E-Posta Pazarlama, Segmentasyon, Yeni Başlayanlar İçin

[ÖZEL REHBER] Yeni Başlayanlar İçin 5 Adımda E-Posta Pazarlama

Büyük bir ihtimalle e-posta pazarlamayı işiniz için satış ve gelir arttırmak açısından kullanmak istiyorsunuzdur. Fakat e-posta pazarlamaya nasıl başlamalısınız? E-posta pazarlamasının adımları nelerdir ve yapacağınız kampanyaların başarısını nasıl sağlayacaksınız? E-posta hesaplarınının Facebook ve Twitter’daki hesapların toplamından 3 kat daha fazla olduğunu biliyor muydunuz? Peki pazarlama amaçlı gönderilen e-postaların tıklanma oranının Twitter’daki pazarlama amaçlı paylaşımlardan 6 kat daha fazla olduğunu? Bu istatistikler çoğaltılabilir ki ilgili bir dijital pazarlamacı olarak e-posta pazarlamanın diğer dijital pazarlama araçlarına göre en çok yatırım getirisine sahip olan araç olduğunu okumuşsunuzdur. Yeni başlayanlar için basitçe anlaşılabilecek ve kolay kurgulanabilecek adımları düzenlediğimiz bir rehber hazırladık. Rehberdeki 5 adımı izleyerek hızlı ve kolayca e-posta pazarlamasına başlayabilirsiniz. E-posta kampanyası oluşturmayı bu yöntemle basit bulacak işinize getiriler sağlayacaksınız.


1- E-posta Pazarlama Hedeflerinizi Belirleyin

Herhangi bir e-posta pazarlama aracını kullanıp ilk kampanyanızı göndermek ilk anda size çekici gelebilir. Fakat işe bodoslama dalmadan önce birkaç dakikanızı hedeflerinizi belirlemeye ayırmak önemlidir. Hazırlamış olduğunuz kampanyaları iletecek e-postada neye ulaşmak istiyorsunuz, kimleri hedefliyorsunuz, hangi içerikleri dahil edeceksiniz ve başarınızı nasıl ölçeceksiniz? E-posta pazarlama programınızın hedeflerini koyarken bunların şirketinizin genel pazarlama hedefleriyle örtüşmesi önemli bir noktadır. Hedefiniz ürününüzü kullanan/satın alan yeni kişiler mi? Satış takımı için potansiyel müşteriler mi? Etkinliklerinize daha çok katılımcı mı? Amacınız için daha çok bağış toplamak mı? E-posta pazarlama hedef kitlenize ulaşabileceğiniz en güçlü kanallardan biri ve e-posta pazarlamayı birçok hedefi gerçekleştirmek için kullanabilirsiniz. Bu yüzden öncelikle gerçekleştirmek istediğiniz hedefleri düşünmeye zaman ayırmak bu bağlamda önemli. 


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- İşinize Yarayacak Bir E-Posta Listesi Oluşturun

Hedeflerinizi belirleyip e-posta pazarlamasıyla neyi başarmak istediğinize karar verdikten sonra sıra e-postalarınızı gönderebileceğiniz e-posta listeleri oluşturmaya geliyor. Bu sayede hedeflerinize göre e-postaları göndermeye başlayabilirsiniz. E-posta listesi oluşturmanın birçok farklı yolu vardır, fakat doğru yöntem kampanyanız için oluşturduğunuz hedefe göre hareket etmektir. Eğer mevcut müşterilerinizle bağlantıda kalmak için e-postayı kullanmayı düşünüyorsanız, seçeceğiniz e-posta pazarlama servisi ile eski müşterilerinizin verilerini içeren geniş bir liste oluşturabilirsiniz. Çeşitli programları kullanarak mevcut müşteri verilerinizi listeyi oluşturmak için kullanabilirsiniz. Fakat herhangi bir kişiyi listeye dahil etmeden önce bu abonelere e-posta atma izninizin olduğundan emin olmalısınız.

Eğer e-postayı henüz e-posta adresine sahip olmadığınız kitleyle iletişime geçmek için kullanmayı planlıyorsanız yeni e-posta adresleri bulmalı ve baştan bir e-posta listesi oluşturmalısınız. Şanslısınız, birçok başarılı e-posta pazarlamacısının yeni bir e-posta listesi oluştururken kullandığı bir formül var. Bu formül:

Değerli Bir Teşvik+Basit Bir Abonelik Fırsatı= Geniş E-Posta Listesi

Basit gözükmesinin yanında bu formül oldukça mantıklı. Kullanıcılara ne kadar çok abonelik fırsatı gösterseniz de değerli bir teşvik olmadan onlara ikna etmek oldukça zordur. Aynı zamanda onlara sunacağınız değerli teşvik ne kadar iyi olursa olsun eğer onları listenize dahil etmek istiyorsanız abonelik seçeneğini oldukça basit tutmalısınız. Buradaki esas soru değerli bir teşvik nasıl oluşur ve kullanıcıların abonelik seçeneğini nasıl basit ve kolay oluşturabilirsiniz? İnsanları e-posta listelerinize dahil etmeye yarayacak birkaç değerli teşvik tavsiyesi:

 • İlk Sipariş İndirimi: Eğer çevrimiçi dükkanlarda satış yapıyorsanız insanlara e-posta listelerine katılmaları halinde yapacakları ilk alışverişte indirim yapmak çok güçlü bir teşviktir. Bu yöntem sadece abone olmalarına değil aynı zamanda alışveriş yapmalarına teşvik eder.
 • Ücretsiz veya Hızlı Kargolama Yeniliği: Müşterilerinize ücretsiz veya hızlı kargolama sunmak listenize dahil etmeniz açısından iyi bir teşvik edicidir. Bu teklif insanların istedikleri bir ürüne daha hızlı ulaşması açısından listenize dahil olmak isteyecekleri güçlü bir motive edicidir.

Bundan başka, denklemin diğer tarafında insanlara basit ve kolay abonelik fırsatları sunarak onları listenize dahil etmek var. Abone formatı insanlara sunacağınız teşviklere bağlı olsa da işinize yarayabilecek birkaç fikir:

 • E-posta Liste Kutusu: E-posta listesine kayıt çubuğu web sitenizin en tepesinde ya da yan bloğunda yer alır ve insanların e-postalarını yazarak listeye abone olması konusunda bir eylem çağrısı yapar.
 • Kayan pop-up: Kayan pop-up web sitenizin orta köşesinde yer alan ve aşağı inme ve yukarı çıkma hareketinde kullanıcıyı takip eden bir kutucuktur. Ziyaretçilerin e-posta adreslerini girerek listeye dahil olmalarını sağlayacak bir eylem çağrısında bulunur.

3- Göndermek İstediğiniz Kampanya Türünü Belirleyin

Dijital pazarlamacıların e-posta abonelerine gönderebilecekleri birçok e-posta kampanyası vardır, burada seçim birinci adımda belirlenen hedefe göre seçilir. Daha önce de belirttiğimiz gibi seçeceğiniz e-posta kampanyası tipi tamamen e-posta hedeflerine bağlıdır. Eğer satışları arttırmak amacınızsa pazarlama teklifi ve duyuru kampanyaları iyi sonuç getirir. Fakat amacınız mevcut müşterilerinizi şirketinizdeki yeniliklerle ilgili bilgilendirmek ise onlara düzenli olarak haber bülteni göndermek etkili bir yöntem olacaktır.

a- Haber Bülteni

Hedefiniz var olan müşterilerinizle temas halinde olmaksa haber bülteni gönderebileceğiniz harika bir kampanya türüdür ki biz Related Digital olarak bu yöntemden fazlasıyla yararlanıyoruz. Bu yöntemle markanız, işiniz ve ürünleriniz daha çok akılda kalacak ve insanlar sitenize daha çok gelmeye başlama potansiyeline sahip. E-posta haber bülteni genelde tek bir konu hakkında düzenli olarak gönderilen e-posta kampanya çeşididir. Örneğin biz her hafta müşterilerimizle düzenli olarak blogumuzda yayınladığımız içerikleri paylaşıyoruz. Bu bültenlerde e-posta pazarlama, dijital pazarlama, sosyal medya, pazarlama otomasyonu gibi konularda ipuçları ve blog yazıları yer alıyor.

b- Pazarlama Teklifi

E-posta pazarlaması teklifi içeren kampanya direkt karşılık alma amacıyla gönderilir. Pazarlama teklifine sahip bir e-posta eğer amacınız satışları arttırmaksa etkili bir yoldur. Bu kampanya türünde bir ürün ya da promosyonlu fiyatla birlikte sipariş vermek için bir eylem çağrısı eklenir ve bu sayede insanların web sitenize gelerek satın alım gerçekleştirmesi beklenir. Bunun iki temel yolu vardır.

 • Yeni çıkan ürünleri öne çıkarıp insanları satın almaya teşvik eden kampanya
 • Ürününüz veya servisinizle ilgili indirim veya promosyon içeren kampanya

c- Duyuru

Duyuru kampanyası e-posta yoluyla abonelerinize yeni bir ürün, özellik veya servisi duyurmak için kullanılır. Duyuru e-postası hali hazırdaki müşterilerinize yeni çıkan ürün ve özellikleri duyurarak onlarla bağlantı kurma açısından iyi bir yoldur. Bilgiyi paylaşmak birinci hedef iken, gönderilen e-posta insanların sitenize yönelmesini sağlayabilir ve bu sayede satış gerçekleştirebilirsiniz.


4- İlk Kampanyanızı Yaratın

Hedeflerinizi belirleyip belirli bir kitle oluşturup kampanya tipinizi seçtikten sonra geriye ilk kampanyanızı oluşturmak kalıyor. Oluşturacağınız her kampanyanın başarıyı yakalaması için bazı esaslara dikkatinizi vermelisiniz.

a- Kampanyanızı Kolay Okunabilecek Şekilde Biçimlendirin

Araştırmalara göre yetişkin insanların bir şeye odaklanma süreleri maksimum 8 saniye. Bu kadar kısa bir süre söz konusuyken insanların oluşturduğunuz kampanyaları kelime kelime okumadıklarını ve sadece ilgilendikleri şeyleri dikkate aldıklarını tahmin ediyorsunuzdur. Bu yüzden uzun ve karışık e-postalar yazmak doğru bir yaklaşım değil. E-postalarınızı insanların içeriklerinizi okuyabilmelerine yardım edecek ve bunu yaparken de onları eylem çağrılarına götürecek şekilde oluşturmalısınız. Bunun için çeşitli yollar var. Bunlardan biri de kampanyanızın ana mesajını başlığa yazmak, bunu destekleyici bilgilerle desteklemek ve okuyucuların görecekleri görsellerle, tıklamalarındaki sebebi kavrayabilecekleri görseller kullanmak. Son olarak okuyucuyu bir eylem çağrısına yönlendirmek, kafasının iyice netleşmesini sağlar. Bu ve buna benzer bir yaklaşımla e-postaların kolayca okunabilir ve kampanyalarınız insanların dikkatini çekip tıklanma oranınız artabilir.

b- Kampanyanızı Segmente Edin

Araştırmalara göre segmente edilmiş listelere atılmış bağlantılı içerikler e-postadan sağlanan geliri %760 arttırıyor. Bu yüzden bir kampanyayı herkese göndermektense e-posta listenizi gruplandırmak ve her gruba ilgilenecekleri içerikler göndermelisiniz. Örneğin hem kadın hem de erkeklere yönelik kıyafet üreticisi iseniz, erkek müşterilerinize e-postalarınızda kadınlara yönelik kıyafet önermemelisiniz.  

c- Markanızın Genel Pazarlama Stratejisini Yansıtın

E-posta kampanyalarınızın abonelerinizin markanızla ilgili bağlantıda olduğu tek şey olmadığı açık. Hatta aboneleriniz büyük ihtimalle web sitenizi ve sosyal medya sayfalarınızı e-posta listesine kaydolmak için daha önce ziyaret etti. Bu yüzden e-posta kampanyalarınızın diğer mecralardaki gibi marka renklerini, fontlarını taşımaları müşterilerin tutarlı bir deneyim yaşaması için önemlidir. Kampanyalarınızın başka mecralardaki gibi markalama stratejinizle bağlı olduğunu gören abonelerin e-postaları onaylayıp oluşan güvenin artmasıyla e-postaların tıklanma oranının artma ihtimali yüksektir.

d- Tüm Cihazları Düşünün

Abonelerinizin e-posta kampanyalarınıza tıklaması için kullanımını onlar için yapabildiğiniz derecede kolaylaştırmanız gerekiyor. Araştırmalara göre insanların e-postaları telefonda açma oranı %41, bu yüzden kampanyalarınız eğer her cihaza uygun değilse abonelerin deneyimini zorlaştırdığınız anlamına geliyor. Bu yüzden e-posta kampanyalarınızın her cihazda görülebilir olması oldukça önemlidir.


5- Sonuçlarınızı Ölçümleyin

İlk e-postanızı gönderip aboneleriniz bunları açmaya başladığında kampanyanızın başarısı ölçebilmelisiniz. E-posta pazarlama kampanyalarının başarısını ölçebilecek iki platform vardır: Biri e-posta pazarlama aracınız diğeri ise web site çözümleyiciniz(Google Analytics gibi). E-posta pazarlama aracı e-posta kampanyalarınızla abonelerinizin nasıl etkileşime geçtiğini anlamınızı sağlar. Ortaya çıkan raporda şu anahtar veriler yer alır:

 • Açılma Sayısı: Kampanyanızı açan spesifik abone sayısı
 • Gönderilemeyen E-posta Sayısı: Çeşitli sebeplerden ötürü kampanyanızın iletilemediği e-posta adresi sayısı
 • Açılmayan E-Posta Sayısı: Kampanyanızı açmayan spesifik abone sayısı
 • Açılma Oranı: Kampanyanızı açanların tüm abonelere oranı
 • Tıklanma Oranı: Kampanyanızı açan insanların kampanyanın içindeki linke tıklama oranı
 • Abonelikten Çıkma Oranı: Bu kampanyadan sonra e-posta listenizdeki abonelikten çıkanların oranı
 • Spam Şikayeti: Kampanyanızı spam olarak işaretleyen insanların sayısı ve oranı
 • Paylaşım: Kampanyanızı bir arkadaşına e-posta ile yönlendiren veya Twitter ve Facebook gibi sosyal medya araçlarında paylaşan insanların sayısı
 • Dönüşüm Oranı: Eğer analiz aracınızla e-posta pazarlama aracınızı entegre ederseniz dönüşüm oranlarınızı da e-posta ölçüm aracınızdan kontrol edebilirsiniz.
 • Cihazlar: E-postanızın hangi cihazlardan daha çok açıldığını ve hangi cihazlardan daha büyük dönüşüm yarattığını gözlemleyebilirsiniz.

Tüm bu veriler abonelerinizin kampanyalarınızla nasıl bir etkileşimde bulunduğunu ve kampanyalarınızın başarısını kıyaslama konusunda size bir bakış açısı katıyor. Abonelerinizin e-posta kampanyalarınızla nasıl etkileşime geçtiklerini analiz etmekte biraz zaman harcadıktan sonra bir adım daha öteye gidebilir ve web sitenize girmek için tıkladıklarında neler olduğunu inceleyebilirsiniz. Bunu yapabilmek için bir web site analiz aracına ihtiyacınız var ki bu konuda da Related Digital Retention Analytics imdadınıza yetişiyor. Bu sayede e-posta pazarlama kampanyanızdaki linklere tıklayıp web sitenize gelen kullanıcıların sitenizde ne kadar vakit geçirdiğini, hangi sayfalara girdiklerini ve hangi kampanyadan siteye geldiklerini saptayabilirsiniz.


Bilgi: Related Digital olarak tam 20 yıldır e-posta pazarlama konusunda binlerce şirkete destek verdik ve vermeye devam ediyoruz. E-posta pazarlama hakkında daha detaylı bilgi almak ve demo talebi için lütfen tıklayın.

İlginizi Çekebilir:
Sunumlarınıza Eklemek İsteyeceğiniz E-posta Pazarlamayla İlgili 15 İstatistik
Dijital Pazarlama Çalışmalarınızda Slideshare Kullanmanız İçin 10 Neden
Önceki yazıyı okuyun:
15 Soruda KVKK Şirketler İçin Neler Getiriyor?

Dijital dünyanın hayatımızın içerisine girmesinin ardından dijital dünyadaki kişisel verilerimizin güvenliği, hukuk açısından en önemli problemlerden biri haline geldi. Kanun...

Kapat