E-Posta Pazarlama, Omnichannel Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

[ÖZEL REHBER] Etkili E-posta Listesi Oluşturmanın Yolları

Başarılı e-posta pazarlamacılar, hedef kitlenin e-posta adreslerinin toplanmasına, listeler oluşturulmasına ve abone sayısının arttırılmasıyla birlikte güncellenmesine de yardımcı olur. Kuşkusuz, tüm bunlar sürekli ve oldukça uğraş isteyen çalışmalardır. Fakat e-posta listesinin kalitesi, e-posta pazarlama stratejilerinin başarılı olup olamayacağını belirlediğinden fazlasıyla önemlidir. Bu yazımızda web sitenize gelen kullanıcıların e-posta adreslerini almaya çalışırken takip edebileceğiniz yolları ve popüler markaların bültenlerine potansiyel abone çekmek için kullandıkları yöntemleri öğreneceksiniz.


İzin Tabanlı Bir E-posta Listesi Oluşturun

E-posta kampanyanızdan başarılı sonuçlar ve yüksek dönüşüm oranları elde edebilmeniz için öncelikle kullanıcılarınızdan e-posta gönderim izni almalısınız. Ancak bu şekilde onlara ilgili içerikler sunabilirsiniz. Birçok pazarlamacı maalesef halen, e-posta listesi kiralayarak ya da satın alarak içerikleriyle ilgilenmeyecek olan insanları bile e-posta listelerine dahil ediyor. Herhangi bir onay vermedikleri halde e-posta alan aboneler bu durumdan rahatsızlık duyarak bu bültenleri spam olarak işaretleyeceklerdir. Dolayısıyla, uzun bir e-posta listesine sahip olmanız size istediğiniz sonucu getirmeyebilir. Öte yandan, kullanıcının izni olmadan e-postalar göndermek kanunlara aykırı bir durumdur. E-posta pazarlama stratejilerinizde uzun vadede elde edeceğiniz sonuçlara odaklanmalısınız. Unutmayın, eğer posta pazarlama kampanyalarınızın başarıya ulaşmasını istiyorsanız; her zaman olası sonuçları göz önünde bulundurmalı ve e-posta listenizin kalitesinden ödün vermemelisiniz.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


Kaliteli Bir E-posta Listesi Nasıl Oluşturulur?

1- Üyelik Formları

Web sitenize yerleştirdiğiniz üyelik formları e-posta pazarlama programınızın başarılı bir şekilde ilerlemesi için oldukça önemlidir. Abonelerinizin üyelik formalarına kolayca ulaşmasını istiyorsanız onları tasarımınıza, gereksinimlerinize ve zevkinize bağlı olarak en doğru yerlere yerleştirdiğinizden emin olmalısınız.

2- Pop – Up Formlar

Gerçekçi olmak gerekirse insanlar bir web sitesinde onları ne zaman karşılayacaklarını bilmedikleri pop-up formlarını rahatsız edici bulurlar. Fakat doğru zamanda karşılaşılan pop-up formları abone sayınızı arttırmanızda fazlasıyla etkili olabilir. Pop-up pencerenizi kullanıcıların bir süre içeriğinize göz attıktan sonra etkinleşecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Ziyaretçilerle daha hızlı etkileşim sağlamak için bazı özel teklif, indirim, kupon, ücretsiz kargo ya da ilgilerini çekecek içerikler sunabilirsiniz.

3- Sosyal Medya

E-posta listenizi genişletmeye çalışırken sosyal medya stratejilerinden de yararlanabilirsiniz. Abonelerinizin markanızla etkileşime geçmesini sağlamak adına özellikle Facebook sayfanıza da bir üyelik formu yerleştirebilirsiniz.

4- Landing Page (Açılış/Karşılaşma Sayfası) Optimizasyonu

Marketing Land tarafından yapılan araştırma, e-posta tabanınızı geliştirebilmek amacıyla açılış sayfalarını kullanmanın dönüşümleri %50 oranında arttırdığını gösteriyor. Web sitenizin ilgili açılış/karşılaşma sayfalarını mümkün olduğunca anlaşılabilir ve basit olmasına özen göstermelisiniz. Bu sayfaları eylem çağrısı butonu yerleştirerek insanları e-posta listenize abone olmaya teşvik edebilirsiniz.

6- Online Etkinlikler

Hepsi ilgilenecek ya da bir ödül kazanacak olmasa bile potansiyel abonelerinizin e-posta adreslerini alabilmek amacıyla onlara çeşitli web seminerlerine, hediye çekilişlerine ya da yarışmalara katılmayı teklif edebilirsiniz.

7- Offline Etkinlikler

İnsanlardan e-posta adresi toplama, internet platformu dışında da uygulanabilen bir pazarlama faaliyetidir. Eğer bir konferans ya da seminer düzenliyorsanız, ya da bir mağazanız varsa insanlara sunduğunuz formları doldurmalarını talep ederek e-posta adreslerine ulaşabilirsiniz. Bununla birlikte her zaman, sizden e-posta bülteni almak isteyip istemediklerine dair bir işaretleme yapmalarına özen göstermelisiniz. Öte yandan mağazanıza gelen müşterilerinize indirim kartı sunabilirsiniz. Kartı elde edebilmek öncelikle onlara sunacağınız formdaki gerekli alanları doldurarak kişisel bilgilerini paylaşmaları gerecek.

Aynı gün ya da birkaç gün içerisinde bilgilerini aldığınız müşterilerinize bir hoş geldiniz e-postası göndererek sizden hangi sıklıkta ve ne tür içeriğe sahip e-postalar almak istediklerini sorabilirsiniz. Abone olmanın ayrıcalıkları hakkında bilgi verebilir ve diledikleri zaman abonelikten çıkabilme seçeneklerinin olduğunu da belirletebilirsiniz. Hoş geldiniz e-postası göndermeyi ertelediğiniz takdirde yeni aboneleriniz sizi unutabilir ve sizden gelen e-postaları spam olarak işaretleyebilirler.

Son olarak, basılı materyallerin hepsi bülteninizin tanıtımında işinize yarayabilir. Broşürlerinizin, kitapçıklarınızın ve hatta paketlerinizin üzerine QR kodları koyabilirsiniz. Hedef kitleniz bu kodu okuttuğunda özel teklifler ya da abonelik formu hakkında bilgi içeren bir açılış sayfasına yönlendirilerek bülteninize abone olabilir.


E-posta Adreslerini Daha Etkili Bir Şekilde Nasıl Toplayabilirsiniz?

Üyelik formlarınızın biçimleri, kullandığınız sosyal platforma göre farklılık gösterebilir ancak ne olursa olsun üyelik formlarını web sitenizde görünmeyen noktalara saklamayın. Tam tersine daha görünür hale getirin. Kullanıcılarınızın abonelik işlemini kolaylaştırmak için web sitenizin ana sayfasına üyelik formları yerleştirebilirsiniz.

  1. Web Sitesinde
  2. Blogunuzda
  3. Facebook Sayfanızda

1- Potansiyel Müşterilerinize Özel Teklifler Sunun

Eğer ziyaretçilerinizi birer aboneye dönüştürmek istiyorsanız klasikleşmiş bir şekilde e-posta adreslerini istemekten çok daha fazlasını yapmanız gerekebilir. Şöyle ki, insanlar karşılığında değerli bir şeyler elde edeceklerini bilirlerse abone olmaya çok daha istekli hale gelebilirler. Bu nedenle, markanızın uzmanlık alanına ve abonelerinizin isteklerine bağlı olarak onların ilgisini çekecek özel teklifler sunabilirsiniz. İndirim kuponu, ücretsiz kargo, e-kitap, bazı eğitim kursları ya da videoları için kuponlar sunacağınız özel tekliflerden yalnızca birkaçıdır. Tekliflerinizin başarılı sonuçlar getirebilmesi için değerli ve amacına uygun olduğundan emin olmanızda ve üyelik formu tamamlandıktan hemen sonra göndermenizde fayda var.

2- Sosyal Kanıt Kullanın

Genellikle verdiğimiz kararlardan pişman olmamak için en doğru olanı saptamak isteriz. Dolayısıyla, çoğunluğun sergilediği davranışları takip etmek bizi daha güvende hissettirebilir. İşte bu davranış sosyal kanıtın ne olduğunu ve nasıl işlediğini gösterir. Bu nedenle, web sitenizde bülteninizi takip eden insan sayısını belirtmeye özen gösterin. Eğer insanlar ziyaretçilerin çoğunluğunun bülteninize abone olduklarını görürlerse aynı davranışını gösterme olasılıkları artabilir.

3- Quiz ya da Testler Sunun

İnsanlar kendileriyle alakalı yeni ve ilginç şeyler öğrenmekten keyif alırlar. Bu nedenle, ziyaretçilerinize sunacağınız quiz ya da testler oldukça dikkat çekici olabilir. İnternet fazlasıyla seçici bir kullanıcının bile ilgisini çekebilecek çeşitli testlerle doludur. İnsanların kendileriyle ilgili merakından yararlanarak onlara farklı quizler önerebilir ve sonuçlarını bir e-posta ile gönderebilirsiniz. Ziyaretçilerinize alanınızla ilgili 10 soruluk içerikli bir quiz oluşturabilirsiniz. Ziyaretçinin sonuçlara ulaşabilmesi için quizi yanıtladıktan sonra 11. soruda ondan istenen e-posta adresini vermesi gereken bir yöntem uygulayabilir ve bu sayede e-postalarını alabilirsiniz.

4- Yalnızca Önemli Olan Bilgileri Talep Edin

İnsanlar kendilerine dair çok fazla kişisel bilgi istendiği durumlarda savunmasız hissedebilir ve rahatsızlık duyabilirler. Dolayısıyla, ilk etapta bültenlerinizi en temel şekilde kişiselleştirebilmek amacıyla onlardan yalnızca isimleri ve e-posta adresleri gibi gerekli olan bilgileri istemenizde fayda var. Doldurulacak çok fazla alan olduğunda insanlar bununla uğraşmak istemeyebilirler.

İlginizi Çekebilir:
Yeni E-ticaret Yasası E-posta Pazarlama İstatistiklerini Nasıl Etkiledi?
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] Dijital Dünyada Marka Bilinirliğini Arttırmanın 7 Kolay Yolu
Önceki yazıyı okuyun:
LinkedIn Algoritması Paylaşımlarda Nasıl Çalışıyor?

Sosyal ağlar içerisinde belki de en niş karakterli olarak kabul edebileceğimiz LinkedIn, diğer popüler ağlardan farklı olarak tek bir hedef...

Kapat