Dijital Pazarlama, Tüm Yazılar, Yaşam Döngüsü Kampanyaları

Ramazan Bayramı Kampanyanızı Yaşam Döngüsü Kampanyalarıyla Destekleyin

Ramazan Bayramı hızla yaklaşıyor. Giyim, bankacılık, turizm, ulaşım gibi sektörler Ramazan Bayramı dönemindeki potansiyel alışverişler nedeniyle oldukça hareketli bir iletişim dönemi geçiriyor ya da geçirmeye hazırlanıyor. Özellikle büyük perakendeciler, bankalar, turizmciler kitlesel iletişim araçlarını, bayram kampanyası sürecinde yoğun bir biçimde kullanıyor. Peki sadece geleneksel iletişim araçlarını kullanmak, iletişim stratejinizi yönetmeniz ya da verimli olabilmeniz için yeterli mi?

Geleneksel iletişim yöntemleri kadar dijital pazarlama stratejilerinden yararlanmak, özellikle Yaşam Döngüsü Kampanyaları üretmek; sizin genel iletişim kampanyalarınızı desteklerken, çabalarınızın çok daha verimli ve ölçülebilir hale gelmesini sağlayabilir.

Yaşam Döngüsü Kampanyaları Nedir? Nasıl yapılır?

Günümüzde satın alma eğilimi olan kitlelerin önemli bir bölümünün yoğun şekilde hem bilgisayarlarıyla hem de mobil cihazlarıyla internet kullandığını ve dijital dünyada yaşadığını biliyoruz. Kitlesel iletişim araçlarıyla iletişim kurduğunuz potansiyel müşteriniz, sattığınız ürün ya da hizmetle ilgili daha detaylı bilgileri almak için ya iş yerinize gelerek ya da dijital dünyada sizi araştırarak ilerliyor. Öte yandan çağımızda yapılan iletişim bombardımanı sebebiyle, yaptığınız kampanya insanlar tarafından rahatça unutulabiliyor.

Geleneksel iletişim kanallarında insan da kitlesel, çoğul bir varlıktır ve mesaj doğrudan kendisine iletilmez. Oysa bir insan dijital iletişim kanallarını kullanırken genellikle tekildir ve kendisiyle doğrudan iletişim kurabilirsiniz. Üstelik segmente ettiğiniz insanla, hoşlandığı konularda iletişim kurarak daha verimli pazarlama kampanya sonuçları elde edebilirsiniz.

Yaşam Döngüsü Kampanyası’nda offline ya da online anlamda tanımladığınız var olan ya da potansiyel müşterinizin önce dikkatini çekmek gerekir. Bu dikkat çekme süreci, genelde hedeflediğiniz kitleler için online ya da offline reklam kampanyalarıyla başlar. Satış sürecine evrilirken, yaptığınız offline kampanyaları, dijital ortamda e-posta, SMS, sosyal medya ya da push notification kanallarıyla desteklemeniz gerekir. Eğer offline kampanya sürecinde değilseniz, biraz önceki cümlede bahsettiğimiz kanallardaki süreci; web sitenize gelip satın almaya yönelen ya da ürünlerinizi detaylı inceleyen potansiyel müşterilerinize yeni öneriler getirerek kurgulayabilirsiniz. Hedefiniz satış, lead ya da başka bir şey olabilir. Bu hedefe ulaştıktan sonra müşterilerinize daha ilgi çekici kampanya ve öneriler sunarak, döngüyü devam ettirebilirsiniz.

Biraz karmaşık ve anlaşılması zor bir süreç olduğunun farkındayız. Bu yüzden somut bir örnekle size durumu anlatalım. Diyelim ki Online Ramazan Bayram Kredisi kampanyanız var. Kampanyanızı offline mecralarda duyurmaya başladınız. Bu sayede müşterileriniz ya da potansiyel müşterileriniz için farkındalık yarattınız. Web sitenize ya da mobil uygulamanıza potansiyel müşterileriniz geldi ve kampanya hakkında detaylı bilgi almaya, kredi alternatifleri değerlendirmeye başladı. Krediyi aldıysa zaten offline kampanya başarılı oldu. Fakat krediyi araştırıp, vazgeçip web sitenizden çıktıysa ne yapacaksınız? Lead edinmenin bir hayli zor olduğu dünyada o kadar iletişim masrafı yapıp, sonuç alamadan pes mi edeceksiniz? Tabii ki hayır!

euro.message dijital pazarlama platformu sayesinde kredi için araştırma yapan potansiyel müşterilerinize yeniden iletişim kurma imkanı sağlıyoruz. Şöyle ki; kredi şartları için bilgilerini bırakmayan potansiyel müşterinizi analiz edip, ilgilendiği ürünler hakkında sosyal mecralarda o müşterinize özel reklam alternatifleri sunabiliyoruz. Eğer kişisel bilgilerini sunduysa, ilgilendiği ürünler hakkında cep telefonundan SMS göndererek, e-posta adresine e-posta atarak ya da mobil uygulamanızı indirdiyse push notification kampanyaları sunmanıza olanak sağlıyoruz. Üstelik bütün bunları sunduğumuz pazarlama otomasyonu iş akışı içerisinde otomatik olarak yapabiliyorsunuz. Mesela 10.000 TL kredi araştıran fakat satın almayan potansiyel müşterinize, kendi belirleyeceğiniz aralıklarla kredi almanın avantajlarının yer aldığı-hatta belki indirim ya da ekstra hediyelerin de- SMS, e-posta ya da push notification gönderebilirsiniz. Hatta bunları adım adım dahi kurgulayabilirsiniz. Örneğin önce birkaç saat sonra SMS’le hatırlatma, 24 saat sonra avantaj ve 48 saat sonra push notification ile kredi alması halinde hediye/kupon vereceğiniz gibi bilgilendirmeleri otomatik olarak kurgulamanız mümkün. Tabii ki ideal mesaj her kampanyada farklılık görterebilir. Markanız ya da hizmetiniz için uygun mesaj aralıklarını en iyi siz bilir, analiz eder ve uygulayabilirsiniz.

Dijital kanallar sayesinde potansiyel müşterinizi hedefinizi yapmaya yönelttiniz ve artık müşteriniz oldu. Peki bundan sonra ne yapacaksınız? Biraz önce bahsettiğimiz gibi lead toplamak çok masraflı bir işken, o leadi müşteriye dönüştürmek daha zor bir süreç. Artık güveninizi kazanarak müşteriniz haline dönüşen kişileri, bir kez ürün almış ve sizi terk etmiş halde bırakamazsınız! Yaşam Döngüsü Kampanyası, sadece dikkat çekmek ve satışa odaklanmak değildir. Aynı zamanda müşteri haline dönüşen insanlarla iletişime devam etmek ve yeni ihtiyaçları, yeni fırsatları onun önüne sunup, bir kez daha sizden ürün/hizmet almasını sağlamak döngüyü devam ettiren unsurdur. Müşteri haline dönüşmeyen insanları ise analiz edip, neden dönüşmediklerini araştırıp, onlar için farklı alternatif kampanyalar üretebilirsiniz.

Kredi örneğimize geri dönecek olursak. Sizden kredi kullanan müşterinize, bayramda o kişiye özel bir mesaj atarak kutlama yapıp iletişimde kalabilir; kredi ödemesi bittiğinde yeni kredi önerisi, kredisi devam ederken kredi kartı alternatifleriniz gibi yeniden satış kanallarınıza yönlendirebilirsiniz.

Yaşam Döngüsü Kampanyalarının Ne Yararı Var?

Bahsettiğimiz örnek bankacılık için olsa da; her sektöre uyarlanabilecek verimli Yaşam Döngüsü Kampanyaları geliştirebilirsiniz. Kampanyanız kesinlikle offlinedan başlayıp, online sürece gidecek diye bir kaide de yok. Mesela e-posta listenizdeki insanlara kupon ya da ilk olma avantajı sunup, müşterilerinizi mağazalarınıza yönlendirmeniz de mümkün. Bu tür kampanyalar yaparak, öncelikli olarak kendinizi dijital ortamlarda kuşatarak, potansiyel müşterilerinize kendinizi hatırlatmış olursunuz. Bu sayede alım potansiyeli olan kitleler için her an aktif seçeneklerden biri haline gelirsiniz. Öte yandan lead elde ettiğiniz fakat müşteriye dönüşmeyen veri ve kişi datalarını yeniden kullanmanız için fırsatlar sunar. Yaşam Döngüsü Kampanyaları’nın en önemli katkısı ise kuşkusuz, ölçümleme ve analize olanak tanıması. Yaptığınız kampanyanın sonuçlarını ölçümleyebilir, etkilerini analiz edebilirsiniz.

Kısaca özetlemek gerekirse, Yaşam Döngüsü Kampanyaları sürdürülebilir iletişim ve etkileşim için şirketlere büyük fırsatlar sunuyor. Ramazan Bayramı gibi iletişimin yoğunlaştığı bu dönemde Yaşam Döngüsü Kampanyaları kurgulayarak, yaptığınız iletişimi daha verimli hale getirebilirsiniz. Başarılar 😉

İlginizi Çekebilir:
Sosyal Medyayı Kullanarak Müşteri Sadakati Yaratabileceğiniz 5 Yol
Web Sitenizde Her Ay Kontrol Etmeniz Gereken 10 Şey
Önceki yazıyı okuyun:
Sosyal Medyada Paylaşılabilir İçerik Üretmenin Yolları

Modern dünya, sadece geleneksel medya ile ilgilenenleri ya da şirketlerin pazarlama departmanlarını değil, herkesi birer yayıncı haline getirdi. Çünkü sosyal...

Kapat