E-Posta Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

Satışlarınızı Arttıracak 8 E-posta Pazarlama Stratejisi

Web sitenize gelen ziyaretçilerin %99’unun, ilk gelişlerinde sitenizden alışveriş yapmadan, ya da online satışınız yoksa, alışveriş kararı almadan ayrılma eğiliminde olduğunu varsayalım. Oysa sitenizde ilgi çekici yöntemler kullanarak müşterileri form doldurmaya yönlendirdiğinizde, ziyaretçileri veritabanınıza ekleyebilir, e-posta pazarlamayı yeni oluşan ilişkilerinizi sürdürmek ve güçlendirmekte kullanabilir ve en nihayetinde bu üyelerinizi alışveriş yapan aktif müşterilere dönüştürebilirsiniz. Müşterilerinizle iletişim halinde olmak, sağlam ilişkiler kurmak ve böylelikle onların sadık bir şekilde sizden alışveriş yapmalarını sağlamak için en iyi ve en uygun fiyatlı yöntem e-posta pazarlamadır.

Dünyada 4 milyardan fazla, Türkiye’de ise 60 milyona yakın internet kullanıcısı var ve bu kullanıcıların %90’ı e-posta kullanıyor. Kullanıcıların %70’i ticari firmalardan izinli e-posta gönderimleri alıyor. EmailMonday’de yayınlanan bir araştırmaya göre online alışveriş yapan kullanıcılara e-posta ile ulaşan satış kampanyalarından en az birinin sonucu %82 oranında satışa dönük olurken; %32’si bir e-postaya cevaben, anında ilgili siteden satın alma gerçekleştiriyor.

Bu rakamlar incelenince, hala e-posta pazarlama stratejilerinin sunduğu avantajlardan yararlanmaya başlamamış şirketler olduğuna şaşırmamak elde değil. E-posta pazarlamayı kullanarak karınızı yükseltecek fikirlere ihtiyacınız varsa, işte iyi bir başlangıç yapmanızı sağlayacak ve faydası ispatlanmış 10 e-posta pazarlama taktiğini inceleyelim.


1- Düzenli Kampanya Gönderimleri Hazırlayarak Üyelerinizi Sık Sık Ziyarete Teşvik Edin

E-posta adreslerini ilk toplamaya başladığınızda, müşterilerinize ve üyelerinize kampanyalarınız ile ilgili sık sık e-posta gönderebilirsiniz. Düzenli bir şekilde gönderilen indirim duyuruları, müşterilerinizin size ve web sitenize ısınmalarına ve kalıcı müşterilere dönüşmelerine yardımcı olacaktır.


2- Hatırlatma E-postalarınızda Kampanya Önerisinde Bulunun 

Müşterilerinize satışlarınız için hatırlatma gönderileri yaparak, e-posta pazarlamanın gücünden faydalanabilirsiniz. E-ticaret şirketi olduğunuzu düşünelim. Yeni müşterilerinizin ilk alışverişlerinden üç gün sonra, onlara bir teşekkür mesajı atıp, teşekkür edebilirsiniz. Aynı mesaja, yanlarında bir arkadaşlarını getirip sizin e-posta listenize kaydettirdikleri taktirde bir sonraki alışverişte kullanılmak üzere %X indirim yapılacağına dair bir indirim kuponu da ekleyebilirsiniz 😉


3- Potansiyel Müşterilerin Peşini Bırakmayın

E-posta listenize kaydettiğiniz ancak henüz müşteriye dönüştüremediğiniz kişileri de e-posta pazarlama gücünüzü kullanarak takip edebilirsiniz. Bu insanlara, soruları varsa cevaplayabileceğinizi, ne zaman isterlerse onlarla iletişime geçebileceğinizi bildiren bir e-posta iletebilirsiniz. Takip ettiğiniz bu potansiyel kitleye beklemedikleri ekstra bilgiler sunarak onları gerçek müşterilere çevirme şansınızı artırabilirsiniz. Onlara, igilendikleri ürün ya da hizmetlerle ilgili özel önerilerde bulunabilirsiniz.


4- Müşterilerinize Elektronik Hediye Çekleri Gönderin

Bu yöntem hali hazırdaki müşterilerinizin sizden devamlı alışveriş yapmalarını sağlamada çok etkilidir. Müşterilerinize e-posta yoluyla bir kupon göndererek, kuponu fiziksel mağaza kasalarında göstermelerini önerebilirsiniz. Ya da elektronik bir kupon göndererek web sitenizden indirimli alışveriş yapabileceklerini söyleyebilirsiniz. Kuponlara son kullanım tarihi eklemek, müşterinin satın alım işlemini en kısa zamanda gerçekleştirmesini sağlamada etkili olacaktır.


5- İlişkinin Kurulması: Küçük sanal hediyelerle güvenirlik kazanın

Özellikle B2B pazarlama yapan şirketlerin e-posta üyelerine, çalıştıkları alanla ilgili orijinal bir e-kitap gibi belli bir değeri olan sanal hediyeler göndermeniz, sizi tanıyıp size güven duymalarında etkilidir. Bu güvenirliği sağladığınız anda, e-posta listenizdeki üyelerin kalıcı müşterilere dönüştürülmesi konusunda şansınız büyük ölçüde artacaktır. E-posta ile gönderdiğiniz bu hediyeler -özel bir rapordan, bir yazılımın demo sürümüne kadar- , üyelerinizin seveceğini düşündüğünüz herhangi bir şey olabilir.


6- Müşterilere Özel Etkinlikler Düzenleyin

Restoran işletiyorsunuz ve müşterileriniz size e-posta adreslerini veriyor. Her bir müşterinize bir davet e-postası göndererek, onları sadece özel müşterilerin katılacağı bir yemek tadım gecesine davet edebilirsiniz. Bu gibi ödüller müşterileriniz ile aranızdaki uzun ömürlü ilişkinin sürdürülmesinde büyük rol oynar. Eğer bir e-ticaret şirketiniz varsa, sitenizde sadece müşterilerin kullanabileceği özel bir bölüm hazırlayıp, sonra da onlara bu özel sayfalardaki indirimler ve ayrıcalıklarla ilgili bilgi mesajları gönderebilirsiniz.


7. Müşterilerinize Takip E-postaları Gönderin

Bir satışın arkasından yapılan takip e-postaları en çok geri dönüş alınan e-posta pazarlama kampanyalarının başında gelir. Bu tip e-postalar tek seferlik müşterilerinizi düzenli müşterilere dönüştürür. Takip e-postaları ile müşterilere özellikle ilk aldıkları ürünü tamamlayan başka ürünleri tanıtırsanız, geri dönüş oranı da artacaktır.


8. “Arkadaşıma Gönder” İletilerini Destekleyin

Başkalarına ‘tavsiye edilmek’ istiyorsanız, e-posta gönderimleri bu konuda harika bir aracı olacaktır; zira insanların e-postaları ailelerine, arkadaşlarına ve iş çevrelerine iletmesi çok kolay. Bu nedenle gönderdiğiniz e-bültenlerin içeriklerinin ya da kampanya gönderimlerinin, üyelerinizin “forward” etmek isteyecekleri türde olmalarına dikkat edin. Hatta “Paylaş” özelliğini kullanarak, müşterilerinize çevrelerine ilettikleri her bir mesaj için bir ödül verebilirsiniz.


Bilgi: RMC sistemindeki “Arkadaşınla Paylaş” ve “Sosyal Medyada Paylaş” özelliği sayesinde yaptığınız tüm e-posta gönderilerinin 100’ün üzerinde farklı sosyal medya ağına iletilmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu yolla yeni üyeler toplayabilir, kaç üyenin sosyal medyadan geldiği bilgisini de raporlayabilirsiniz.


Elbette e-posta pazarlama stratejilerini çoğaltmak mümkün. Satış hızınızı yönetmenin aslında ne kadar kolay olduğunu fark ettiğinizde kendi kendinize de yeni stratejiler üretebileceksiniz! Eğer arzu ederseniz, bu konu hakkında detaylı bilgi için Related Digital‘e başvurabilirsiniz. Sizin için projeler oluşturarak e-posta pazarlama gücünüzü artırabiliriz.

İlginizi Çekebilir:
Eylül Ayında Dijital Pazarlama Kampanyalarınızda Değerlendirebileceğiniz 8 Konsept ve 40 Önemli Gün Önerisi
Kullanıcıların Üyelikten Çıkmasının 5 Sebebi