satın alan kişiye kontrolü vererek deneyiminin başlangıçtan sona kusursuz ve tutarlı olduğuna emin olursunuz. Omnichannel pazarlama stratejisine oluştururken işinize yarayabilecek birkaç tavsiye:


1- Eski Ekonomi Süreçlerinden Kurtulun

Her şey değişim gösteriyor ve bu değişimler bir işin tamamlanma şeklini değiştiriyor. Eski kafalı yöntemler ve yollar yalnızca rakiplerinizin sizi geçmesine yarar. Örneğin geleneksel satış hunisi yöntemi artık işe yaramıyor. Bu yüzden müşterilerinizi huninin sonunda satış yapmaya çalıştığınız birer sayı olarak düşünmekten vazgeçin. Onları gerçek bir insan gibi davranın ve markanızla olan etkileşimlerini ve deneyimlerini kişiselleştirmeye odaklanın. Bu yaklaşım yalnızca omnichannel pazarlama için değil, tüm pazarlama stratejileri için gereklidir.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Müşterilerinizin Tek Bir Görünüşünü Elde Edin

Bu adım omnichannel pazarlama stratejisinin en önemli adımlarından biri olmakla birlikte aynı zamanda en zorlusudur. Bu gerçekten önemlidir çünkü müşterileriniz markanızla çok sayıda kanal aracılığıyla etkileşmektedir. Pazarlamacılar bu yüzden birleştirilmiş ve iyi koordine edilmiş bir müşteri profili oluşturmalıdır ve bu müşteri profili müşterinin bütünsel bir resmini sunmalı ve daha iyi bir müşteri deneyimi yaratmaya yardımcı olmalıdır. Bunu nasıl yapabilirsiniz? Müşterilerinize müşteri karakterleri hakkında doğru soruları sormalısınız ve topladığınız verileri uygulamak için Related Digital gibi araçları ve teknolojiyi kullanmalısınız.


3- Müşterilerle Tercih Ettikleri Kanallarda Etkileşim Kurun

Tek bir işlem için müşterilerin çoklu araçlar arasında nasıl hızlıca ileri geri gittiklerini biliyoruz. Tatmin edici müşteri deneyimi sunan markalar, tüm kanallarını açık tutarak müşterilerinin istediklerinde etkileşim kurmalarını sağlamalıdır. Bunlara e-posta, sosyal medya, video chat, mesajlaşma veya çağrı merkezini arama dahil.


4- Verileri Doğru Değerlendirin

Mevcut iş ortamında veriler olmadan pazarlama yapabilmek imkansız ve bu durum böyle devam edecek gibi gözüküyor. Omnichannel pazarlama yaklaşımına başlamadan önce her yerden toplayabileceğiniz ve kazanabileceğiniz içgörüleri bir yerde toplayacak düzgün bir veri stratejisine ihtiyacınız var.

Satın alma yolculuğu farklı katmanların ve nüansların eklenmesiyle zamanla daha da karmaşık bir hal alıyor. Müşterilerin sürücü koltuğuna oturmasıyla birlikte pazarlamacıların onların kurallarına göre hareket etmekten başka bir şansları yok. Omnichannel pazarlama bu yolda ilerleyebileceğiniz bir yaklaşımdır.


Öneri: Omnichannel pazarlama hakkında daha fazla bilgi almak ve uzmanlarımızın size yardımcı olmasını istiyorsanız, bizimle iletişime geçin. 

İlginizi Çekebilir:
Dünyaca Ünlü 5 Dijital Pazarlamacıdan Sosyal Medya Tüyoları
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] İçerik Pazarlaması Nedir?
Önceki yazıyı okuyun:
YouTube’da SEO’yu Etkileyen 10 Temel Faktör

YouTube'un dünyanın en büyük ikinci arama motoru olduğunu biliyor muydunuz? Dünyanın 1 numaralı arama motoru Google'a ait olan YouTube aynı...

Kapat