Dijital Pazarlama, Sosyal medya

[REHBER] Facebook’ta Organik Erişiminizi Arttıracak 13 Yaratıcı Yol

Facebook’un son verilerine göre günde 1,5 milyara yakın kullanıcı aktif olarak Facebook üzerinde oturum açıyor. Sizin de çok iyi bildiğiniz gibi insanlar Facebook’u kullanarak arkadaşlarıyla ya da aileleriyle iletişim kurmaktan, kendi yaşamlarına dair paylaşımlarda bulunmaktan ve ilgilendikleri konularla ilgili yeni şeyler keşfetmekten oldukça keyif alıyor. Dolayısıyla, Facebook’ta bir şeyler paylaşmaya böylesine istekli büyük bir kitlenin bulunuyor olması bu platformu markalar için son derece potansiyelli ve önemli bir pazar haline getiriyor. Buna ek olarak, pazarlama stratejileri arasındaki rekabetin giderek artmasıyla birlikte, markalar rakiplerinden farklılaşabilmek adına ilgi çekici onlarca Facebook sayfası oluşturmaya başladı. Popüler sosyal medya platformu Facebook, mevcut kitleniz ile sürekli temas halinde olmanıza olanak sağlarken yeni müşteriler bulmanıza ve onlarla güçlü ilişkiler kurmanıza da gerçekçi bir ölçüde yardımcı olur.

Eğer dijital pazarlama stratejileriniz dahilinde yeterli bütçeniz varsa, ücretli reklamların yardımıyla gönderilerinizin tanıtımını yapabilirsiniz. Zira Facebook hedeflemeleri oldukça gelişmiş ve hedef kitlenize nokta atışı yapabileceğiniz teknik alt yapıya sahip. Şayet yeterli bütçeye sahip değilseniz ve  Facebook organik erişiminizi çok büyük meblağlar ödemeden arttırmak istiyorsanız biraz daha yaratıcı olmalısınız. Öte yandan, Facebook news feed algoritmasının nasıl çalıştığını anlamak için mevcut yeniliklerden haberdar olmalısınız. Gelin şimdi de aşağıda Facebook algoritmasındaki yeniliklerin kısaca göz gezdirelim.

 • Facebook arkadaşlarınızın ve ailenizin gönderilerine öncelik tanır.
 • İlgi ve tercihlerinizle alakalı olan içeriklere ulaşmanızı sağlar.
 • Video içerikleri gönderiler görsel ve yazılı olanlara kıyasla daha değerlidir.
 • Fazla etkileşim almış gönderiler ön plandadır.
 • Sahne haber içeriğine sahip sayfalar engellenir.

Şimdi de çok fazla bütçe harcamadan organik erişimlerinizi arttırabileceğiniz 13 farklı stratejiyi adım adım inceleyelim.


1- Doğru Zamanda Paylaşım Yapın

Her konuda olduğu gibi, sosyal medyada da doğru zamanda doğru yerde olmaya gayret göstermeliyiz. Eğer hedef kitlenizin içeriğinizi sosyal medyada ne zaman görmek istediğini tespit edebilirseniz, organik erişiminizi kolay bir şekilde arttırabilirsiniz.  Ayrıca, gelişigüzel paylaşımda bulunmak yerine kullanıcıların en aktif olduğu zamanları belirleyerek çok daha fazla etkileşim elde edebilirsiniz. Bu noktada, paylaşımda bulunacağınız en doğru zamanı anlamak için herhangi bir analitik araç satın almanıza gerek yoktur. Facebook sayfanızın Insights bölümüne giderek buradaki analitiklerden takipçilerinizin ne zaman çevrimiçi olduğunu kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Facebook’ta sadece ilgi çekici ve faydalı içerik paylaşmak, kullanıcı etkileşimini arttırmak için yeterli olmayabilir. Bu nedenle, daha fazla beğeni, paylaşım ve yorum elde etmek istiyorsanız gönderilerinizi takipçilerinizin farkedeceği hesaplanmış ve kritik zamanlarda paylaşmaya özen göstermelisiniz. Ayrıca bir gün için ideal gönderim sayısı 1 ya da 2 kez olmakla birlikte, bu sayı sunacağınız bilgi miktarına, içeriğe, farklı durum ve stratejilere göre değişiklik de gösterebilir.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Farklı İçerik Türlerinden Faydalanın

Başarılı Facebook gönderilerinin hangi unsurlardan oluştuğunu bilmeniz için düzenli olarak içeriklerinizi çeşitlendirmeli ve farklı değişkenleri denemekten çekinmemelisiniz. Takipçileriniz için farklı ve dikkat çekici olabilecek içerikler oluşturmak başarınızın anahtarı olabilir. Buraya kadar muhtemelen siz de hemfikirsiniz peki ama farklı içerik türleri nasıl olmalıdır?

 • Kısa ve Özdür: Bir Facebook gönderisisi için en ideal uzunluk 10 ya da daha az kelimeden oluşmalıdır çünkü gereksiz sözcüklerle kullanıcının dikkatini dağıtmak istemeyiz.
 • Bilgilendiricidir: Facebook gönderileriniz ihtiyacı karşılayacak nitelikte önemli ve faydalı bir bilgi sunuyorsa çok daha fazla insanın ilgisini çekecektir.
 • Günceldir: Kullanıcıları genellikle son dakika haberleriyle daha fazla ilgilenirler. Bu nedenle gönderilerinizin güncel konularla ilgil bilgiler içermesi de sizi diğer gönderilerden ayrıştıracaktır
 • Görsel İçerir: Görsel içerikler yalnızca yazıya dayalı içeriklere kıyasla çok daha dikkat çekici olabiliyor. Bilindiği üzere, Facebook üzerindeki fotoğraf paylaşımları diğer gönderilerden %53 oranında daha fazla beğeni alıyor.
 • CTA İçerir: Kullanıcıların gönderinizle beğeni, yorum ya da paylaşımda bulunarak etkileşime geçmeleri, EdgeRank’inizin artmasına yardımcı olur. EdgeRank’i kısaca anlatmak gerekirse, Facebook tarafından geliştirilen ve hangi içeriğin, hangi kullanıcıya gösterileceğine karar veren bir algoritma olarak tanımlayabiliriz, bu nedenle takipçilerinizi içeriğiniz hakkında konuşmaya teşvik etmelisiniz.

Facebook Sayfanızda Paylaşabileceğiniz Başlıca İçerik Türleri

Görseller: Görsel içerikler tablolar, grafikler, infografikler ve fotoğraflardan oluşabilir. Eğer profesyonel bir tasarım deneyiminiz yoksa, şablonları kullanarak kolaylıkla kendi Facebook görsellerinizi yaratabilirsiniz.

Videolar: Video içerikler canlı yayınlar, kısa TV programları ve küçük sahnelerden oluşabilir. Sosyal medya kanallarında en çok tüketilen içerik türlerinden biri olan videolar sayesinde kullanıcıları hızlı bir şekilde içeriğinize çekebilrsiniz.

Metinler: Metin içerikleriniz  makaleler, tartışmalar, alıntılar ve haberlerden oluşabilir. Ancak metinlerde dikkat etmeniz gereken nokta ise, yalın ve anlaşılır bir dil üslubu seçerek kulanıcıyı yormamanızdır.

Farklı türden içerikler kullanmanız maksimum kullanıcıya ulaşmanıza yardımcı olurken potansiyel takipçilerinizi de abonelere dönüştürebilir. Böylelikle, organik erişiminizi çok kolay bir şekilde arttırmanızı sağlar. Ayrıca, paylaşılabilir içerik herhangi bir reklama gerek kalmadan abonelerinizin sayısını hiç beklemediğiniz bir anda yükseltebilir. Gelelim muhtemelen aklınıza takılacak iki soruya: Kullanıcılar sosyal medyada gördükleri herhangi bir içeriği neden paylaşırlar? Paylaşılabilir bir içerik nasıl olmalıdır?

 • Kullanıcının bakış açısını belirtir: İnsanların %68‘i psikolojik olarak diğer insanlara kim olduklarına ve neleri önemsediklerine dair mesajlar veren gönderiler paylaşmaktan hoşlanırlar.
 • Fayda sunar: Gönderileriniz takipçilerinizin ihtiyaçlarına yönelik konuları içeriyorsa paylaşılma olasılıkları çok daha fazla olacaktır.
 • İnsanlara değerli hissetmelerini sağlar: Hepimiz kazanımlarımızla övünmeyi severiz. Bu nedenle, takipçilerinizin diğer insanlara ne kadar değerli olduklarını gösterebilecekleri gönderiler paylaşmalısınız.

Kaliteli İçerikler Sunun

Kaliteli içerikler sunmak takipçilerinizi önemsediğinizi ve onlarla samimi bir ilişki kurmak istediğinizi kanıtlar. Eğer hedef kitlenizin ilgileneceklerini düşünüyorsanız onlar için sıra dışı içerikler yaratabilirsiniz. Sıra dışı içerikler demişken, sizce  bir içeriği sıra dışı yapan özellikler nelerdir?

 • Eskimeyen ve faydalı bilgiler sunar: Aşk ve İlişkiler, Yemek Tarifleri, Finans, Sağlık ve Kariyer gibi konular her daim güncelliğini korur ve insanların ilgisini çeker.
 • Harekete geçirici ip uçları verir: Kitleniz, arzu ettiği bazı sorulara cevap bulabilirsiniz. Ayrıca, takipçilerinize bir şey tavsiye ettiğinizde, buna ihtiyaç duyduklarını kanıtlayan istatistikler sunarak bir ip ucu eklemeye çalışabilirsiniz
 • Görsel öğeleri barındırır: .Yüksek kaliteli gönderiler oluşturmak için bilgi toplamanız, edindiğiniz bilgiler doğrultusunda dikkat çekecek bir metin yazmanız ve metninizle bağlantılı olacak bir görsel bulmanız gönderi başına 10-20 dakikanızı alabilir. Buna karşılık siz de gözle görülür etkileşim değerleri kazanırsınız.

Bunlara ek olarak, gönderilerinizi ihtiyacınız olduğu noktada paylaşacağınız şekilde listelemeniz, size tutarlı ve planlı bir Facebook iletişim stratejisi sunar.


4- Özgün ve Faydalı Görsel İçerikler Üretin

Görsel içerikler genellikle dikkatleri daha hızlı topladığı için, Facebook’ta bir gönderinin görülme oranını %94 oranında arttırabilir. Dolayısıyla, görsel içeriklerin paylaşılma olasılığının yüksek olması organik erişiminizi arttırmanıza da yardımcı olur. Facebook için pek çok farklı görsel içerikten yararlanabilirsiniz. Görsel içerik türleri fotoğraflar, infografikler, kampanya görselleri, videolar ve mizahi içeriklere kadar dikkat çekici pek çok tasarımdan oluşabilir. Unutmayın ki,  birçok pazarlamacı kendi markalarının pazarlama stratejilerinde görsel içerik kullanımına yer vermenin artan bir değere sahip olduğunu öngörüyor. Bu nedenle yüksek kaliteli görsel içerik yaratmanız fazlasıyla önemli.


5- 360 Derece Fotoğraflardan Yararlanın

3D panoramik fotoğraflar takipçilerinizin görselleri farklı açılardan incelemesine olanak tanır ve onları ekranın arkasından alarak aksiyonun ortasına dahil edebilir. Bir Facebook video içeriğinin süresinin ortalama 82 saniye olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda, video içeriklerinin görsel içeriklere oranla insanların çok daha fazla vaktini aldığını söyleyebiliriz. Dolayısıyla, abonelerinizi kısa sürede bir eylemin ortasına koyabilen fotoğraflar kullanarak mesajınızı etkili bir şekilde iletebilir ve katılımı arttırabilirsiniz.


6- Stok Fotoğraflar Yerine Mobil Fotoğraflar Kullanın

Her ne kadar görsel içerikler etkileşimi arttırabilmek açısından önemli olsa da stok fotoğraflar sıkça kullanılmamalıdır. Farklı amaçlara yönelik olarak üretilen stok fotoğrafları dileyen herkes satın alabilir. Ancak, markaların farklı kampanyalar için aynı fotoğrafı kullandığı noktada insanlar mesajın kendisine dikkat etmeyebilirler ve bu da etkileşimlerin düşmesine yol açabilir. Unutmayın, aboneler özgün içeriğe önem verirler. Dolayısıyla, insanların ilgisini çekecek ve içerikle ilgilenmelerini sağlayacak mobil fotoğraflardan yararlanmaya özen gösterin. Profesyonel fotoğraflar çok fazla harcama ve emek gerektirirken kendi telefonunuzdan kolaylıkla fotoğraf çekebilir ve Facebook içerikleriniz için kullanabilirsiniz.


7- Viral Video İçerikleri Yaratın

Yaratıcı ve şaşırtıcı bir şekilde kurgulanan viral bir video sayesinde takipçi sayınızı birkaç gün içinde kolaylıkla arttırabilirsiniz. Bir video güçlü duygular uyandırdığında ve insanları şaşırtarak onları paylaşmaya ittiğinde otomatik olarak virale dönüşür. Öte yandan, viral videolar yeni abonelere ulaşmanızı sağlayacak ölçüde beğeniler, görüntülemeler ve erişimler elde etmenizi de sağlayabilir. Videonuzun viral olmasını sağlayacak ipuçları:

 • Daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış kullanışlı ve özgün bilgiler bulun.
 • Videolarınızın kısa ve öz olduğundan emin olun.
 • Görselliğe dikkat edin.
 • Sayfanıza trafik çekmek için kullanıcılara bağlantıyı kendi profillerinde paylaşmalarını isteyin.  

Ayrıca, viral bir video yaratmak için çok fazla para harcamanıza gerek yoktur. Örneğin, dünyaca ünlü kamera şirketi GoPro, insanların arasından bir kahraman bulma fikriyle bir yarışma düzenledi. Yavru bir kedinin hayatını kurtarmak ile ilgili bir video paylaştılar ve video hızlıca virale dönüştü. Ayrıca video bugün bile hala popülerliğini koruyor.


8- Canlı Yayınlar Yapın

Facebook canlı yayınları önceden hazırlanmış olan videolardan 3 kat daha fazla izleniyor. Bunun sebebi, canlı yayınlar abonelerinizle gerçek zamanlı bir iletişim kurmanıza ve aranızdaki ilişkiyi kuvvetlendirerek etkileşimlerinizi arttırmanıza olanak tanıyor olması. Ayrıca, siz de daha fazla kişinin yayına katılmasını sağlamak için abonelerinize canlı yayın yapacağınıza dair bir bildirim gönderebilir ve bunu haber akışınıza sabitleyebilirsiniz.  Bazı markalar haftalık olarak canlı yayınlar yapıp aboneleri ile devamlı olarak temas halinde olmaya çalışıyor. Örneğin, dünyaca ünlü kozmetik markalarından Benefit abonelerine çeşitli ip uçları vermek adına her hafta düzenli olarak canlı yayın başlatıyor.


9- Takipçilerinizle Etkileşime Geçin

Eğer yukarıdaki adımlardan ilham alarak bir şekilde potansiyel takipçilerinizin dikkatini çekmeyi başardıysanız organik erişiminizi arttırabilmek için onları kaybetmemeye çalışmalısınız. Dolayısıyla, dikkatini çektiğiniz insanlara değerli hissettirmek ve en önemlisi onlarla etkileşime geçmek bu noktada asıl dikkat etmeniz gereken adım olacaktır. Peki kitlenizle nasıl iletişim kurabilirsiniz?

 • Yorumlarına ve isteklerine olabildiğince hızlı cevap verin.
 • Beğeni ve yorum yapın.
 • Olumsuz geri dönüşleri idare edin.
 • İndirimler ve ücretsiz indirmeler gibi bazı avantajlar sağlayan özel promosyon kodları sunun.

İnsanların online olarak iletişim kurmak için kendilerini rahat hissettikleri noktada, markanızla müşteriler arasında bir bağlantı kurabilmeniz ve takipçilerinizle etkileşime geçmeniz, takipçilerinizin markanıza güvenme olasılıklarını da arttıracaktır.


10- Yarışmalar Düzenleyin

Kullanıcılar dijital dünyada kazanacakları bir ödül olduğunda harekete geçmekten çekinmez. Bu nedenle, Facebook üzerinden yarışmalar düzenlemek her iki tarafın da kazanç elde edeceği bir pazarlama stratejisidir. Yarışmalar takipçilerinizle olan bağınızını arttırmanın yanında, yeni müşterilere ulaşmanıza ve bilgi toplamanıza da yardımcı olabilir. Yarışma kurgunuza aşağıdaki Facebook yarışma türlerini araştırarak başlayabilirsiniz:

 • Beğeni ve Paylaşım
 • Bir Arkadaşını Etiketle
 • Uygulama Yarışmaları

Yarışmanızı kurgularken kampanyanızın maliyetini de göz önünde bulundurmalısınız, diğer bir yandan detaylıca planladığınızda herhangi bir ek bütçe harcamadan da yarışmalar düzenleyebilirsiniz.


11- ChatBotlar Ekleyin

Teknoloji sayesinde her işlemin gün geçtikçe hızlandığı günümüzde, sabırsız bir psikolojiye bürünen tüketiciler, ürün ve hizmetler üzerine yönelttikleri sorularına ya da isteklerine en hızlı şekilde cevap almak isterler. Bu nedenle, sayfanızı etkileşimlerinizi 7/24 takip edebileceğiniz şekilde yönetmeniz marka değerinizi arttırmanıza yardımcı olacaktır. Tüm gün çevrimiçi olmanız olanaksız olsa bile Facebook fan sayfalarınızı yönetirken iletişim kalitenizi arttırmanızı sağlayacak bazı dijital teknolojilerden faydalanabilirsiniz. Örneğin, Chatbotlar ile kullanıcılarınızla otomatik olarak iletişim kurabilir ve böylelikle uzun saatler boyunca bekletmeden onlara geri dönüş yapabilirsiniz.


12- Takipçilerinize Yorumlar Aracılığıyla Cevap Verin

Yorumlar yeni abonelerin dikkatini çekebilmenizin en iyi yoludur. Takipçilerinizin gönderilerinizin altına yaptıkları yorumlara hızlı bir şekilde cevap vermeniz onların ilgisini ve güvenini kazanmanıza yardımcı olabilir. Böylelikle yorumlarınızı beğenerek ya da web-sitenizi ziyaret ederek sizinle devamlı olarak iletişim halinde kalmaya çalışabilirler.

Öte yandan, insanlar genel olarak yorumları okumaktan hoşlanır. Bu şekilde kullanıcılar markaların negatif yorumların üstesinden gelip gelemediğini ve takipçileriyle ne tonda iletişime geçtiklerini kolay bir şekilde gözlemleyebilirler. Dolayısıyla, markanız hakkında herhangi bir yorum yapıldığını gördüğünüzde cevap vermekten çekinmeyin. Sonuç olarak, negatif yorumlarla doğru şekilde baş edebilmek marka güveninizi ve imajınızı yükseltecek en pratik bir yollardan biridir.


13- Sayfanızı Facebook Insights ile Analiz Edin

Facebook gönderilerinizin organik erişimindeki düşüşün önüne geçebilmek için abonelerinizin ihtiyaçlarını ve ilgilendikleri içerikleri doğru şekilde analiz edebilmelisiniz.  Bu noktada, sayfanızın artı ve eksi yönlerini görmenize yardımcı olacak ücretsiz analiz aracı olan Facebook Insights’ı kullanabilirsiniz. Eğer elde ettiğiniz verileri doğru şekilde nasıl analiz edeceğinizi biliyorsanız, hangi gönderilerinizin kullanıcılarınız için daha etkili olduğunu, ne zaman paylaşım yapmanız gerektiğini ve ne tür sonuçlar elde ettiğinizi kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Böylelikle, abonelerinize ilgilenecekleri türden içerikler oluşturarak en doğru zamanda paylaşım yapabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki, organik erişiminizi arttırmanızın yolu kullanıcılarınızı memnun edebilmekten geçer.


Özet

Markanızın Facebook sayfasını yönetmek zaman ve uğraş gerektirebilir fakat az bir bütçeniz olmasına rağmen başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Takipçilerinizin katılımını arttırabilmek ve daha iyi organik erişimler elde edebilmek için doğru yöntemleri kullanarak onların neleri sevdiğini anlamalısınız.

Anahtar Noktalar:

 • Talep ettikleri gönderileri paylaşabilmek için takipçilerinizi doğru şekilde analiz edin
 • Facebook Haber Akışı ( News Feed) algoritmasındaki değişikliklere dikkat edin
 • Dikkat çekecek görsel içerikler yaratın

Organik erişiminizi arttıracağınız birçok yol olabilir fakat markanız için en etkili olacak çeşitli stratejileri denemenizde fayda var. Son olarak, Facebook sayfanızı yönetirken yenilikleri takip etmenizi ve yaratıcı kalmaya çalışmanızı tavsiye ediyoruz.

İlginizi Çekebilir:
E-posta Listenizi Sosyal Medyada Geliştirmenin Yöntemleri
Müşterilerinizin Satın Alma İşlemini Yarıda Bırakmasının 10 Nedeni
Önceki yazıyı okuyun:
E-ticaret Sitelerinde İçeriklerinizi Anlık Olarak Kişiselleştirebilmeniz İçin 4 Öneri

Tüketiciler olarak her gün reklam ve kampanya bolluğu ile karşı karşıya kalarak markaların rekabetine maruz kaldığımız bir gerçek. Bazı araştırmalara göre...

Kapat