Dijital Pazarlama, Omnichannel Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

[REHBER] Multichannel – Çok Kanallı Pazarlama Nedir?

Bu satırları okuyan pek çok kişinin de gayet iyi bildiği gibi markanızın farklı konum ve mecralarda yer alıyor olması, daha çok görünürlük, daha fazla bilinirlik ve daha fazla satın alınma şansı demektir. Dijital dünyada bu yaklaşımı erişiminizi birkaç web sitesindeki reklamdan, sosyal medya, SEO, e-posta gibi çoklu kanallara doğru genişletmek olarak tanımlayabiliriz. İdeal müşterileriniz Facebook ve LinkedIn’de yer alabilir, Google’da arama yapıyor olabilir, rakiplerinizin e-postalarını okuyor olabilir, etkinliklere katılıyor ve markalarla birçok dokunma noktası aracılığıyla etkileşim kuruyor olabilir. Araştırmalara göre müşterilerin %72’si marka ve şirketlere çoklu kanallar aracılığıyla bağlanabilmek istediklerini belirtiyor. Bu yüzden bütün şirketler geleneksel pazarlama anlayışından sıyrılıp, çok kanallı ve daha entegre bir yaklaşıma geçiş yapma yolunu aramaya başlamalılar. Günümüzde markaların % 84’ü çok kanallı pazarlamayı mevcut pazarlama stratejilerinin önemli bir parçası olarak görüyor. Yine yapılan başka bir araştırmaya göre şirketlerin % 74’ü çok kanallı pazarlama sayesinde satışlarını arttırmış, % 64’ü müşteri sadakatini güçlendirmiş. Bu yazıda çok kanallı pazarlamanın ne olduğunu ve neden kullanılması gerektiğini göreceksiniz.


Çok Kanallı Pazarlama Nedir?

Çok kanallı pazarlama, potansiyel ve mevcut müşterileri için direkt ve indirekt iletişim kanalları ile etkileşim oluşturmaya yarayan pazarlama yaklaşımıdır. Burada asli amaç müşterinin bulunduğu her kanalda karşısına bir şekilde çıkabilmektir. Kanal bir araç, mecra veya ağ olabilir. Örneğin:

 • Fiziksel dükkan
 • Web site
 • E-posta
 • Mobil iletişim
 • Mobil uygulama 
 • Google AdWords
 • Sosyal medya
 • Direkt posta

Çok kanallı pazarlama müşterilerinizin olduğu her yerde olmak açısından önemlidir ki şuna inanın müşterileriniz artık her yerde. İdeal olarak çok kanallı pazarlama kampanyası ile hedeflenmiş potansiyel bir müşteri farklı dokunma noktaları aracılığıyla kusursuz deneyim yaşayabilir. Örneğin ürün bilgisi dosyasını Facebook’tan indiren bir kullanıcıya tekrardan bunun hakkında e-posta göndermemek veya platformun farklı dokunma noktalarıyla iletilen çok iyi hedeflenmiş davranışsal bir mesaj bu deneyimde yer alabilir. Satın alan kişiler satış sürecinin tüm kontrolüne sahiptirler. Günümüzde satın alma kararındaki bilgi arayışı için daha fazla kanal, araç ve seçenek mevcut. Tüketicilerin sahip olduğu farklı kanal imkanları, pazarlamada işleri daha zorlu hale getirse de şirketlerin kendilerine adapte edebilecekleri büyük bir fırsatı da önlerine çıkarıyor.


Çok Kanallı Pazarlama Neden Pazarlamacılar İçin Çok Önemli?

Araştırmalara göre on pazarlamacıdan dokuzu çok kanallı pazarlamaya daha fazla yatırım yapmayı planlıyor. Pazarlamacıların neden yatırımlarını arttırmayı planladıkları hakkında birkaç sebep:

Marka Bilinirliliğini Arttırmak

Pazarlamacılar için marka bilinirliliğini arttırmak temel organizasyonel hedef olmayı sürdürüyor. Araştırmalara göre pazarlamacıların %84’ü marka bilinirliliğini arttırmanın birincil hedefleri olduğunu belirtiyor. Bir kişinin markanızı hatırlaması için ortalama beş ila yedi etkileşim gerekiyor. Daha fazla kanal daha fazla etkileşim anlamına geliyor. Nike gibi büyük markaların hala spor sahalarının yan kısımlarına reklam vermelerinin sebebi bilinirliliğini korumak, eğer bunu yapmazlarsa kullanıcılar başka bir marka bulabilirler. Çok kanallı pazarlama hem mevcut müşterilerle etkileşmeyi hem de yeni müşterilere ulaşmayı amaçlar.

Dönüşümü Arttırmak

Müşterilerinizin bulunduğu kanallarda bulunmak markanızın daha yüksek etkileşim ve dönüşüm sağlamasıyla direkt olarak bağlantılıdır. Eğer doğru zamanda doğru yerde olursanız hedeflenmiş mesaj, potansiyel müşterileri etkileyip gerçek bir müşteriye dönüşmelerini sağlayabilir.

Geliri Arttırmak

Pazarlamacıların raporlarının %90’ı çoklu kanal stratejisiyle daha çok gelir ve satış elde ettiğini ortaya koymuş. Farklı kanallar aracılığıyla daha fazla satın alım fırsatı müşterilerin kolaylıkla alışveriş yapabilmesi anlamına geliyor. Yapılan araştırmalara göre çok kanallı pazarlama tercih eden pazarlamacıların %52’si sık sık veya her zaman finansal hedeflerine ulaştıklarını belirtmiş.

Daha Derin Analizler

Anonim analizlere veya e-posta listelerine, açılma ve tıklanma oranlarına bakmak çok önemlidir ama her zaman yeterli değildir. Çoklu kanallarla zenginleştirilmiş ileri düzey verilere ihtiyacınız vardır. Çok kanallı pazarlamayla tam olarak kampanyaları izleyebilir, müşteri yolculuğunun haritasını çıkarabilir ve doğru kanallardan hedeflenmiş mesajlar gönderebilirsiniz. Çok kanallı pazarlama, müşterilerin dijital ekosistemlerinin tamamını size sağlar, en çok etkileşim alan içeriklerinizi müşterilerin favori kanallarında ulaştırmanıza izin verir. Ya da tersini düşünürsek verimsiz kanallarınızın neden verimsiz olduğunu analiz etmenize olanak tanıyarak, verimli hale dönüştürmenize yardımcı olur.

Kullanıcılara Yetişme İmkanı

Çok kanallı pazarlama kullanıcılara günlük koşturmaları içinde mobil, masaüstü, e-posta ve sosyal kanallar aracılığıyla ulaşmanızı sağlar. Bu kullanıcılara ulaşılırken ofislerinde çalışıyor, evde uyuyor, arabada seyahat ediyor olabilirler. Bunun yanında anlık konum servisleri pazarlamacıların her an müşterilerine dokunmalarını sağlar.

Daha İyi Müşteri İçgörüleri

Her kanal ve temas noktası içgörü sağlar. Kullanıcıların tüm kanallar aracılığıyla markanızla nasıl etkileşime girdiğini takip etmek tercihlerini öğrenmek açısından faydalı olacaktır. Siz de bu sayede içerik deneyimini daha iyi kişiselleştirebilirsiniz. Araştırmalara göre şirketler çok kanallı yaklaşım ile

 • Satışların arttığına(%74)
 • Müşteri sadakatini arttırdığına(%64)
 • Rekabet avantajı sağladığına(%62)
 • Müşteri deneyimini geliştirdiğine(%52)

inanıyor.


Çok Kanallı Pazarlama Her Şeyin Kusursuz Olması Anlamına Gelmiyor

Yanlış bir teknoloji, tecrübe eksikliği veya yanlış uygulama yüzünden çoğu pazarlamacı çok kanallı pazarlamada çıkmaza girebiliyor. Aşağıda çok kanallı pazarlamanın en yaygın zorlukları ya da dikkat edilmesi gereken riskleri yer alıyor.

Hedeflenmiş Mesaj

Mesajı iletmek yeterli değildir. Mesaj kitlenin tercihleriyle uyuşmalı ve demografik, davranışsal, konumsal ve kanal tercihlerine uyum göstermelidir. Çok fazla temas noktasının eklendiği doğru mesajı iletmeye çalışmak zaten her geçen gün daha da karmaşık hale gelen pazarlamaya başka bir zorluk daha ekliyor.

Nitelik Modellemesi

Hangi kanalların, mesajların ve temas noktalarının şirketinize en kaliteli getirileri sağladığı hala karışık bir konu. Hareket halindeki tüm parçalarınızı düzgünce takip eden bir sisteme sahip olmak ve hak ettiği yerde krediyi vermek çok kanallı kampanyanızın yatırım getirilerini maksimize etmek için oldukça kritiktir. Ancak bu süreci yönetmek çok kanallı pazarlamada zorlu bir durum anlamına geliyor.

Kampanya Senkronizasyonu

Şu bir gerçek ki satın alma sürecini artık müşteriler kontrol ediyor. Bu yüzden pazarlamacılar çoklu dokunma noktaları aracılığıyla mesajlarını düzenli olarak geliştirmeli, test etmeli ve rafine hale getirmeliler. Bu sayede potansiyel müşterilerin satış hunisinin her aşamasında düzgünce beslendiğinden emin olunabilir. Mesajlar akıcı olmalı ve kanallarda, mecralarda ve araçlarda mantıklı gelmelidir. Örneğin, kırık ya da yanlış yönlendiren bir link tüm kampanyayı boşa çıkartabilir.


Başarılı Çok Kanallı Pazarlama Stratejilerinin Temel İlkeleri

Başarılı bir çok kanallı pazarlama stratejisi yönetmek kolay değildir. Çok sayıda plan ve veri yönetimi gerektirir. Her kampanya birbirinden farklıyken, her başarılı çok kanallı pazarlama stratejisinin altında bazı temel ilkeler yatar.

Doğru Platformlarda Olmak

Müşteri deneyimini tercih edilen platformlarda kusursuz deneyim sunarak ayarlamalısınız. Günümüzde mobil ve masaüstü geçişler önemli bir hal aldı. Özellikle mobildeki teknolojik gelişim ve uygun fiyatlı internet paketleri sayesinde kullanıcıların çoğu web sitelere mobil cihazlar üzerinden girmeye başladı. Bu sebepten ötürü web siteniz mobil ortamlarda aynı masaüstünde olduğu gibi karşılık verebilmelidir. Kampanyanızı ortaya çıkarmadan önce kanallarınızı tanımlayın, her temas noktasını mümkün olan her araç ve kanal aracılığıyla test edin.

Sistemleri Entegre Edin

Şirket yöneticileriyle yapılan bir araştırmaya göre şirketlerin %83’ünde pazarlama bölümleri arası kopukluk var ve %97’sine bu durum olumsuz olarak yansıyor. Bu kopukluklar insanlar arası veya diğer uygulamalarda ulaşılabilir olmayan verilerin yarattığı iletişimsizlikten meydana geliyor. Tüm müşteri verilerini tek bir yere çekmek ve başarılı bir çok kanallı pazarlama kampanyası yönetmek için pazarlama departmanlarındaki farklı alanlar arasındaki engelleri kaldırmalısınız ve pazarlama araçlarını entegre etmelisiniz. 

Kişiselleştirilmiş Mesajları Otomatikleştirin

Kişiselleştirilmiş pazarlama çok daha fazla tıklanma oranı getirir. Bizim yaptığımız araştırmalara göre kullanıcıların %71’i kişiselleştirilmiş reklamları tercih ediyor. Çeşitli kanallardaki verileri güçlendirmek kullanıcıların aktivitelerine ve kişisel bilgilerine göre mesajları kişiselleştirmenizi sağlar. Veriyi yakalayıp harekete geçirebilecek içgörülere çevirmek kullandığınız yazılıma bağlıdır. Bu konuda Related Marketing Cloud kusursuz bir çok kanallı pazarlama çalışması yapmanız için size her zaman yardımcı olacak teknolojilere sahiptir.


Özetle Başarılı Çok Kanallı Pazarlamanın Önemli Noktaları

Müşteri yolculuğundaki değişikliklere ayak uydurmak için pazarlamacılar daha fazla çok kanallı yaklaşımı sahiplenecek. Bunu başarmanın yolları:

 • Bir pazarlama kampanyasını çoklu temas noktalarıyla planlayın. Önce interaktif online bir içerikle başlayıp sonrasında kişiselleştirilmiş direkt e-postaya geçiş yapabilirsiniz veya Facebook’ta tekrar hedefleme kampanyası oluşturabilirsiniz. Kullanıcı serüveninin farklı aşamalarını ve bu kanallarda nasıl en iyi pazarlama yapabileceğinizi düşünün.
 • Her pazarlama kanalındaki veriyi merkezileştirin. Pazarlama teknolojiniz her kanaldan veri çekebilmeli, tamamlanmış bir müşteri profili için daha fazla hedeflenmiş bir pazarlama mesajlaşması kullanabilirsiniz.
 • Kanal sayısını arıtın. Offline kitlenizi e-posta listenize kayıt olmaları için yönlendiriyor musunuz veya televizyon izlerken mobil cihazlarını kullanan kişileri hedefliyor musunuz? Bütçenizin boşa yanmaması için kanal kombinasyonlarını artırmaya çalışın.
 • A/B testi yapın. Çoklu kanal pazarlaması başarılı yönetim için çok sayıda veriye dayanır fakat aynı zamanda çok sayıda da üretir. Veriyi müşterilerle etkileşim sağlayan çoklu kanallardan hangilerinin daha iyi performans gösterdiğini belirlemek için kullanın.
 • Pazarlama otomasyonu kullanın. Kişiselleştirilmiş pazarlamayı ölçmek zordur, şirketler kitlelerine ulaşmak için otomasyonlara ihtiyaç duyacaklar. Otomasyon sayesinde sosyal ağlardaki ve e-posta pazarlamasındaki verilerle yüksek derecede kişiselleştirilmiş ve doğru kanal ve zamanlarda iletebileceğiniz otomatikleştirilmiş kampanyalar oluşturabilirsiniz.
İlginizi Çekebilir:
Web Analiz Raporlarında İhtiyacınız Olacak 9 Ana Başlık
Web Analiz Yazılımında Mutlaka Olması Gereken 10 Özellik
Önceki yazıyı okuyun:
Sevgililer Günü Dijital Pazarlama Kampanyalarında Mutlaka Uygulamanız Gereken 8 Şey

Sevgililer Günü, dünyanın her yerinde en çok hediyenin alınıp verildiği, hediye odaklı tüketimin patlama yaptığı günlerden biri. Bu kadar büyük tüketimin...

Kapat