Omnichannel Pazarlama, Pazarlama Otomasyonu, Yeni Başlayanlar İçin

Pazarlama Otomasyon Stratejinizi Geliştirmenizi Sağlayacak 15 İstatistik

Emek yoğun çalışılan pazarlama departmanlarında bir çok pazarlama faaliyetinin aksiyon alması aşırı zaman alabilmekte ve bu nedenle anlık aksiyon alımı zorlaşıyor. Pazarlama otomasyonunu (marketing automation) kısaca tanımlamak gerekirse, pazarlama departmanlarınca gerçekleştirilen faaliyetlerin düzenli, otomatik ve ölçülebilir olmasını sağlayan araçlardır. Pazarlama otomasyon araçları düzenli olarak her müşteriye uygun, özel mesaj içerecek şekilde anlık aksiyon alarak müşteri ile iletişimi sağlıyor. Pazarlama otomasyon araçları ile e-posta pazarlama ve dijital pazarlama faaliyetinizde aklınıza gelebilecek pek çok aksiyonu otomatik olarak almanız mümkün.  Aşağıdaki 15 istatistik, neden pazarlama otomasyonu kullanmanız gerektiğini somut verilerle ortaya koyarken, e-posta pazarlamanın ötesine geçip, yeniliklere uyum sağlamanız gerektiğini açıklamamıza yardımcı olacaktır diye tahmin ediyoruz.

1- SiriusDecisions “B-to-B Marketing Automation Study,” raporuna göre, 2011’e oranla, günümüzde pazarlama otomasyonunu kullanan B2B markaların sayısı 11 kat daha fazla. 

2- B2B Insight “Marketing Automation: How to make the right buying decision,” araştırmasına göre, pazarlama otomasyonu kullananların %80’i potansiyel müşteri sayısının yükseldiğini, %77’si ise dönüşüm oranınlarının arttığını gözlemledi. 

3- DemandGen “Lead Nurturing Benchmark Study” çalışmasına göre, B2B pazarlamacıların %67’si, otomatikleştirilmiş lead generation çalışmaları sayesinde satış fırsatlarında %10 artış yakalamayı başardı. 

4- Econsultancy raporuna göre, e-posta pazarlamacıların %34’ü, 2017’de odaklandıkları ilk üç alandan birinin pazarlama otomasyonu kampanyaları olduğunu belirtti. 

5- Econsultancy raporuna göre, pazarlama profesyonellerinin üçte ikisi, davranışsal tetikleyicilerin daha yaratıcı kullanımlarını keşfederek önümüzdeki dönemde bu alanda daha fazla yenilik yapmayı planladıklarını söylüyor. 


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


6- Yes Lifecycle Marketing Analysis araştırmasına göre, 2015’te her 10 markadan en az 7’sinin uygulamasıyla, en çok kullanılan tetiklenmiş kampanya türü “karşılama (hoş geldiniz) e-postaları” oldu. 

7- Yes Lifecycle Marketing Analysis araştırmasına göre, standart e-posta pazarlama mesajları ile karşılaştırıldığında; pazarlama otomasyonu e-postaları iki kat daha fazla ( %29.9 vs %14.5) ortalama açılma oranına sahip. Yine pazarlama otomasyonu e-postaları üç kat daha fazla (%35,4 vs %11.1) tıklama ve açılma oranına ve 6 kat daha fazla (%10.6 vs %1.6) tıklanma oranına ulaşıyor. 

8- ResearchCorp “Demand Generation Adoption Survey” raporuna göre, Pazarlama otomasyonu kullanan markaların % 89’u, kullandıkları otomasyonu bir CRM sistemi ile entegre etmiş durumda. 

9- SiriusDecisions “Increasing Adoption of Marketing Automation Platforms” araştırmasına göre, pazarlama otomasyon platformlarını kullanan B2B pazarlamacılarından % 85’i, platformları tam potansiyelleriyle kullanmadığını düşünüyor. 

10- VB Insights anketine göre, pazarlama otomasyonu kullanan markaların % 80’i potansiyel satışlardaki artıştan memnun kalmış. Çalışmaya göre, bu markalar otomasyonun sağladığı yüksek kaliteli potansiyel müşterilerden % 77 oranında dönüşüm elde etti. 

11- Lenskold’s Lead Generation Marketing Effectiveness Study çalışmasına göre, rakiplerini geride bırakan şirketlerin % 63’ü otomasyon kullanıyor. 

12- Pardot araştırmasına göre, e-posta pazarlama sayesinde elde edilen gelirlerin % 75’inden fazlası, genel olmayan kampanyalardan elde edilirken, bu gelirlerin % 21’i, otomasyon yoluyla yönetilen tetiklenmiş e-posta kampanyalarından elde ediliyor. ()

13- The Annuitas Group raporuna göre, potansiyel müşterilere ulaşmak için pazarlama otomasyonunu kullanan markalar, nitelikli olası satış taleplerinde % 451 artış sağlıyor. 

14- eMarketer araştırmasına göre, terk edilmiş alışveriş sepetlerini dönüştürme programlarından doğum günü e-postalarına kadar her şeyi içeren otomasyonu kullanan B2C pazarlamacılar, dönüşüm oranlarını % 50 gibi yüksek bir oranda arttırmayı başardılar. 

15- Lenskold and Pedowitz Groups çalışmasına göre, otomatik e-postalar gönderen şirketlerin, bir müşterinin satın alma döngüsünde en doğru anda, ilgili iletileri gönderme olasılığı % 133 daha yüksek.

İlginizi Çekebilir:
Landing Page Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gereken 7 Nokta
E-posta Pazarlamasında Video Nasıl Kullanılır?
Önceki yazıyı okuyun:
Twitter’da Markaların Asla Yapmaması Gereken 8 Şey

Sosyal medya denince akla gelen en önemli ağlardan biri de kuşkusuz Twitter. 2010'lu yılların başında çok yoğun olarak kullanılan ancak...

Kapat