Pazarlama Otomasyonu, Segmentasyon, Yaşam Döngüsü Kampanyaları

Pazarlama Otomasyonlarıyla İlgili 12 Özel İstatistik

pazarlama-otomasyonlari-hakkinda-15-istatistik

Dijital pazarlama yapan şirketlerin, potansiyel ya da mevcut müşterileriyle en hızlı ve doğrudan iletişim kurabildiği metodlardan biri de pazarlama otomasyonları. Bir kişi e-bülten aboneniz ya da mevcut müşteriniz, yeni bir ürün satın almış olsun ya da geçmişte müşteriniz olabilir. İletişim kurmak istediğiniz kişilere, pazarlama otomasyonları sayesinde, onları doğru hedefleyen, ilgili mesajlar(e-posta, sms, push notification) zamanında ve yerinde gönderilebilir. Dijital pazarlamada otomasyon kullanımı hızla artmakta ve gelecekte dijital pazarlamanın merkezindeki noktalardan biri olacak. Pazarlama otomasyonlarının etkilerinin neler olduğuyla ilgili, pek çok araştırma bulunuyor. Bu araştırmalarda elde edilen önemli verileri sizler için derledik.

Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉

 1. Pazarlama otomasyonu kullanılarak gönderilen e-postalar standart kampanya e-postalarına göre %119 daha fazla tıklanma alıyor. (Kaynak: Epsilon)
 2. Pazarlama otomasyonu yardımıyla gönderilen e-postaların açılma oranında %30, tıklanma oranında %60 artış sağlanıyor. (Kaynak: Pepper Global)
 3. Gönderdiğiniz kampanya ya da bilgilendirme e-postalarının ortalama okunma süresi 51 saniye. (Kaynak: Nielsen Norman Group)
 4. Otomasyon yardımıyla iletişim ve pazarlama yapan perakendecilerin geri dönüş oranları %50 oranına kadar artıyor. (Kaynak: eMarketer)
 5. Pazarlama otomasyonu sayesinde oluşturulan kişiselleştirilmiş alakalı içerikler, normal kampanya içeriklerine göre 18 kat daha fazla gelir sağlamaya yardımcı oluyor. (Kaynak: Jupiter Research)
 6. Kişiselleştirilmiş e-postalar, kişiselleştirilemeden gönderilen e-postalara göre 6 kat daha fazla kazanç elde etmenizi sağlar. (Kaynak: Experian)
 7. Pazarlama otomasyonunun en yaygın kullanıldığı yöntemlerden biri olan hoş geldiniz e-postalarının açılma oranı %50’dir. (Kaynak: Marketing Sherpa)
 8. Kullanıcıların %74.4’ü abone oldukları zaman, direkt olarak hoş geldiniz e-postası bekliyor. (Kaynak: BlueHornet)
 9. Hoş geldiniz e-postalarının diğer e-postalara oranla 4 kat daha fazla açılma oranı ve 5 kat daha fazla tıklanma oranı bulunuyor. (Kaynak: Experian)
 10. Perakende sektöründe birden fazla zincir halinde hoş geldiniz e-postası göndermek %13 oranında daha fazla gelir elde edilmesini sağlıyor. (Kaynak: Internet Retailer 500)
 11. Aynı teklifi sunan e-postalara göre doğum günü kutlaması temalı e-postaların etkileşim oranı %60 daha fazla. (Kaynak: ClickZ)
 12. Üst düzey dijital pazarlamacılarla yapılan araştırmalarda, pazarlamacıların %78’i liste segmentasyonunun pazarlama otomasyonunun geleceği olduğunu ve segmentasyon yapmadan ilerleyemeceklerini belirtiyor. (Kaynak: Gleanster)
İlginizi Çekebilir:
Attractive woman working on a laptop computer. She is casually dressed with long blonde hair. She looks relaxed with a cup of coffee and she is probably surfing the internet. She could be a business woman working at home or in an office. Shot is back lit with copy space. There is a digital tablet and mobile phone on the table
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] E-posta Listenizi Dönüşüm Sağlayacak Şekilde Beslemenin 4 Yolu
lead_nurting_yaparken_dikkat
Lead Nurturing Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken 7 İpucu
Önceki yazıyı okuyun:
web-yaziliminda-olmasi-gereken-15-ozellik
Web Analiz Yazılımını Daha Etkili Kullanmanız İçin 4 İpucu

İlgi çekici bir web sitesi, ziyaretçiyi bir süre içeride tutmayı başarır ve tekrar ziyaret etmesini sağlar. Web sitesinin bu konudaki...

Kapat