Pazarlama Otomasyonu, Yaşam Döngüsü Kampanyaları, Yeni Başlayanlar İçin

Pazarlama Otomasyonunda En Çok Kullanılan 8 Program

Emek yoğun çalışılan pazarlama departmanlarında bir çok pazarlama faaliyetinin aksiyon alması aşırı zaman alabilmekte ve bu nedenle anlık aksiyon alımı zorlaşıyor. Pazarlama otomasyonu (marketing automation) kısaca pazarlama departmanlarınca gerçekleştirilen faaliyetlerin düzenli, otomatik ve ölçülebilir olmasını sağlayan araçlardır. Pazarlama otomasyon araçları düzenli olarak her müşteriye uygun, özel mesaj içerecek şekilde anlık aksiyon alarak müşteri ile iletişimi sağlıyor. Pazarlama otomasyon araçları ile e-posta pazarlamada aklınıza gelebilecek pek çok aksiyonu otomatik olarak almanız mümkün. Bu yazımızda sizlere e-posta yolu ile kullanabileceğiniz pazarlama otomasyon örneklerine değineceğiz.


1- Favori Ürün/İçeriğe Göre E-posta Gönderimi

Ziyaretçinin gün içerisinde en son ziyaret ettiği kategoriden baktığı ürünle beraber yine o kategoride ilgilenebileceği diğer ürünlerin önerildiği e-posta gönderilebilir. Örneğin; ziyaretçinin ayakkabı sitesinde spor ayakkabılara baktığını ve satın almadığını varsayalım. Bu ziyaretçiye gönderilecek e-postanın içeriği son baktığı ürün ile beraber o kategorideki benzer ürünler olacaktır. Böylelikle ziyaretçi ile ilgili olan kişiselleştirilmiş e-posta ile bu aksiyonu satışa çevirmek çok daha kolay olabilir.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Hoş geldiniz E-postası

Otomasyon yardımıyla web sitenize ilk kez üye olanlara özel hoş geldiniz e-postası gönderebilirsiniz. Gönderdiğiniz e-postanın içeriğinde nazik bir dille hoş geldiniz deyip kendi işinizden bahsedebileceğiniz gibi; alışverişe teşvik edici indirim, kampanya, hediye de önerebilirsiniz.


3- Satış Sonrası Tamamlayıcı Ürün Önerisi

Ziyaretçinin satın aldığı ürüne göre e-posta yolu ile tamamlayıcı önerilerin sunulabilir. Satış sonrası bu sistemle başka satışların yapılmasını da sağlayabilirsiniz. Cep telefonu satın alan bir ziyaretçinin kılıf ya da şarj aleti ihtiyacı olabilir. Bu ziyaretçiye gönderilecek e-posta içeriğinde kılıf ya da şarj aleti gibi tamamlayıcı ürünler yer alması bir satışın daha yapılmasını sağlayabilir.


4- Sepette Bırakanları Satın Almaya Yöneltme

Ziyaretçi herhangi bir nedenden kaynaklı ürünü sepetinde unutabilir. Yemek vakti geldiğinden, internet/elektrik kesintilerinden, rakiplerde aynı ürünü araştırmak için siteden ayrılmasından kaynaklı ürün sepetinde kalabilir. Bu nedenle ziyaretçilere sepetinde ürünün kaldığına dair hatırlatma yapmak, işleme kaldığı yerden devam etmesini ve böylelikle işlemin satışla sonuçlanmasını sağlayabilir.

İpucu: Sepette bırakan müşterilere gönderilen e-postada ek indirim, ücretsiz kargo, kupon, tamamlamaya teşvik edici hediye gibi içerikler sunabilirseniz daha etkili geri dönüşler alabilirsiniz.


5- Özel Gün/Doğum Günü E-postası

Abonelerinize üye oldukları zaman doğum tarihlerini sorabilirseniz, onların doğum günlerini kutlayabilir, doğum günlerine özel indirim, kampanya ya da hediye sunabilirsiniz. Aynı şekilde sizin sitenize üye oldukları tarihleri de özel gün olarak kabul edip, beraber geçirdiğiniz yıl dönümlerine özel indirim ya da kampanyalar önerebilirsiniz. Bu sayede hem sadakati arttırmış olursunuz, hem de abonenizi yeni satışlara da yönlendirebilirsiniz.


6- Kaçan Ziyaretçilere Yönelik Programlar

Web sitenize e-postalarınız yoluyla bir süredir girmeyen ziyaretçiler tespit edilerek, onları yeniden siteye çekecek şekilde bire bir iletişim kurmak gerekebilir. Sitelerin faaliyet alanına göre ziyaretçilerin kaçan ziyaretçi statüsüne girme durumu farklılık gösterir. Belirlenen kaçan ziyaretçi statüsüne girenlere bu ziyaretçilerin daha önceki davranışları baz alınarak ilgi çeken e-postalar gönderilebilir.


7- Periyodik Satın Alımlara Yönelik Programlar

Müşterilerce bir takım ürünlerin satın alma işlemi belirli periyotlarla tekrarlanabilir. Şampuan, sıvı yağ, kalem pil vb. bu tip ürünlere örnek olabilir. Ürünlerin satın alım zamanına göre ortalama tüketim süreleri hesaplanarak bu süre zarfında e-posta gönderimi yapılabilir. Örneğin; 100ml bir diş macununun ortalama tüketim süresi bir buçuk aydır. Bu sürenin bitişine yakın ziyaretçiye e-posta gönderilerek diş macununun bitmek üzere olduğunu hatırlatılıp, ürünün satışı gerçekleştirilebilir.


8- Özel Müşteri Programları

Düzenli alışveriş yapan ya da yüklü miktarda sepet ortalaması yakalayan müşterilerinize özel programlar düzenleyebilirsiniz. Örneğin belirlediğiniz 1 aylık süre içinde bir müşteri 10 adet satın alım yaparsa ona özel indirimler ya da kuponlar sunabilirsiniz. 9 adede gelen müşterilerinize 1 adet daha satın alım yaparsa, özel indirimlerden yararlanabileceğini belirterek, daha fazla satın almaya teşvik edebilirsiniz. Yine aynı şekilde belli miktarın üzerinde alışveriş yapan müşterilerinize hedefe yaklaştıkları takdirde, hedefe yaklaşıyorsunuz x TL daha harcama yaparsanız y miktarda indirim/hediye vs kazanacaksınız türünde e-postalar gönderebilirsiniz. Bu sayede hem düzenli müşterinizi mutlu etmiş olursunuz hem de yeniden alışveriş yapmaya teşvik edebilirsiniz.

Öneri:  Related Marketing Cloud özel pazarlama otomasyonu programları yaratmanıza olanak tanır. Daha fazla bilgi almak ve hizmetlerimizden yararlanmak için bizimle iletişim kurabilirsiniz. 

İlginizi Çekebilir:
11.11 Kampanyasında Rekor Kıran n11.com, euromessage’dan Nasıl Yararlandı?
Dijital Dönüşümle İlgili Yapılan Uluslararası Araştırmalardan Dikkat Çeken 10 İstatistik

Lütfen yorumunuzu paylaşın

Yorumunuz

Adınız
Web siteniz