Dijital Pazarlama, Kişiselleştirme, Yeni Başlayanlar İçin

[REHBER] Pop-Up Kullanarak Müşteri Edinmenin 4 Kolay Yolu

Web sitesine gelen ziyaretçiyi leade dönüştürmek, e-posta listesi edinmek, satışa teşvik etmek gibi pek çok alanda kullanılan yöntemlerden biri de pop-uplardır. İnternet dünyasına aşina olanlar için pop-uplar sinir bozucu gelebilir, fakat doğru kullanıldığında gerçekten işe yararlar. Statik bir web sayfasında olmadığı gibi ziyaretçileri harekete geçirmek için ziyaretçileri itelerler. Bahsettiğimiz gibi doğru kullanıldığında işe yarayan pop-upların nasıl verimli hale getirilebileceğini inceleyelim.


1- Fiyatlandırma Sayfasından Çıkma Pop-Upı

Fiyatlandırma sayfanızı ziyaret eden insanların satın alma eğiliminin olduğu bir gerçek. Fakat karar sürecindeyken takıldıkları bir konu olabilir. Ziyaretçilerin kafalarındaki soruların satın alım gerçekleşmeden önce giderilmesi hakkında popup sunabilirsiniz. Bu soruları cevaplamak amacıyla bir deneme sürümünü teklif eden eylem çağrılı pop-up kullanmak mantıklı bir hareket olabilir.

Performans Arttırıcı 3 Tavsiye

 • Basit Tutun: Bir şeyi ödemek veya satış yapan bir kişiyle konuşmak stresli olabilir. Bu stresi ortadan kaldırmak için konuşma dili kullanarak müşterilerinizin stresini azaltın.
 • Düşündükleri Soruyu Sorun: Çoğu platform insanların işini geliştirmek için vardır, birçok insan bu platformların onlar ve işleri için uygunluğunu sorgularlar. Örneğin internet üzerinden satış yapan bir banyo ürünleri web sitesine sahipseniz sitenize satın almaya gelen kullanıcılara ‘’bu ürün banyonuz için uygun mu?’’ şeklinde sorular sorabilirsiniz.
 • Destek Ekibiniz İçin Stok Fotoğraflar Kullanmayın: Hala çoğu firma ‘’bizimle iletişime geçin’’ mesajını taşıyan pop-uplarda kulaklıklı müşteri temsilcisi fotoğrafı kullanıyor. Bundan ne olursa olsun kaçının. Çoğu insan bu fotoğrafların stok fotoğraf olduğunu anlayabilir, bu samimi gözükmemenize sebep olabilir.

Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Ekstra İçerik Pop-Up’ları

Web sitenize gelen ziyaretçilere pop-up yardımıyla ekstra içerikler sunmayı önerebilirsiniz. Üyelik formları doldurma karşılığında ekstra içerik kullanıcıya sağlanabilir. Fakat bunun nasıl yapıldığı önemlidir. Ekstra içerik için bu formu ayrı bir web sayfasında doldurmaktansa direkt web sitede tıklamalı pop-up olarak bu formu ulaştırmak dönüşüm oranlarını arttırabilir.

Performans Arttırıcı 3 Tavsiye:

 • Basit Tutun: Kullandığınız metni kısaltın. Eğer eylem çağrısında bir fayda hakkında iletişim kurabilirseniz, bu geri dönüş oranlarını yükseltebilir.
 • Kullandığınız Pop-Up’ları Aynı Düzende Tutun: Tüm pop-up’larınızdaki metin düzeni ve eylem çağrısı birbirine oldukça benzemeli. Bu ziyaretçilerin neyle karşı karşıya olduklarını daha iyi kavramalarını sağlar ve sonucunda formunuzu doldurabilirler.
 • Ziyaretçileri Bir İlerleme Kaydettiklerine İnandırın: Form doldurma sürecinde “son bir adım daha” gibi cümleler kullanarak insanların bir ilerleme kaydettiği hissine kapılmasını sağlamaya çalışın. Bu sayede işlemi tamamlamaya daha motive olurlar.

3- Hoş geldiniz Önerileri

Web sitenize ya da mobil uygulamanıza ilk defa gelen ziyaretçilere özel pop-uplar çıkartabilirsiniz. Bu pop-uplar alışverişe yönlendirici indirim, kupon ya da hediye olabileceği gibi, gelen ziyaretçilerin sizinle iletişimde kalmaları için hediye ya da indirim karşılığında e-postalarını talep etmek üzerine de olabilir. Pop-up’lar aynı zamanda ürünü ücretsiz deneme teklifi de olabilir. 

Performans Arttırıcı 3 Tavsiye:

 • Hoş Geldiniz Teklifini Blog Paylaşımlarınıza Ekleyin: Sunduğunuz şeye ihtiyacı olanlar onları araştıran insanlardır. Bu sebepten bu insanları çekecek blog paylaşımları yapmanız gerekir. Sunduğunuz teklifi kapsayan konularla ilgili blog paylaşımları yapmak bu açıdan önemlidir.
 • Olumlu Butonunuzu Büyük, Olumsuz Butonunuzu Küçük Yapın: Bir şey daha gözünüz önünde olduğunda o şeyle ilgili tıklama gibi bir harekette bulunma olasılığınız artar. Yapılan araştırmalarda bu yöntemin daha iyi sonuçlar ortaya koyduğu tespit edilmiş.
 • Ücretsiz Deneme Teklifiniz Yoksa: Eğer böyle bir teklifiniz bulunmamaktaysa ücretsiz danışmanlık veya limitli zaman indirimleri yapabilirsiniz.

4- Son Teklif Siteden Çıkma Pop-Up’ı

E-posta listesi oluşturmanın diğer bir yöntemidir. Bu pop-up kullanıcı siteyi terk ederken ortaya çıkar. Bu noktada ziyaretçi, sitedeki bilgileri okumuş, ihtiyacı olanı almış ve siteden çıkmaya hazır hale gelmiştir. Bu noktada onlara reddedemeyecekleri bir son teklif yapmalısınız. Son teklif en değerli kaynaklarınızı içermeli. Ziyaretçiler bu teklifi gördüklerinde bu kaynaklara başka bir yerde ulaşamayacaklarını anlamalılar.

Performans Arttırıcı 3 Tavsiye:

 • Onlara Evet/Hayır Seçimi Sağlayın: Ziyaretçilere direkt olarak form içeren bir pop-up göstermektense onlara evet-hayır seçeneklerini sunun. Neden? Çünkü bir insana direkt bir form göstermek onları pop-up’ı kapatmaya iter. Fakat evet-hayır seçenekleriyle düşünmek zorunda oldukları tek şey teklifi kabul edip etmemektir. Formu nasıl dolduracağını düşünmek değildir. Bu aşamada evet seçeneğini seçtiklerinde formu doldurtma şansınız çok daha yüksektir.
 • Basit Tutun: İnsanlar bu pop-up’la karşılaştığında dışarıda olabilirler. Bu yüzden dikkat eşiğini daha da düşük tutup teklifiniz oldukça basit tutmalısınız.
 • Büyük Sayılar Kullanın: İnsanların dikkatini çekmenin en iyi yollarından biri büyük sayılar kullanmaktır. Bir şeyde büyük sayı bulunduğunda insanlar bunu değerli ve önemli bulurlar. Bu yüzden ‘’100 Pazarlama Önerisi’’, ‘’Pazarlama Kılavuzu’’ başlığına göre daha etkilidir.
İlginizi Çekebilir:
Dijital Pazarlamada İnteraktif İçerik Kullanmanın Faydaları
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] Facebook’ta Etkili İletişim Yapabilmeniz İçin 6 Öneri
Önceki yazıyı okuyun:
[REHBER] Bir E-Ticaret Sitesinde Mutlaka Olması Gereken 60 Unsur

E-ticaret hepimizin çok iyi bildiği ve hatta tüketici olarak bizzat yaşadığı gibi dünyada da, Türkiye'de de hızla gelişen ticaret yapma...

Kapat