Omnichannel Pazarlama, Pazarlama Otomasyonu, Yeni Başlayanlar İçin

Pazarlama Otomasyonunun Şirketlere Sağladığı 3 Temel Fayda

İnternetin hayatımıza girmesinden sonra pazarlama dünyasının bilinen bütün yöntemleri -özellikle son 10 yılda oldukça belirgin şekilde değişti. Çağımızdaki potansiyel müşterilerin ve tüketicilerin çoğu zaten hali hazırda teknoloji ile iç içe ve bu kişiler internet üzerinden sağlanan bilgilere güvenerek alışverişlerini ya da alışveriş yapmak istedikleri her şeyi online olarak takip ediyorlar ya da harcamalarını bu şekilde yönlendiriyorlar. Bu sebeple şirketlerin hitap ettikleri pazarda tutunabilmeleri ve bugünkü iş çevresinde etkin bir şekilde satışlarını arttırabilmeleri için dijital pazarlama tekniklerini kullanmaya zorunlu hale geldi. İnternet erişiminin yaygın olduğu bu çağda, birçok şirket teknoloji kullanımıyla birlikte pazarlama otomasyonları da hızla hayatımıza girmeye başladı. Pazarlama otomasyonları şirketlerin potansiyel ya da eski müşterileriyle ilişki kurmaya en yakın olduğu alanlardan biri haline geldi.


Pazarlama Otomasyonu Tam Olarak Ne Demektir?

Kabul etmek gerekiyor ki Türkiye’de halen birçok pazarlamacı, pazarlama otomasyonunun gerçekten ne anlama geldiğini ve onun satış ve pazarlama alanında ne kadar çok fırsata yol açtığını anlamakta zorlanıyor. Pazarlamacıların çoğu, pazarlama otomasyonunun pazarlama kurallarına ne kadar çok etki ettiğini ve şirketlerin satış rakamlarını arttıracak önemli bir etken olduğunu fark etmekte güçlük çekiyor. Pazarlama otomasyonunu, operasyonel verimliliği, satış ve karlılığı arttırmak için şirketlerin modernize edilmesini ve pazarlama görevlerinin ölçülmesini sağlayan bir yazılım olarak tanımlamak mümkün. Pazarlama otomasyonu pazarlama departmanlarınca gerçekleştirilen faaliyetlerin düzenli, otomatik ve ölçülebilir olmasını sağlayan araçlardır. Pazarlama otomasyon araçları düzenli olarak her müşteriye uygun, özel mesaj içerecek şekilde anlık aksiyon alarak müşteri ile iletişimi sağlamaya yardımcı oluyor. Pazarlama otomasyon araçları ile örneğin e-posta pazarlamada aklınıza gelebilecek pek çok aksiyonu otomatik olarak almanız/yaratmanız mümkün. Elbette tanımlar üzerinden yeterince iyi açıklanamıyor olabilir bu yüzden pazarlama otomasyonlarının şirketlere sağladığı temel faydaları özetleyerek, neden bahsettiğimizi daha iyi ifade edebiliriz.


Öneri: Pazarlama otomasyonuyla ilgili diğer yazılarımız.


1- Doğrudan Pazarlamaya Yardımcı Olur

Pazarlama otomasyonu kullanımı şirketlerin potansiyel müşterilerini daha doğru ve verimli şekilde oluşturmasını ve bu müşterilere şirketin web sitesini ziyaretler sonucunda topladığı verilere dayanarak hedef e-postalar ya da mesajlar göndermesini sağlar. Otomasyon sayesinde şirketler hedef kitlelerini ya da potansiyel müşterilerini yaş, davranışsal veya demografik özelliklere göre segmente edebilir ve bu şekilde iletişim kurabilir. Örneğin, birçok şirket potansiyel müşterilerine kendi ürünleri denemesi için belirli bir zaman diliminde demo ya da tam sürüm kullanım imkanı sağlar. Tüketici bir kez o ürünü kullanmaya başladığı zaman, kullanım sıklığı ve detayına göre otomatize edilmiş bir kullanım e-postası alır ve o ürünün farklı özelliklerini denemesi için teşvik edilir. Deneme süresi bittikten sonra, tüketici artık ürünün faydalarını bildiği için satın almama olasılığı, alma olasılığına göre daha düşük hale gelir.


2- Müşterilerle Daha İyi İletişim Kurulmasına Katkı Sağlar

Pazarlama otomasyonu kullanımı, sizin müşterilerinizle daha iyi iletişim ve etkileşime geçmenizi sağlayarak şirketinizin olumlu geri dönüşler almasında etkili olur. Otomasyonlar, web sitenizi ya da mobil sitenizi ziyaret eden müşterileri kaybetmemeniz ya da potansiyel müşterilere gerekli bilgileri vererek onlarla ilgilendiğinizi göstermenin önemli araçlarından biridir. Öte yandan var olan müşterilerinizle doğum günü, alışveriş davranışları CRM datanızda oluşan özelliklerine göre, e-posta, SMS ya da push notification yardımıyla düzenli iletişim kurmanızı sağlayacak ana teknolojik unsur pazarlama otomasyonudur.


3- Zamanı Verimli Kullanmaya Etki Eder

Pazarlama otomasyonu sistemleri genellikle otomatik çalışır. Otomatik olması özelliği sayesinde pazarlama yöneticilerinin pazarlama stratejilerini, sistem tarafından otomatik bir şekilde belirlenen tarih ve zaman diliminde gönderilen içeriklere göre belirlemesini sağlar. Böylece doğumgünü ya da hoş geldiniz ya da alışveriş davranışına göre iletişim yapılması gereken tekrarlanan görevlerdeki zaman kaybını azaltarak, iş yönetiminde daha verimli ve yaratıcı olunmasını sağlar, gelir-satış oranlarını arttırmak için yeni iş alanlarına odaklanmayı yardımcı olur


Related Digital dijital pazarlama platformu şirketlerin daha aktif ve verimli pazarlama otomasyon programları yapabilmesi için her gün yeni geliştirmeler yaparken, yaratıcı çözümler üreterek beraber çalıştığı şirketlere katma değer sağlamaya devam ediyor. Siz de daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçin.

İlginizi Çekebilir:
E-postalarınızı Hiç Okumayan Abonelerinizle İletişim Kurmak İçin 5 İpucu
Google Adwords Anahtar Kelime Eşleştirme Yöntemleri
Önceki yazıyı okuyun:
Yeni Teknolojiler İçerik Pazarlamasının Geleceğini Nasıl Etkileyecek?

İçerik pazarlamasının giderek güçlenen popülaritesi ve dijital teknolojilerin hızla artması markaların kalabalıklardan ayrışmak için harcamaları gereken çabayı da artırıyor. Yeni teknolojiler...

Kapat