Omnichannel Pazarlama, Pazarlama Otomasyonu

Pazarlama Otomasyonu Hakkında Yanlış Bilinen 5 Mit

Yazımıza başlamadan önce, pazarlama otomasyonunun ne olduğunu hızlıca hatırlayalım. Pazarlama otomasyonu, pazarlamacıların tekrar eden bir görevi otomatikleştirmek, e-posta, sosyal medya, web siteleri ve daha birçok pazarlama kanalını entegre etmek için kullandıkları bir yazılım türüdür.

Pazarlama otomasyon çözümleri geçtiğimiz yıllarda hızla gelişti, yaygınlaştı ve bugünün pazarlama dünyasının en kullanışlı araçlarından biri haline geldi. Bu alandaki, büyüme ve popülerlik belirli problemleri de beraberinde getirdi.

Pazarlama Otomasyonu Nedir? Nasıl Çalışır?

Pazarlama otomasyonu söz konusu olduğunda, işletme sahipleri ve pazarlamacılar tarafından kabul edilen; ‘küçük işletmeler için fiyat/performans olarak ideal değildir’ gibi artık geçerli olmadığını söyleyebileceğimiz doğrular veya sadece e-posta kanalının değerlendirilebileceği yönünde söylentiler var. Pazarlama otomasyonu hakkında inanılan beş miti bir araya getirdik.

 


 

1-Otomatik Olarak Yeni Müşteriler Edinirsiniz

Pazarlama otomasyonu, bir müşteri adayını müşteriye dönüştürmeyi, elde tutmayı ve geri kazanmayı kontrollü yollardan sağlamakla yükümlüdür. Ancak işletmelerin ve pazarlamacıların bu aşamaları aksiyona çevirmek için belirli bazı çalışmalar yapmaları gerekir. Pazarlama otomasyon yazılımı, sadece bir kere kullanılarak, her şeyi otomatik olarak gerçekleştiren sihirli bir değnek değildir.

 


 

2-Otomasyon Sadece E-posta İçindir

İlgili bir başka yaygın mit, otomasyonun sadece e-posta kanalını kapsadığıdır. Pazarlama otomasyonunun bu süreç için en yaygın ve etkili seçeneklerden biri olduğu doğru ancak bütünleşik bir yapıya evrildiği son yıllarda, bundan çok daha fazlasını sunuyor. Web sitesi izleme, davranış analizi sayesinde kişiselleştirme, kampanya optimizasyonu, test ve analiz yazılımları yoluyla sonuçların raporlanması ve optimize edilmesi gibi disiplinler arası özelliklere sahiptir.

 


 

3-Pazarlama Otomasyonları Çok Pahalıdır

Günümüzde yüzlerce pazarlama otomasyon yazılımı bulunmaktadır. İşletmelerin ihtiyacına göre, özel teklifler ve paketler oluşturulur, bu da pazarlama otomasyonunun küçük işletmeler için uygun fiyatlı olmasını sağlar. Ancak, ihtiyaçlarınız ne kadar karmaşıksa maliyetiniz de o kadar yüksek olacaktır.

 


 

4-Pazarlama Otomasyonları Karmaşıktır

Otomasyonun başlangıç yıllarında, bu doğru olabilirdi ama o günler geride kaldı. Bu mit, çoğu pazarlama otomasyon aracının sürükle-bırak kolaylığında kullanıldığı günümüzde, gerçeği artık yansıtmıyor. Pazarlama otomasyon yazılımı oldukça kullanıcı dostudur ve çeşitli organizasyon süreçlerini düzenlemek ve bilhassa basitleştirmek için özel olarak tasarlanmıştır.

 


 

5-Pazarlama Otomasyonu Kişiselleştirilemez

Pazarlama otomasyonu, her müşteri grubu için davranışlarına göre kişiselleştirilmiş bir mesaj oluşturmanıza olanak tanır, ancak doğru planlanmadığı veya yürütülmediği takdirde, kişiselleşme alanında istenen sonuçları getirmeyebilir.

İyi uygulanırsa, pazarlama otomasyonu, doğru mesajı, doğru zamanda, doğru kişiye ulaştırıp potansiyel müşterileri, sadık birer müşteriye dönüştürerek karlılık artışı sağlar. Geçmişe yönelik ve anlık etkileşimleri temel alarak beklentileri düzenler ve segmentlere ayırarak çalışır.

 

Pazarlama Otomasyonunda Kullanabileceğiniz En Popüler 7 Senaryo

Pazarlama Otomasyonunun Şirketlere Sağladığı 3 Temel Fayda

Pazarlama Otomasyonu İle İlgili Dikkat Çeken 14 İstatistik

İlginizi Çekebilir:
Alışveriş Sepetinizin Terk Edilmesinin 8 Sebebi ve Çözüm Yolları
2018’de Blogumuzda En Çok Okunan 10 Yazı
Önceki yazıyı okuyun:
Ocak Ayında Pazarlama Çalışmalarında Değerlendirebileceğiniz 5 Konsept ve 30 Önemli Gün

Yeni yılın ilk ayı olan 2020 Ocak Ayı kışı selamladığımız dönem olması nedeniyle, iletişimin odak noktasında kış konsepti öne çıkıyor....

Kapat