E-Posta Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

[REHBER] E-Postalarınızda Görselleri Etkili Şekilde Kullanma Yolları

Ortalama bir insan herhangi bir görseli, herhangi yazıyı anladığından 600.000 kat daha hızlı anlar. E-posta alıcısının ilgisini çekmek için kısa bir süreye sahip olduğunuzu varsayarsak hız, ilgi çekmek konusunda bir hayli önemlidir. Bir görsel, anında kullanıcıyı konuya çeker, modu ayarlar ve metnin özünü karşıdakine iletmeye yardımcı olur. Peki e-postalarınızda kullanacağınız görseller üzerine neden düşünmeniz gerekir? E-posta konu bölümünde e-posta içeriğindeki en önemli şeyi zaten yazıyorsunuz, bu durumda yalnızca bir ekleme olan görselleri göz ardı edemez misiniz? Kesinlikle, edemezsiniz. 

Doğru görsel, içerik görüntüleme sayısını, e-posta tıklamalarını ve dönüşüm oranını yükseltir. Düşük kaliteli, eski ya da kötü düzenlenmiş bir görsel kullanıcının markaya ve özellikle söz konusu e-postaya olan güvenini kötü yönde etkiler. Nasıl kıyafetler bir insan hakkında ilk temel algıyı yaratırsa, görseller de bir e-posta için aynı etkiyi yaratır. Kullanıcı üzerinde bırakmak istediğiniz izlenimi yaratmaya yardımcı olur, güven aşılar ve kişisel tarzınızı ortaya koyar. Bu yazımızda e-posta pazarlama kampanyalarınız için nasıl doğru görseli seçeceğiniz konusunda ipuçlarına, kaçınılacak görsellere, trendleri takip etmeniz için sebeplere ve  e-posta içeriklerine nereden ulaşabileceğinize değineceğiz.


E-postada Görseller Nasıl Etkili Biçimde Kullanılır?

E-posta pazarlama bültenlerindeki doğru görsel kullanımını açıklarsak, etkileyici bir görsel: dünyadaki neredeyse herkes için güzeldir, dikkatleri metinden koparmaz, mesajın özünü karşıdakine iletir ve markanın/kurumun tarzına uygundur. Şimdi her bir maddeyi ayrıntılarıyla ele alalım:

1- İyi Görseller Dikkati Metinden Koparmaz

E-postalara sadece eklemiş olmak için bir görsel eklemenin hiçbir anlamı yoktur. Eğer bir kullanıcı üyeliğini onaylamak için e-postayı açıyorsa, ona linki gösterin ve geniş görsel içerikle dikkatini dağıtmayın. Ayrıca e-postanın mesajı ile uyuşmayan bir görseli kesinlikle eklemeyin.

2- Uyumlu Görseller Metne Destek Olarak Mesajın Doğru İletilmesini Sağlar

‘Metne destek olur’u şöyle açıklayabiliriz: Eğer abonelerinizi bir ayakkabı satışı için bilgilendirmek istiyorsanız, o ayakkabıların gerçek bir fotoğrafını kullanın. Hatta indirimde olan ayakkabının görselini kullanmanız daha da iyi bir algı yaratır. Yani ayakkabı kampanyasıyla ilgili mesajınıza alışveriş yapan mutlu bir kadın görseli eklemeyi düşünmeyin. Görsel metnin tekrarı olmamalıdır fakat mesajı tam anlamıyla vermelidir.

3- Yasal Olarak İzinli Görseller Kullanın

Bazı markalar sürekli olarak üzerinde imza ya da damga taşıyan başkasına ait, hukuken kullanılması yasal olmayan görselleri alır ve e-posta kampanyalarında kullanır. Eğer görsel sahipleri ile başınızı derde sokmak ve kullanıcılarınızı hayal kırıklığına uğratmak istemiyorsanız lisanslı görsellerin izinsiz kullanımı konusunda riske girmeyin. 

4- Görsel Stiliniz Tutarlı ve Belirli Olmalı

E-postadaki her görsel marka ve iletişim stilinizi geliştirmek için kullanılır. Görsel stilinizi ve konularınızı belirleyin ve bütün görsellerinizi bu belirlemelere dayanarak seçin. Stiliniz örneğin bir yatay fotoğraf, insanların duygusal ve yaratıcılık anlamında farklı çekimleri, spor konuları (motivasyon ve başarıyı anlatan), analog filtreli fotoğraflar ya da çift tonlu efektler ya da yazı karakterleri olan güzel vektörler olabilir. Kısacası sonsuz seçim şansınız vardır ancak bu seçimlerin birbiriyle tutarlı olmasına özen gösterin.

5- Eğer Gösterebiliyorsanız, Söylemenize Gerek Yoktur

Bir e-postada kullanıcınızın dikkatini yakalamak için çok kısa bir süreniz olduğundan mesajı hızlı iletmek için bulunan her fırsatı kullanmalısınız. Eğer abonelerinizi web sitenizin yeni bir özelliği hakkında bilgilendirmek istiyorsanız kaliteli bir ekran görüntüsü ya da daha iyisi web sitenizdeki yeniliği anlatan bir gif kullanın. Eğer kısaca yeni tarifenizin yararlarının altını çizmek istiyorsanız, metninizle birlikte simgeler kullanın. Bu yöntem bilginin aktarılmasına ve algılanmasına yardımcı olur.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


Görsellerle İlgili Hangi Durumlar Kampanyanıza Zarar Verebilir?

1- Çok Fazla Görsel Kullanımı

Aynı ipucu hem görseller hem metin için geçerlidir: miktarı fazla kaçırmayın. Kullanıcı bilgi almak için sonsuz uzunlukta metinler okumak istemeyeceği gibi, sonsuz sayıda görsele bakmak da istemez. Bu şekilde kampanyanız görsel bir kalabalığa dönüşür, öncelikleri belirlemeyi zorlaştırır.

2- Stok Görsel Klişeleri

Stok fotoğraf klişeleri internet kullanıcıları için çok sıkıcı bir hal aldı. Mutlu aile görselleri, el sıkışan iş adamları, abartılı bir mutlulukla salatalarını yiyen kadınlar… Bu tarz görseller kullandığınızda kitlenize şunu düşündürürsünüz:

  • Görsel zevkiniz ve hayal gücünüz yok
  • Gereken önemi vermiyorsunuz – önünüze çıkan ilk görseli kullanmışsınız

Görsel Trendleri Neden Takip Etmelisiniz?

Fotoğraf trendleri çok hızlı bir şekilde ortaya çıkar ve hızlı bir şekilde kaybolurlar. Her gün onlarca fotoğraf çeker ve arkadaşlarımızın onlarca fotoğrafını görürüz. Tüm bunlar görsel algımızı değiştirir. Kimse modellerin yapmacık gülümsemelerine ve açık bir şekilde kurgulanmış fotoğraflara inanmaz ya da inanmak istemez. Kitlenizin güvenini kazanmak ve onlarla aynı dilden konuşmak için hangi görsellerin hangi duyguları uyandırdığını, hangi konuların amaca uygun olduğunu  ve en gelişmiş teknolojilerin hayat görüşümüzü nasıl değiştirdiğini anlamanız gerekir. E-postalarınızda kullanışlı olabilecek 2018 trendlerinin yanı sıra, şu klasik trendlere de bir göz atmalısınız:

1- ’90’ların Estetiği

Analog filtreler, yanmış fotoğraflar ve Polaroid resimler, kot ceketler ve gerdanlıklar, neon renkler – birçok marka 90’ların nostaljik duygusunu geri getiriyor. Y kuşağına ulaşmak mı istiyorsunuz? Eğer öyleyse çocukluklarının sembollerini kullanın 😉

2- Hayatın Doğal Görüntüleri

Reklamlardaki o muhteşem parlak fotoğraflar yerine gerçek, kusurlu, duygusal, günlük fotoğraflar kullanmak daha etkili olabilir. Arkadaşlarınızla kutladığınız bir doğum günü partisinden ya da bir bebeğin ilk adımlarını attığı günden fotoğrafları düşünün – kimse fotoğrafın yapısına ya da ışığın kullanımına dikkat etmez. Başlıca amaç duyguları aktarmak ve anı yakalamaktır. Araştırmalar şunu ortaya koyuyor: Kitleniz ne kadar genç ise e-posta içeriğiniz o kadar özelleştirilmiş olmalıdır. Daha az stok klişeleri kullanın ve kullanıcılarınızın etkileşime girebileceği görseller seçin.

3- Video Etkisi

Video sizin de bildiğiniz gibi internette tüm görsel içeriklere ağır basıyor. Eğer e-postanızda fotoğraf yerine GIF ya da video kullanma şansınız varsa ki olmasına özen gösterin, videoyu tercih etmeye çalışın. Yaptığımız bütün araştırmalar videonun e-posta pazarlamaya olumlu etki ürettiğini ortaya koyuyor.

4- POV

Fotoğraf sanatında bakış açısı (POV) standart olmayan bir açıdan ya da kendi bakış açınızdan fotoğraf çekmek anlamına gelir. Kısacası, fotoğraf bir gözlemcinin değil, sürecin parçası olan birinin çektiği bir fotoğraftır. Akıllı telefonlar bize; insanlara dünyayı kendi gözümüzden gösterme şansı verdi: nasıl yemek pişiririz, nasıl araba kullanırız, kumsalda nasıl güneşleniriz gibi detaylar, fotoğraf dünyasının trendi haline dönüştü.

5- Parlak Minimalizm

Ana renkleri, gradyanları ve minimalistik objeleri karıştırmak bir çok zaman görsel şölen yaratır. Bu yöntem aynı zamanda dikkati yakalamaya yardımcı olur. Bu bir yatay fotoğraf ya da bir vektör ve basit beyaz bir e-posta arka planı olabilir. Siz de bu trendi e-posta tasarımlarınıza ekleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] İçerik Pazarlaması Nedir?
Temmuz Ayında E-posta Pazarlama Kampanyalarınızda Değerlendirebileceğiniz 30 Önemli Gün
Önceki yazıyı okuyun:
Anneler Günü Pazarlama Kampanyalarınızda İşinize Yarayacak 8 Etkili Taktik

Mayıs ayının ikinci Pazar günü yani bu yıl 12 Mayıs günü kutlanacak olan Anneler Günü, dünyada ve Türkiye’de perakende sektörünün en...

Kapat