Dijital Pazarlama, Sosyal medya, Yeni Başlayanlar İçin

[REHBER] Facebook Reklam Hedeflemesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dünyanın en büyük sosyal ağı olan Facebook, Facebook Ads adını verdiği ürünüyle aynı zamanda sosyal ağlar içinde en sofistike, en ileri düzey reklam servisini de sağlıyor. Instagram reklamlarını da yönetebildiğiniz Facebook Ads’in en önemli özelliklerinden biri de güçlü ve çok detaylı bir hedefleme kapasitesine sahip olmasıdır. Facebook’un kapsamlı hedefleme sistemi sayesinde markalar, anlık ve olası müşterilerine anında ulaşabilirler. Facebook Ads’te genel demografik özelliklerden, en özel ilgi alanlarına kadar, hedef kitlenizin en ince ayrıntısını tanımlayarak iletişim kurabilmeniz için neredeyse sonsuz imkan vardır. Gelin şimdi size, Facebook reklam stratejinizi oluştururken aklınızda tutmanız gereken önemli ip uçlarını sıralayalım.


Facebook Reklam Hedeflerinizi Belirleyin

Reklamların derinliklerine inmeden önce, Facebook reklam hedefinizin genel marka stratejinizle uyum sağladığını kontrol etmelisiniz. Eğer doğru hedef kitleye hitap etmezseniz dünyanın en yaratıcı ve dikkat çekici reklamını yaratsanız bile herhangi bir dönüşüm elde edemeyebilirsiniz. Başlangıçta 2 adımda ilerleyebiliriz.

       Beğenilerinizi ve marka farkındalığınızı yükseltin:

 • Konum, yaş aralığı ve cinsiyet gibi geniş çaplı hedefleme ölçütleri oluşturmalısınız.

        Net ve kesin bir hedef belirleyin:

 • Daha işe yarar stratejiler için daha küçük ve ilgi alanları benzer bir kitleyi hedef almalısınız.
 • Hedefleme ölçütlerinizi daraltırken adres, ilgi alanları ve takip edilen gruplar ve fan sayfaları odak noktaları seçmelisiniz.

Kimlere Seslenmeliyim ?

Facebook Reklam hedeflemenizi belirlemeden önce ideal müşteri kitlenizi tanımlamalısınız. Tanımlamaya başlamak için ilk önce şu sorulara cevap vermelisiniz:

 • Markamla ilgilenmesini istediğim tüketiciler kimler?
 • Hangi yaş aralığındalar?
 • Nerede yaşıyorlar?
 • Ne kadar gelir seviyesine sahipler?
 • Eğitim dereceleri ne?
 • İlgi alanları neler?

gibi basit demografikleri kullanarak hedef kitlenizin profilini belirlemeye başlayabilirsiniz.


Detaylı Kişi Profilleri Oluşturun

Basit demografik özellikleri daha detaylı kişi profilleri inşa etmek için kullanabilirsiniz. Bu kılavuz için iki varsayımsal profil oluşturalım: hayali bir marka, bir tane de ideal müşteri hedefimiz.

Marka Profili

Marka: “ Yeni Nesil Fitness “

Hayali kurum: ” Yeni Nesil Fitnes”, İstanbu/Levenet’te kadınlara vücut direnci eğitimleri ve yoga öğreten tek spor salonu.

Profil: Spor salonu çevre bilinci olmasıyla ve güven belgesi olan eğitmenler ile çalışmasıyla övünür, ödemeler ise aylık ödeme şeklindedir.

Hedef: İlk çeyrekte çift üyelik

Reklam Stratejisi: Levent metro çevresinde vücutlarını dengelemek ve kilo vermek isteyen kadınları tespit etmek ve onları deneme üyeliği almalarına teşvik etmek

Kişi Profili

Hedef Müşteri: ” Zeynep “

Temel Bilgiler: Zeynep, 40 yaşında, 1 çocuk annesi.

 • Profil: Bir insan kaynakları çalışanı olarak Zeynep Hanım, masa başı işinden arta kalan zamanlarda, çiçek yetiştirmeyi, akşam yürüyüşlerine gitmeyi, farklı yemek tarifleri denemeyi ve aile dostlarıyla kahve içmeyi seviyor.

Peki Neden Zeynep?

Zeynep’in profesyonel çalışma hayatına baktığımızda bir spor salonuna aylık üyelik yapabilecek gelire sahiptir. Hobilerine bakıldığında ise sosyal biri ve düzenli bir yaşamdan hoşlanıyor, fiziksel aktivitelere açık olduğu kadar yemeyi, içmeyi de seviyor. Fitness salonumuzu Zeynep için çekici kılabilecek pek çok imkana sahibiz. Yaşadığı bölgede deneme üyeliğine yönlendiren dikkat çekici ve cazip bir reklam vermek Zeynep’in ilgisini uyandırarak üyeliği satın almasını sağlayabilir.

Zeynep’in kişi profili gereksiz bir şekilde ayrıntılı gözükebilir fakat profil oluşturmak başarılı birçok markanın kullandığı bir yöntemdir. Bütün hedef müşteriler “Zeynep” gibi tam anlamıyla uyuşmayacak olsa bile bu yöntem, reklamların öbür ucunda sadece bir özellikler listesi değil, yaşayan bir insan olduğunu hayal etmemize yardımcı olur. Kişi profilleri, hedef kitlenizi tanımanıza ve marka değerleriyle ölçüşen müşterileri hedeflemenize yardımcı olur. Ayrıca, eğer hedef demografik kitlenize uygunsa birden fazla kişi profili de oluşturabilirsiniz.


En Yüksek Getiriyi Yaratacak Kitleye Odaklanın

Facebook piyasadaki en gelişmiş hedefleme araçlarına sahip olmasıyla, mesajınızla yeni kitleler keşfedebilmeniz ve onlara ulaşabilmeniz için harika bir platformdur. İlgi alanlarına dayalı hedeflemelerinizde oluşturduğumuz “Zeynep” profilini aklınızda tutmanızda fayda var.

Kendinizi Zeynep’in yerine koyarak başlayabilirsiniz. Profiline eklediğimiz bütün spesifik özellikleri göz önünde bulundurarak Facebook kullanırken neyi beğeneceğini ya da neler hakkında konuşacağını düşünmelisiniz.

Eğer Yeni Nesil Fitness Salonu, yaratıcı bir şekilde çocuk büyütmek ya da çiçek yetiştirmek gibi Zeynep’in üzerinde konuştuğu ya da Facebook’da abone olduğu konuları göz önüne alırsa, Levent’te yaşayan ve Zeynep ile aynı ilgi alanlarına sahip diğer müşterileri de yakalayabilir.


Reklam Oluştururken Kişi Profilleri Nasıl Kullanılır?

Bu strateji başta uzun ve meşakkatli bir yol gibi gözükebilir fakat hangi segmentlerin reklamınıza daha çok etkileşim göstereceğini bilirseniz, istediğiniz performansı göstermeyen segmentlere vakit bırakarak zamandan tasarruf edebilirsiniz. Hedef kitlenizin konum, cinsiyet, yaş gibi genel özelliklerini belirledikten sonra ilgi alanlarına dayalı daha dar ve ayrı bir kitle yaratmalısınız. Örneğin, Zeynep’in kişisel profili için, kişinin her bir ilgi alanına ayrı bir segment oluşturabilir ve hedeflememizi bunlara bağlı belirleyebiliriz:

 • Çiçek Yetiştiriciliği
 •  Yemek Tarifleri
 • Çocuk Gelişimi

Bu 3 ilgi alanını da hedef kitlenize eklediğinizde, Facebook algoritmaları hangi segmentin belirlediğiniz amaca en çok hizmet ettiğini tespit eder ve reklamı yalnızca bu segmente gösterir. Ayrıca, Facebook bazı ilgi alanı gruplarını ve demografikleri optimize ederek dönüşüm almanız için harika bir imkan sağlar ama oluşturduğumuz gruplardan hangisine en çok odaklanmanız gerektiğini göstermez. Bu optimizasyon gizli bir şekilde yapıldığından, dönüşüm aldıktan sonra reklamlarınızı test etmek durumunda kalabilirsiniz.


Yarattığınız Kişi Profiline Özel İçerik Üretin

Detaylıca oluşturacağınız kişi profilleri demografik kitlenizle uyumlu içerik yaratmanıza yardımcı olur. Hedef kitlenize göre bir reklam metni ve görsel tasarlarken, direkt olarak Zeynep’e veya ona benzer müşterilere hitap eden bir içerik oluşturmalısınız.

Örneğin, Yeni Nesil Fitness yürüyüşü seven kadınları hedef alarak Zeynep’e bir reklam gönderseydi, muhtemelen zekice düşünülmüş bir reklam metni yardımıyla yürüyüş aktiviteleri ile fit olmaktan bahseden bir reklam içeriği sunardı.

Burada dikkat etmeniz gereken nokta farklı seçenekleri ve uygulamaları test etmek; her bir tüketici profili için size en yüksek performansı sağlayan reklamı bulmaktır. Farklı ve yaratıcı görseller kullanmaktan çekinmemelisiniz. Kapsamlı bir yaklaşım ve bir A/B testi hangi kombinasyonların en çok işinize yaradığını görmenize büyük oranda yardımcı olur.


Özetlemek gerekirse, Facebook reklam algoritmasıyla dönüşümlerinizi şaşılacak derecede yükseltebilirsiniz. Bunun için marka stratejinize en uygun hedef kitleyi seçerek Facebook demografiklerine uyarlamalı ve hedef kitlenizi daraltarak kişi profillerine çevirmelisiniz. Böylece size dönüşüm ve kazanç getirecek asıl kitlenizi ayrıştırarak, reklam bütçenizi en etkili biçimde kullanabilirsiniz.


 Öneri: Markanız için sosyal medyada ölçüm, analiz, yönetim ve takip konusunda Related Digital’in şirketlerinden biri olan Semanticum‘dan destek alabilirsiniz. Demo talebi, detaylı bilgi ve iletişim için tıklayın.

İlginizi Çekebilir:
Lead Nurturing Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken 7 İpucu
Nisan Ayında Dijital Pazarlama Kampanyalarınızda Değerlendirebileceğiniz 30 Önemli Gün
Önceki yazıyı okuyun:
E-posta Tasarımlarında Öne Çıkan 12 Trend

Ölçülebilirliği, optimize edilebilirliği ve etkileşim odaklı yapısıyla markaların pazarlama stratejilerinin olmazsa olmazı olan e-posta pazarlaması, kendi içerisinde etkinliğini belirleyen faktörlere...

Kapat