Davranışsal Hedefleme, E-Posta Pazarlama

[REHBER] Davranışsal Hedefleme Bazlı E-Posta Pazarlama Nasıl Yapılır?

Davranış bazlı e-posta pazarlama(tetikleme bazlı e-postalar olarak da geçebiliyor) müşterilerin web sitenize, e-postanıza ve sosyal medya iletişiminize karşı davranışlarını tanımlanıp ve sonrasında müşterilerle bu davranışlara göre etkileşime geçilmesi olarak açıklanabilir. Yapılan birçok araştırma davranış bazlı e-posta pazarlaması kullanan şirketlerin etkileyici sonuçlar aldığını kanıtlıyor. Fakat maalesef hala sınırlı sayıda şirket bu yöntemi kullanıyor. Daha yüksek dijital pazarlama geri dönüşü alabilmeniz için davranış bazlı e-posta pazarlaması nasıl yapılır, inceleyelim.


Neden Davranış Bazlı E-Posta Pazarlamasını Başlatmalısınız?

Netflix, Starbucks, Amazon gibi sektör liderleri başarılı davranış bazlı pazarlama örnekleridir. Her gün müşterilerin davranışlarına dayanan alakalı deneyimleri kullanarak kişiselleştirilmiş pazarlama kampanyaları ve stratejileri oluşturuyorlar. Netflix’in dizi seçme oranının %60’ı, Amazon’un satışlarının %35’i eşsiz davranışlara dayalı kişiselleştirilmiş mesajlardan geliyor. Müşteriyi doğru zamanda yakalayarak ve alakalı deneyimler ileterek markalar daha yüksek dönüşüm oranlarına ve daha gelişmiş müşteri sadakatine sahip oluyorlar. Aslında pazarlama planınıza davranış bazlı e-posta kampanyalarını eklemenin birçok avantajı vardır, bunlar:

 • Müşteri sadakatiniz artar. Müşterilerin yarattığı direkt aksiyonlarıyla tetiklenmiş e-postalar daha verimli düzeyde müşteri iletişimi sağlar. Müşterilerin en önde geldiğini ve şirketinizin bunu bildiğini hissettirken, müşterilerin ihtiyaçlarına, isteklerine ve ilgilerine karşılık verebilirler.
 • Marka alaka düzeyini arttırır. Müşterilerin aksiyonlarına süratle ve alakalı karşılık vermek marka alaka düzeyinizi arttırır. Bunun sebebi mesajlarınızı her insanın acil ve kişisel ihtiyaç ve ilgilerine göre düzenliyor olmanızdır. Hemen dönüşüm göstermeseler bile daha yakın bir marka olarak görüneceksiniz.
 • Müşteri serüvenini hızlandırır. Müşteri yolculuğunun en tepesinden tabanına tetiklenmiş e-posta kampanyaları potansiyel ve mevcut müşterilerin markanızı düşündüğü değerli zamanlarda onlarla etkileşebilecek sayısız fırsat sunar. 
 • Rekabette avantaj sağlar. Çoğu fayda bir yana şirketlerin yalnızca %20’si davranış bazlı e-postaları kullanıyor. Bunun sonucu olarak bu taktiği uyguladığınızda rekabette avantaj sağlayacaksınız. Bu avantajın diğer şirketlerin neler kaçırdığını fark edene kadar devam edeceğine emin olabilirsiniz 😉
 • Gelirinizi arttırır. Eğer müşteri sadakatiniz artarsa, marka alaka düzeyiniz gelişirse ve müşteri yolculuğu hızlanırsa, başarılı bir şekilde davranış bazlı e-posta pazarlamasını yöneterek gelirleriniz aracaktır.

Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


Davranış Bazlı E-Posta Pazarlamasında Kimlerin Profilini Çıkarmalısınız?

Davranış bazlı e-postalarda ideal adaylar yakın zamanda web sitenizde, sosyal medya platformlarınızda veya e-postalarınızda spesifik aksiyonda bulunan kişilerdir. Aksiyona geçtiklerinde veya geçmediklerinde bu davranışlar müşteri profillerine kaydolacak ve daha zengin ve anlamlı veriler yaratmak için size yardımcı olacaktır. Takip etmeye değer bazı davranış örnekleri:


Web Site Ziyaretçilerinin Davranış Bazlı Etkileşimleri

 • Yeni bir ziyaretçinin web sitenize abone olması.
 • Müşteri adayının tanıtım yazısı, video, vaka çalışması veya diğer ücretsiz içerikleri indirmek için form doldurması.
 • Müşteri adaylarının spesifik ürün sayfalarını incelemesi.
 • Müşterinin yakın zamanda alışveriş yapması.
 • Potansiyel müşterinin alışveriş sepetini alışverişin ortasında terk etmesi.
 • Düzenli olarak alışveriş yapan ve spesifik miktarda para harcayan müşteriler.

E-Posta Davranış Bazlı Etkileşimleri

 • Müşteri adaylarının spesifik bir e-posta içeriğini açması veya tıklaması.
 • E-postanızı açmayan ya da tıklamayan tüketici.
 • Spesifik tekliflere karşılık veren müşteri adayı.
 • Son e-posta etkileşimi üç ay önce olan müşteri adayları.

Sosyal Medya Davranış Bazlı Etkileşimleri

 • Twitter’da şirketinizden bahseden müşteri.
 • Web sitenize Facebook aracılığıyla gelen müşteri adayı.
 • Herhangi bir sosyal medya mesajınızı paylaşan müşteri adayı.

Spesifik Davranış Bazlı Tetikleyicilere Dayalı Neler E-Postalamalısınız?

Şirketler birçok müşteri davranışı üzerinde aksiyon alabilirken hepsi aksiyon almaya değer davranışlar değildir. Kullanıcıların aksiyona geçtiği veya geçmediği durumlarda karşılık vermenin değip değmeyeceğine karar vermelisiniz, diğer bir deyişle hangi davranış bazlı e-postaların pazarlama ve satış hedeflerinize ulaşmanıza yardım edeceğini belirlemelisiniz. Aşağıda e-posta karşılığını tetikleyen beş müşteri davranışı bulunmaktadır.

1.Tetikleyici: Spesifik Web Site İçeriğini İnceleyen Ziyaretçi

Alakalı Davranış Verisi: Web sitesi gözden geçirme davranış veri örnekleri web site ziyareti, açılan linkler, incelenen ürünler, incelenen veya indirilen içerikler, oturum süresi, araştırılan anahtar kelimeler, incelenen sayfa sayısı ve doldurulan formları kapsar.

Atılabilecek Adımlar: İnsanların incelediği içerikler hakkında veri toplamak düzenlenmiş ve alakalı içerikler göndermek için çok değerlidir, şu şekillerde yapılabilir:

 • Eğer bir ziyaretçi birçok blog paylaşımını okuyorsa onlara güncellemelerinizi takip etmelerini sağlayacak bir link gönderebilirsiniz.
 • Eğer bir kişi e-kitap inceliyorsa onlara aynı konu hakkında bir vaka çalışması linki gönderebilirsiniz.
 • Eğer bir kişi bir vaka çalışması inceliyorsa onlara bir müşteri referans linki gönderebilirsiniz.
 • Eğer bir kişi ‘’hakkımızda, fiyatlandırma, sıkça sorulan sorular’’ gibi yüksek değerli sayfaları inceliyorsa onlara ücretsiz danışmanlık teklifi sunabilirsiniz.

2.Tetikleyici: Müşteri Adayları Düşük Etkileşim Sergiliyorsa

Alakalı Davranış Verisi: Etkileşim ölçme örnekleri açılan e-postaları, açılmamış e-postaları, karşılık verilen teklifleri, son etkileşimleri, karşılık verme sıklığını, sekme ve açılma zamanlarını kapsar.

Atılabilecek Adımlar: Aktif olmayan müşterileri geri kazanmak onları önemseyip değer verdiğiniz tekrar etkileşimli mesajları göndererek mümkün, örneğin:

 • Güçlü tekliflerle ve fırsatlarla onları özlediğinizi belirten e-postalar göndererek, duygusal çağrı ve aciliyet hissi yaratabilirsiniz.
 • Minnettarlığınızı gösterebileceğiniz bir bilgilendirici e-posta göndererek ve onlar için yapabileceğiniz bir şey olup olmadığını sorabilirsiniz.
 • Tamamlamaları için teşvik sunacağınız bir anket gönderebilirsiniz.
 • Başka bir eylem çağrısı içeren e-posta gönderebilirsiniz.

3.Tetikleyici: Sosyal Medya ile Etkileşen Müşteriler

Alakalı Davranış Verisi: Sosyal medya etkileşim örnekleri mesaj paylaşımı, retweetleme, Facebook’da bahsetme ve sosyal platformlardan web siteye yönlendirmeyi kapsar.

Atılabilecek Adımlar: Sosyal medya etkileşimlerini takip etmek şirketlere ödüller oluşturup müşterilere teklif etme ile yatırım getirisi süresini arttırma fırsatı sunar. Bunu herhangi bir bağlantılı içerikle takip etmek bu etkileşimi şu şekillerde ileriye taşıyabilir:

 • Eğer bir sosyal medya etkileşimi ürünlerinizle alakalıysa en son ve en iyi ürün iç görüsünü gönderebilirsiniz.
 • Eğer bir sosyal medya etkileşimi ürünlerinizi karşılaştırmak hakkındaysa karşılaştırma rehberi ve incelemeler teklif edebilirsiniz.
 • Eğer bir sosyal medya etkileşimi ürünleriniz hakkındaki sorularla ilgiliyse eğitici içerikler veya vaka çalışmaları gönderebilirsiniz.
 • Herhangi bir etkileşime teklifle cevap verebilirsiniz.

4.Tetikleyici: Satın Alım Yapan Müşteri

Alakalı Davranış Verisi: Satın alım davranışı verisi örnekleri neyin satın alındığını, satın alım sayısının sayısını, satın alım sıklığını ve satın alım tarihini kapsar.

Atılabilecek Adımlar: Müşterilere satın alım öncesi serisi göndererek satın alımlarından duyduğunuz minneti ve memnun etmekten keyif aldığınızı gösterin, örneğin:

 • Onaylama e-postası ve kargo güncellemeleri paylaşabilirsiniz.
 • Alakalı ürünler hakkında müşteriyi satın almaya ikna edecek e-posta gönderebilirsiniz(‘’bunu beğendiğiniz için bunu da beğenebileceğinizi düşündük’’).
 • Yeni satın alınan ürün hakkında bilgi sunarak değerli içerikler temin edebilirsiniz.
 • Garanti ve iade politikanızla müşteri servisinizin içeriğini vurgulayabilirsiniz.
 • Müşterileri ürün veya servis hakkındaki görüşleri arttırmak için puanlama ve yorum yapmaya teşvik edebilirsiniz.

5.Tetikleyici: Tamamlanmamış Satın Alım veya Kayıt

Alakalı Davranış Verisi: Tamamlanmamış aksiyon örnekleri satın alım tarihçesini, depozitoyu, vazgeçmeyi, alışveriş sepetini terk etmeyi, spesifik ürün linki oturum süresini ve form doldurma oranını kapsar.

Atılabilecek Adımlar: Hubspot’un yaptığı bir araştırmaya göre insanların neredeyse %79’u başladıkları online siparişi tamamlamadan bırakarak zaman kaybı ve maliyetin artmasına sebep oluyorlar. Benzer bir şekilde insanlar sık sık formları doldururken yarıda bırakıyorlar. Tetikleyici bazlı e-postları kullanarak müşterileri aksiyonlarını tamamlamaları için hafifçe dürtün, örneğin:

 • Sıkça sorulan sorulara yönlendirici link paylaşabilirsiniz.
 • Ücretsiz deneme teklifi veya diğer bilgilere erişim sunabilirsiniz.
 • Fiyat eşleştirmesi garantisi ve ücretsiz kargo teklifinde bulunabilirsiniz.
 • Satın alımı tamamlamak için indirim teklifinde bulunabilirsiniz.

Öneri: Related Digital davranışsal hedefleme ve tüm dijital pazarlama kampanyalarınızı tek platformdan yönetebilmeniz için dünya çapında teknolojiler geliştiriyor. Daha fazla bilgi almak ve ücretsiz demo için tıklayın. 

İlginizi Çekebilir:
Sömestr Tatilini E-posta Pazarlama Fırsatına Çevirebilecek 8 Sektör
Blogumuzda 2016 Yılında En Çok Okunan 10 İçerik
Önceki yazıyı okuyun:
Geri Dönüş Oranını Arttıracak Müşteri Karakteri Nasıl Geliştirilir?

Sizin de çok iyi bildiğiniz üzere, müşterileriniz işiniz için bir hayat çizgisi ve etkileyici güçtür. Onlar olmadan siz de var...

Kapat