Davranışsal Hedefleme, Kişiselleştirme

Pop-up Sayesinde E-ticaret Sitelerinden Ayrılan Kullanıcıları Müşteriye Dönüştürmenin Yolları

Binbir zahmet ve masrafla web sitenize getirdiğiniz ziyaretçiniz satın alma yapmadan web sitenizden ayrılmak üzere mi? Onları durdurmak için yine de bir şansınız var. Nasıl? Bir pop-up stratejisi uygulayarak onları yeniden dönüştürmeyi deneyin ya da daha sonra onları yeniden hedeflemek ve sepeti geri kazanmak için kullanmak üzere bilgilerini yakalamaya çalışabilirsiniz. Bu alandaki farklı stratejileri öğrenmek ve bu stratejileri etkili olarak nasıl uygulayabileceğinizi görmek için biraz daha derinlere inelim.


Çıkış Niyeti Pop-up (Exit Intent Pop Up) Nedir ?

E-ticaret siteleri olarak, web sitenize gelen ziyaretçileri alışveriş yapanlara dönüştürmek için gerçekleştirmemiz gereken birçok adım var. Öncelikle, alışveriş yapanları web sitemize çekeriz. Onların doğru ürünleri bulmalarına ve sepetlerine eklemelerine motive ederiz. Sepete ürün ekledikten sonra, ödeme yapmalarını ve satın alımlarını sonlandırmalarını öneririz. Bir müşteri yolculuğun ortasında çıkarsa, müşteriyi tekrar siteye çekerek bu işlemi yeniden başlatırız.

Ne yazık ki, müşterinin yolculuğunu herhangi bir aşamada durdurabilen, hedefimize ulaşmamızı (müşterilerin dönüşüm sağlaması) engelleyen pek çok faktör var. Müşterileri sitede kalmaya veya onları terkettikten sonra tekrar siteye dönmeye motive etmektense, satın almayı tamamlamak için teşvik etmek daha kolay ve etkili bir yol olabilir. Müşterileri sitede tutmanın önemli yollarından biri de sepet terk sorunlarını ortadan kaldırmak için web sitesini daha kullanışlı hale getirmektir. Bu yöntem genellikle etkili olabilse de, her zaman yeterli olmayabilir ve bazı müşteriler hala siteden ayrılmak isteyebilir.

Üç farklı x marka saate bakan, ancak maliyetleri konusunda tereddüt ettiği için şimdilik web sitesini terk etmeye karar veren Özge’yi düşünün. Faresini ‘sekmeyi kapat’ düğmesine doğru hareket ettirir ettirmez, “sınırlı teklif: bir saat içinde alışveriş yaparsanız x marka saatlerden % 10 indirim alın!” mesajını bulunduran bir açılır pencere alır. İndirimin katma değeri ile Özge, istediği saati satın almak için daha istekli davranır ve 40 dakika içinde bir alışveriş gerçekleştirir.

Kısaca tanımlamak gerekirse, müşteriler web sitesinden ayrılmak istediğinde ortaya çıkan ve sitede kalıp, alışverişe devam etmeleri için onlara bir değer sunarak motivasyon sağlayan, çıkış niyeti açılır pop-uplardır.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


Nasıl Çalışır?

Web sitelerindeki kişiselleştirme teknolojileri alışveriş yapanların site üzerindeki imleç hareketlerini tarar ve imleçlerinin nerede ve nasıl olduğunu belirleyerek müşterilerin ne zaman siteyi terk edeceklerini öngörür. Bir terk etme, genellikle ziyaretçinin imleci adres çubuğuna geldiğinde (çoğunlukla başka bir siteyi aramak için) veya siteden çıkmak üzere “geri” tuşuna geldiğinde algılanır.


Böyle Bir Yöntemi Neden Kullanmalısınız?

Çıkış niyeti açılır pencerelerini kullanmanın başlıca nedeni göz atma, alışveriş sepeti ve ödeme sırasında gerçekleşen terkleri azaltmaktır. Açılır pencereler, siteden çıkmak üzere olan ve sitenin yeniden etkileşime girmeye çalıştığı alışveriş yapan kişilere, değerli bir şey sunarak motive etmektir.

Bu özellikle ilk kez gelenlere, geri dönen ziyaretçilere ve fiyatlara duyarlı müşterilere yöneliktir. Bu strateji müşterileri sitede tutmakta, yeni katma değer nedeniyle bir satın alma ihtimalini artırmakta ve sonuç olarak dönüşüm oranını geliştirmektedir. İstatistikler, bu stratejinin dönüşüm oranında %10’a varan artışlara neden olduğunu, ortaya koyuyor.

Müşteriler anonim ise (haklarında veri yoksa) siteyi terk ettiklerinde, siteye geri dönmeleri için onlara ulaşamazsınız. Bu gibi durumlarda, şirket, geri gelen ziyaretçiler çok değerli olduğundan e-ticaret siteleri muhtemel müşterilerini bir daha doğrudan ulaşamamak üzere kaybediyor. Çıkış niyeti açılır pencereleri kullanmanın bir diğer önemli yararı, alışveriş yapanların bilgilerini, özellikle e-posta adreslerini elde etmektir. Açılır pencereleri, e-posta adresini müşteriye değerli bir sunarak yakalamak için kullanabilirsiniz. Siteyi terk ettikleri durumlarda müşterilerin e-postalarını almak önemlidir, böylece onlara yeniden pazarlama yapabilir ve alışveriş sepetinin geri kazanımını artırabiliriz.

İlginizi Çekebilir:
Cohort Analizi Nasıl Yapılır?
11.11 Kampanyasında Rekor Kıran n11.com, euromessage’dan Nasıl Yararlandı?
Önceki yazıyı okuyun:
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] Chatbot Nedir, Nasıl Çalışır?

Birçoğumuz hayatımızda en az bir kez alışveriş yaparken veya bir hizmet hakkında bilgi toplarken müşteri destek canlı sohbet servisini kullanmışızdır...

Kapat