Pazarlama Otomasyonu

Pazarlama Otomasyonunun 6 Faydası

Müşteriye birden fazla kanalda dokunmak, dokunulan noktalarda doğru kanallar kullanarak doğru mesajı iletmek, müşterileri doğru şekilde segmente edebilmek ve tekilleştirebilmek, müşterilerin davranışlarına göre kişiselleştirilmiş yeni mesajlar üretebilmek… Bütün bunları başarabiliyor olmak bir pazarlamacı için rüya gibi değil mi?

Teknolojik gelişmeler pazarlamayı da baştan aşağıya değiştirdi. Dijitalleşen pazarlama, sayısız kolaylaştırıcı imkan getirirken, bir yandan da her şeyi bilebilme ya da verileri analiz edebilme imkanı, pazarlamacılar için daha büyük yük ve problem haline dönüştü. Onlarca dijital pazarlama metodu ve kanalının birbirinden farklı etkilerini analiz imkanları pazarlamacıları geleneksel pazarlamaya göre çok daha karmaşık bir dünyaya itebiliyor.

Dijital pazarlamanın kafa karıştırıcılığını geride bırakmanın, dijital pazarlamayı çok daha verimli ve anlamlı hale getirmenin önemli parçalarından biri olan pazarlama otomasyonlarının asıl işlevi ise giriş paragrafından anlattığımız rüyayı gerçekleştirebilmek. Pazarlama otomasyonu sayesinde müşterilerinizin davranışlarına göre müşterilerinizi tekilleştirebilir, segmente edebilir, kişiselleştirebilir ve çeşitli kanallar yardımıyla otomatik mesajlar iletebilirsiniz. Pazarlama otomasyonlarının faydalarını beraberce inceleyelim.


1- Marka ve Ürün Hakkındaki Bilinirliği Arttırır

Pazarlamacıların başarısındaki en önemli ölçülerden biri de marka ve ürün bilinirliğini arttırmaktır. Pazarlama otomasyonları sayesinde doğru müşteriye doğru mesajı iletebileceğinizden markanız doğru konumlanır ve gerçekten markanızı bilmesi gereken müşteriyle temas kurmuş olursunuz. Kurmuş olduğunuz temas otomasyon sayesinde segmente edilebilir ve temasınız uzun süreli olacağından ürünleriniz hakkında daha detaylı ve ilgili olduğu bilgilerle müşterinizi donatabilirsiniz.


2- Müşteri İlişkilerini Geliştirir

Sağlıklı müşteri ilişkileri, müşterinizle olan ilişkinizin çok daha uzun sürmesi anlamına gelir. Pazarlama otomasyonlarının müşterinizi kolayca tekilleştirebilmesi ve müşterinizin bulunduğu kanallarda doğrudan iletişim kurulabilmesine olanak tanıması sayesinde müşterilerinizle doğrudan ve kişiselleştirilmiş bir ilişki kurabilirsiniz. Doğrudan ve segmente edilmiş iletişim sayesinde müşterinizi her defasında baştan tanımak için çaba sarf etmeniz yerine, tanıdığınız müşteriye gerçekten ihtiyacını sunmanızı sağlar.


3- Mevcut Müşterilere Daha Fazla Satış Yapılmasına Yardımcı Olur

Pazarlama otomasyonu sayesinde müşterilerinizin davranışlarını kolayca analiz edebilir ve yaptığınız analizler neticesinde bir alışverişte daha fazla satış yapmayı sağlayabilirsiniz. Örneğin herhangi bir ürünü alanların bu ürünle beraber en çok neleri satın aldığını anlamlı hale getirebilirsiniz ve alışveriş yapmakta olan kullanıcılara “bu ürünü satın alanlar bununla beraber şu ürünleri de satın aldı” önerisinde bulunabilirsiniz. Bu sayede hem siz daha fazla satış yapma imkanı bulabilirsiniz, hem de müşteri gerçekten ihtiyacı olabilecek ancak almayı unuttuğu ürünleri hatırlayarak daha olumlu bir kullanıcı deneyimi yaşayabilir.


4- Mevcut Müşterilerin Elde Tutulmasını, Bağlılığın Artmasını, Tekrar Satın Almayı Sağlar

Markalar için yeni müşteri kazanmak kadar önemli konulardan biri de mevcut müşterilerin elde tutulmasını sağlamaktır. Pazarlama otomasyonları sayesinde müşterinizle doğru ilişki kurabildiğinizden doğal olarak elde tutmak ve bağlılığı korumak kolaylaşacaktır. Örneğin doğumgünü kutlama mesajlarınız/kampanyalarınız sayesinde var olan müşterilerinizin bağlılığını kolayca arttırabilirsiniz. Yine çok önemli konulardan biri de tekrar satın almayı sağlamak ki pazarlama otomasyonlarının net çıktılarından biri de bu konu. Müşteri yaşam döngülerini kolayca hesaplayabileceğiniz pazarlama otomasyonları sayesinde, müşterilerinizin tekrar sizden alışveriş yapabilmelerini sağlamak için doğru zamanda karşılarına çıkabilirsiniz.


5- Lead Sayısını ve/veya Kalitesini Arttırır

Bir markanın yaptığı dijital pazarlama çalışmalarının işe yarayıp yaramadığının önemli göstergelerinden biri de web sitesine gelen ziyaretçilerin ne kadarını lead haline dönüştürebildiğidir. Pazarlama otomasyonu sayesinde web sitesine gelen ziyaretçiler kolaylıkla lead haline dönüşebilir. Örneğin gelen ziyaretçilere üye olmalarını öneren ve karşılığında indirim sunan bir popup çıkartmanız mümkün ya da web sitenize gelen ancak alışveriş yapmadan çıkan ziyaretçiye çıkış işaretine bastığında çıkmadan önce indirim önerisinde bulunarak e-postasını bırakmayı isteyebilirsiniz. Bu sayede leadlerinizi arttırmanız mümkün. Lead sayısının çok olması bazen kitlesel ürünler satmayan markalar için külfet halini alabiliyor. Kalitesiz leadleri müşteriye dönüştürmek için sarf edilen efor müşteri edinme maliyetini yükseltebiliyor. Biraz önce bahsettiğimiz formları her ziyaret edene değil de, birden fazla kez ziyaret edene ya da daha fazla verim sağlıyor diye sadece PC’den gelenlere ya da web sitesinde belli sayfaları gezmiş, ürünle alakalı kişilere çıkartarak da arttırmak mümkün.


6- Leadleri Satış Hunisinde Müşteriye Dönüştürür

Pazarlama otomasyonu sayesinde müşterilerinizi kolayca kişiselleştirebileceğinizden, web sitenizde ya da diğer dokunma noktalarında oluşan leadleri doğru analiz ederek müşteriye dönüştürmeniz mümkün. Online seyahat hizmetleri veren web sitenize gelen bir kullanıcıyı ele alalım. Kullanıcı web sitenize geldi, yurtiçi kültür turlarını inceledi ve çıktı. Web sitenizi çok beğenen kullanıcı yeni turlardan haberdar olmak için e-postasını bıraktı ve çıktı. Pazarlama otomasyonu sayesinde ziyaretçiye ilgilendiği yurtiçi kültür turlarıyla ilgili e-posta yoluyla, bilgilendirme, kampanya, yenilik ya da indirim gönderebilir, ziyaretçiyi ilgili olduğu turları satın almasına teşvik edebilirsiniz.

Bunun yanında e-postaları dilerseniz müşteri yolculuğunuzu tanımlayarak otomatik olarak da gönderebilirsiniz. Örneğin e-postasını bırakan kullanıcıya tamamen otomatik biçimde, önce hoş geldiniz e-postası gönderebilir, aradan birkaç gün geçtikten sonra ilgilendiği turlarla ilgili fotoğraf galerisi paylaşabilir, eğer bu e-postayı incelerse bu sefer bu turlara neden katılması gerektiğini öneren bir yazılı içerik gönderebilir, bu e-postayla da ilgilenirse turlara katılmasını teşvik eden bir kampanya ile leadi satışa dönüştürebilirsiniz.


Bilgi: Related Digital Türkiye’nin en büyük her şey dahil pazarlama otomasyonu çözümleri sunan şirketi. Pazarlama otomasyonu hizmetimiz hakkında bilgi almak ve demo talebi için bizimle her zaman iletişim kurabilirsiniz. Size özel müşteri temsilcilerimiz,  kusursuz müşteri yolculuğu oluşturmanız ve daha verimli dijital pazarlama çalışmaları yapabilmeniz için her an yanınızda.

İlginizi Çekebilir:
Pazarlama Otomasyonunun Şirketlere Sağladığı 3 Temel Fayda
Related Marketing Cloud’dan 25 Teknoloji Yeniliği
Önceki yazıyı okuyun:
6 Adım ve 25 Soruda E-posta Pazarlama Stratejinizi Gözden Geçirmenin İpuçları

E-posta pazarlamaya başladıktan sonra belli bir süre içinde bir düzen oluşturursunuz. Bu düzen genelde bir rutindir ve bir rutin yakaladığınızda,...

Kapat